"Инфлацията в България е вносна, идва от Еврозоната. В самата Еврозона се създава от Европейската централна банка, която агресивно и бързо разшири паричното предлагане, което порасна с 15 %. Когато имаме такова печатане на пари, рано или късно, се появяват и скокове в цените на различни скокове и услуги. Това се дължи на пандемичната програма за създаване на нови евра".
Реалният размер на инфлацията в България е в пъти по-голям, отколкото сочат данните на Националната статистика, допълни той.
"В България има допълнителен елемент - скок на електроенергията, който идва от проблеми в енергийната система. Имаме внесени, но имаме и натрупани местни проблеми. Допълнителното оскъпяване е факт, че го има в Европа при електроенергията, петрола, газ, но това нещо го допълваме с неефективности чисто български. За да се ограничи, не е лесно, но не трябва да се влиза в Еврозоната. Страните от Централна и Източна Европа, които го направиха, имат и по-висока инфлация, поне по официални данни сме на 3.7 %.".
Има ли възможност България да ограничи инфлацията?
"Нова Виденова зима няма да има, ще има Лагардова зима (шефът на ЕЦБ). Очаквам до края на годината да има по-висока инфлация, макар че не съм съгласен, че тази за август е 3.7 %. Няма как да достигне нивата на Виденовата зима. В Германия инфлацията е четвъртата най-висока в историята на Бундесбанката. Инфлацията ще се покачва, да. Дали това нещо може да прерасне в по-опасна ситуация? Зависи от декември месец, трябва да има видим ЕЦБ какво ще направи, дали ще намали пандемичната програма, т.е спад в произвеждането на парите. Ако няма такъв ход, ако се откажат от него, тогава очаквам допълнително покачване на инфлацията".
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..