Подготвя се връщането в класните стаи на учениците от училищата, които бяха затворени заради разпространението на коронавируса. Мярката е в сила от миналия четвъртък за общините, в които случаите достигнаха 750 на 100 000 души население. Прави се всичко възможно още следващата седмица да се възстанови присъственото обучение за децата от I до IV клас, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Според родители, най-малките ученици трудно се справят с обучението в електронна среда, затова е важно училището за тях да е присъствено:
"Те изобщо с такова устройство не знаят да работят. Тази среда не им е позната. Те тук са стресирани от първи до четвърти клас и много трудно. Материала е много на високо ниво написан и без помощта на родител няма да успеят."
За да могат да се върнат децата в класните стаи, ще трябва да бъдат тествани два пъти в седмицата. Това ще става безплатно с възможно най-щадящите антигенни тестове. За да се извършат ще е нужно съгласието на родителите. Според някои пробите ще са стресиращи за децата, особено, ако се окаже, че резултатът е положителен:
"Смятам, че точно при малките деца всеки ден да го правят това нещо не е добре за самите тях, и то не че нещо ще им навреди, а просто за самата психика на децата. Като им се каже примерно, че са положителни, пак трябва се връщат вкъщи. Слушат колко хора умират и така нататък, за тях е стрес това нещо."
"То за нас възрастните е стресиращо, а камо ли за децата. И аз не съм съгласна. Досега не съм го правила."
Децата, чиито родители не са съгласни с тестването, ще продължат да учат онлайн:
"При тая ситуация най-вероятно ще остане вкъщи просто, ако не вземе друго адекватно решение."
В училищата с анкети са проучвали нагласите на родителите, от които зависи децата да са отново в класните стаи. В училище "Св. Св. Кирил и Методий" още преди седмица са разпространени анкети, каза директорът Бисерка Каменова:
"Ние преди седмица пуснахме една анкета, която е публикувана във фейсбук страницата на училището и в сайта на училището и нагласата на родителите е да не се тестват, но това беше преди една седмица. Сега сме в обучение в електронна среда. Трудно ни е, но се надяваме по-скоро децата се върнат в училище, защото коридорите са пусти, но всичко зависи от родителите."
От Министерството на образованието предвиждат тестове два пъти седмично и за учителите, ако нямат документ за ваксиниране или за преболедуване.
Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица. В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..
Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...
От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...
По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..
Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...
Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда. Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..
От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..