Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъжната съдба на училищата в малките села

Министерството на образованието проверява училището в Рабиша

Снимка: Радио Видин

С всяка изминала година децата в Основно училище "Васил Априлов" в белоградчишкото село Рабиша намаляват. През тази са записани по-малко от 30, а в класните стаи не са всички, признава и директорът Йорданка Еленкова. Министерството на образованието и науката извършва проверка в училището.

Резултатите ще бъдат обявени до средата на февруари.

"Последните месеци, предвид Covid и различната заболеваемост, децата са били различно на брой"- обяснява директорът. Предпочита да не отговаря на въпроса дали в училището е имало дни без да присъстват ученици.

По документи децата в училището са 28, а по време на проверката били само три, обяснява председателят на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков:

"Проверяващите днес питали едно от децата кой клас е, а то не знае. И името не си е знаело."

Учителите и помощният персонал в училището са общо 15 души, които редовно получават заплати.

230 хиляди лева струва на държавата издръжката на училището през тази учебна година. Доплаща и Общината:

"Отпускаме около 50 хиляди лева годишно, които потъват в общата яма"- обяснява Боян Минков.

Парите са предимно за отопление на сградата и командировъчни за учителите. Всички те пътуват от Белоградчик или Видин, защото местни няма, допълва заместник-кметът на Белоградчик Антон ТрифоновДокато не започнала проверката, от Общината нямали сигнали за ученици, които не посещават училище, каза заместник-кметът:

"Не се прави редовно проверка. Поемаме нашата вина, че може би трябва регулярно да се прави. Тук си има медиатори назначени. Има си учители. Досега не са ни сигнализирали."

В Белоградчик чакат резултатите от проверката, но са категорични, че училище без деца не може да има.

"Ще направим всичко възможно училището да не затвори, но няма да направим така, че да съществува едно училище, без да има нужда от него"- казва Боян Минков.

Ще се опитат да спасят поне сградата, за да не остане като пустеещата в съседство детска градина.

"Училището е ремонтирано, но няма вътрешна тоалетна. Това констатираха сега проверяващите, което не е нормално за 21-ви век. Иначе като сграда, като фасада, като фасон, отвън изглежда добре. Вътре също не е лошо, но това не е причина да продължи да функционира по начина, по който съществува, защото в момента това е измислена работа и децата не получават никакво образование"- каза Боян Минков.

Една от възможностите е сградата да бъде преустроена в старчески дом, от каквито в региона има нужда, обясни заместник-кметът Трифонов. Такава е съдбата и на други училища в област Видин.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Анжела Каменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45