Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ползотворен сезон за археолозите във Врачанско

Георги Ганецовски - археолог и директор на Регионален исторически музей - Враца
Снимка: Община Мездра

С нови открития археолозите от врачанския музей ще запълнят празнини в историческото познание за Северозапада. Археологическите проучвания тази година започнаха в началото на април и завършиха в края на ноември. Спасителни разкопки се проведоха по трасето на пътя Мездра-Ботевград, редовни - в ранно-неолитния обект и обреден център край село Оходен, в местността "Градище" и в крепостта "Калето" в Мездра. Някои от най-интересните разкрития са от спасителните разкопки, обясни директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски:

"В обекта при Лютидол се откриха неизвестен вид погребения, случили се през периода 4-5 век. Говорим за време, когато официално в римската империя християнството е прието като задължителна религия, безалтернативна. Оказа се, че специално в този регион живеят местни анклави, които продължават да си практикуват техните езически обреди, обичаи. Тук визирам погребенията. Става въпрос за погребения в специално оформени каменни клетки, чрез трупоизгаряне, съответно с много богат инвентар, който тепърва се обработва и обобщава, и тепърва ще ни дава интересни резултати." 

Вторият обект, който археолозите проучват по трасето на новия път, е в землището на село Дърманци. Там са установени няколко периода на обитаване от времето на ранния неолит до късното средновековие, като последният се оказва най- интересен, обясни археологът:

"Тук попаднахме на няколко каменни структури, с малка площ, които могат да поберат до двама човека. В момента ги интерпретираме като вид убежища. За момента, тъй като в една от тях, бяха открити два скелета на погребани по християнски начин човешки индивиди, интересното е, че имаме погребения, които не са в некропол, това е абсолютно различно и нестандартно за този период, и след това такъв тип структури - убежища, които маркират някакво бедствие. Така че допускаме, че става въпрос за убежища, свързани с чумата. Звучи ни актуално в днешно време, един вид карантина, които в един момент явно са били напуснати и опожарени, може би пак свързани с разпространението на някакво такова бедствие. Така че - съвсем нова информация за нашия регион, че и в национален мащаб, която ни се явява изключително ценна." 

Тази година завършиха археологическите проучвания в крепостта "Калето" в Мездра. Находките от нея са над 200. Най-интересните находки от целия археологически сезон ще бъдат показани в традиционната изложба "Нови постъпления във фонда на врачанския музей", която ще бъде открита през пролетта на следващата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Забавен ВиК ремонт затруднява движението пред Здравната каса във Видин

Повече от година част от булевард "Панония" във Видин е в разкопки, заради ВиК ремонт. Затруднено е движението , тъй като в края на надлеза по булеварда, в посока към здравната каса, преминаването на автомобили е отклонено. В края септември в декларация общински съветници настояха държавата, по-специално Министерството на регионалното развитие..

публикувано на 11.10.24 в 17:01

Магията на амигуруми - как една майка съчетава творчество и професия

Днес имаме удоволствието да ви запознаем с една вдъхновяваща видинчанка, която открива новата си страст по време на майчинството. Симона Пламенова е намерила време да развие истинско изкуство - плетене на играчки. И не какви да е играчки, а тези сладки творения, наречени амигуруми . Амигуруми е не просто плетене на една кука, а японско..

публикувано на 11.10.24 в 16:30

Латино школа във Видин открива група за начинаещи

Латино вълната продължава да залива Видин . Ако преди няколко месеца ви запознахме с Аманда Йорданова и нейната латино школа  " Аmantina Dance Group " , то днес можем да ви кажем, че школата не само че процъфтява, но дори ще открие нова група за начинаещи . Аманда явно знае как да вдъхне латино страст в сърцата на видинчани, защото..

публикувано на 11.10.24 в 16:15

"Великите личности – възход и падение" - книга на немския писател Пат Лауер

"Богатите също плачат" казват хората и немският писател Пат Лауер в своята книга „Великите личности – възход и падение“ се заема да докаже правдивостта в тези думи. В книгата си той разказва историите на пъстра подборка от велики и известни неудачници, губещи или просто хора, дръзнали да заложат всичко и проиграли себе си на рулетката на..

публикувано на 11.10.24 в 12:00

Звезден концерт във Враца - пианистката Донка Ангъчева и диригентът Росен Гергов

Пригответе се за едно наистина вълнуващо музикално преживяване днес във Враца, защото пристигат две музикални звезди директно от Виена - пианистката Донка Ангъчева и известният диригент Росен Гергов , родом от Враца. Те ще застанат пред публиката заедно със Симфониета-Враца в рамките на "Месеца на клавишите" . За пръв път Донка..

публикувано на 11.10.24 в 12:00

Зърнопроизводител: Ниските добиви ще смъкнат рентите

Отпуснатите от правителството 200 млн. лв. обезщетение от т.нар. "украинска помощ" вече са по сметките на земеделците. На среща с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и със земеделския министър Георги Тахов гилдията поиска писмени гаранции за възможностите и сроковете за изплащане на останалите 125 млн. лв. от договорените средства...

публикувано на 10.10.24 в 16:00
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев. "И оттук всеки си прави изводи, които са му..

публикувано на 10.10.24 в 15:59