С всяка изминала година децата в Основно училище "Васил Априлов" в белоградчишкото село Рабиша намаляват. През тази са записани по-малко от 30, а в класните стаи не са всички, признава и директорът Йорданка Еленкова. Министерството на образованието и науката извършва проверка в училището.
Резултатите ще бъдат обявени до средата на февруари.
"Последните месеци, предвид Covid и различната заболеваемост, децата са били различно на брой"- обяснява директорът. Предпочита да не отговаря на въпроса дали в училището е имало дни без да присъстват ученици.
По документи децата в училището са 28, а по време на проверката били само три, обяснява председателят на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков:
"Проверяващите днес питали едно от децата кой клас е, а то не знае. И името не си е знаело."
Учителите и помощният персонал в училището са общо 15 души, които редовно получават заплати.
230 хиляди лева струва на държавата издръжката на училището през тази учебна година. Доплаща и Общината:
"Отпускаме около 50 хиляди лева годишно, които потъват в общата яма"- обяснява Боян Минков.
Парите са предимно за отопление на сградата и командировъчни за учителите. Всички те пътуват от Белоградчик или Видин, защото местни няма, допълва заместник-кметът на Белоградчик Антон Трифонов. Докато не започнала проверката, от Общината нямали сигнали за ученици, които не посещават училище, каза заместник-кметът:
"Не се прави редовно проверка. Поемаме нашата вина, че може би трябва регулярно да се прави. Тук си има медиатори назначени. Има си учители. Досега не са ни сигнализирали."
В Белоградчик чакат резултатите от проверката, но са категорични, че училище без деца не може да има.
"Ще направим всичко възможно училището да не затвори, но няма да направим така, че да съществува едно училище, без да има нужда от него"- казва Боян Минков.
Ще се опитат да спасят поне сградата, за да не остане като пустеещата в съседство детска градина.
"Училището е ремонтирано, но няма вътрешна тоалетна. Това констатираха сега проверяващите, което не е нормално за 21-ви век. Иначе като сграда, като фасада, като фасон, отвън изглежда добре. Вътре също не е лошо, но това не е причина да продължи да функционира по начина, по който съществува, защото в момента това е измислена работа и децата не получават никакво образование"- каза Боян Минков.
Една от възможностите е сградата да бъде преустроена в старчески дом, от каквито в региона има нужда, обясни заместник-кметът Трифонов. Такава е съдбата и на други училища в област Видин.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Анжела Каменова.
За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..
Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело? За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..
В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите. През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..
Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител. Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..
Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. През цялата..
Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..
Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.". В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..