Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се подобри ли организацията на движението във Видин с промяна на Наредбата

Снимка: Радио ВИДИН

Нова наредба за организацията на движението на територията на община Видин беше одобрена от Общинския съвет. Документът детайлно разписва норми относно организирането на движението, пътните знаци и маркировката, светофарните уредби, както и осигуряването на движението по улиците при строително-монтажни дейности, извънредни и аварийни ситуации. 

"От всичко, от което се изкарват пари, е добре. Трябва да има и обособени зони, безплатни ... Има много хора, които работят в аптеките, в институциите, в съда и трябва да има все пак място, където да спрат безплатно. Трябва да има реверанс и към другите хора, които дойдат от други градове. Скоби- да, необходимо е, за да може да се въведе все пак някакъв ред... Би трябвало да си имаме "Синя зона". Да има място за паркиране. Дори някои не си плащат таксата. Би трябвало да има по- добра организация... Ние сме готови за тази "Синя зона". Нямаме места за паркиране. При нас това няма да провърви с тези скоби. Градът ни е много беден...", коментираха видинчани организацията на движението. 

Наредбата цели подобряване на организацията на движението на превозните средства, както и осигуряване на достъпност и безопасност на всички участници в движението, включително на хората с намалена подвижност. 

"С промяната, всъщност, искахме да свършим страшно много работа и не само в така акцентираната "Синя зона", а като цяло в организацията на движението. Общината дълги години не е имала, работено е по него, но не е имало одобрен генерален план за организация на движението. И всички проблеми, включително зони с повишено количество ПТП-а, със сериозни трудности в движението, и се оказа, че трябва да бъдат решени. И то е хубаво, естествено като се променя един нормативен акт, всички проблеми да бъдат решени. Имаме страшно много жалби, сигнали, предложения, заявления какво да се направи, коя улица да стане еднопосочна. Въобще хората да имат, всички наши съграждани независимо дали са с автомобил, пеша, велосипед, да имат възможност и равни права да се разхождат свободно и организацията на движението да съответства на техните нужди. Затова намалихме броя на паркоместата в "Синята зона от първоначалното предложение и след това общинските съветници още ги намалиха", каза Светла Ангелова- началник на отдел "Екология, инфраструктура и инженерни мрежи и съоръжения" в община Видин.

В наредбата се въвеждат периодът и правилата за строително-монтажни дейности по улиците, извънредни и аварийни ситуации. От март до октомври всеки със заявление ще може да разкопава, като заплаща съответната гаранция и ако не си изпълни ангажимента, да възстанови това, което е разкопал, с тези пари Общината ще може да го направи. В този период ще се извършват всички ремонти на водоснабдителното дружество, с изключение на аварийни ситуации.


Осигурени са повече места за паркиране без заплащане. Такива ще са районите около поликлиниката и другите медицински центрове. Правилата за паркиране в "Синя зона" остават същите. Със 125 % са увеличени и паркоместата за хората с увреждания.

"Контролът е неефективен. Има хора, които дори не желаят да си заплащат, обиждат служителите на общинско предприятие "Паркинги и пазари". Ние нямаме възможност дори и да ги глобим, защото на практика всеки паркира където иска, спира където иска, държи се безобразно. Оставете приходите, приходите не са в основата на всичко. В основата е това, че който дойде- туристи, граждани, и всички искате да си свършите работа, но няма как да се случи това. Вие няма как да паркирате, вие няма как да се движите в центъра. По тази причина въведохме така една по- строга санкция с надеждата да не я използваме. С надеждата хората да имат малко повече съвест и малко повече желание наистина нещата да се случат, да са малко по- отговорни. Използвайки осигурените им и платени и безплатни места, да може да въведем една организация за всеки да има място и хората да са спокойни", допълни Светла Ангелова.

Глобата за неплатен билет за "Синя зона" и съответно махане на скобата ще е 20 лева. Живеещите в центъра вече ще имат право на две безплатни места. Глоби от 1000 до 5000 лева ще има за гражданите, които нарушават общинската инфраструктура, без да са спазили реда за тези дейности. Средствата, които събира Общината при катастрофи с нарушени знаци, маркировка, светофарни уредби и други, които постъпват от застрахователите за увредена общинска инфраструктура, Общината вече има основание да ги използва за възстановяване на инфраструктурата. Това става възможно с приемането на наредбата.

Цялото интервю със Светла Ангелова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52