Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникалните свойства на пчелните продукти и тяхното приложение

Снимка: Радио ВИДИН

Пчеларите честват своя порофесионален празник. Денят на пчеларя се отбелязва два пъти в годината - веднъж на 8 юли, когато се чества паметта на св. Прокопий и втори път днес на 10 февруари, когато отдаваме почит на свети Харалампий.

Пчелите са важна част от живота на нашата планета. Без тях той можеше и да не съществува. Освен, че те са жизнено важни за нашето съществуване, от тях се добиват и много продукти, които са уникални и изключително полезни. За пчелните продукти и тяхното приложение разказва пчеларят Иван Матеев, който е и председател на Областния браншови пчеларски съюз във Видин. Той отглежда 120 кошера, но не е потомствен пчелар. Започнал е с едно пчелно семейство, което му е подарено през далечната 1974 година като сватбен подарък от негов роднина. 

"Пчелните продукти са шест на брой. Като се каже пчела, обикновено в мозъка възниква мед - това е първото. Восък, след това идва пчелен прополис, пчелен прашец, пчелно млечице и пчелна отрова. За съжаление, засега в България пчелна отрова почти никой не произвежда, докато другите продукти се добиват.  За восъка малко хора знаят, но той се използва за преработка и за добиване на пчелни основи, които се влагат в пчелното семейство. Прополиса е един много силен природен антибиотик, който не е изучен из основи, но мога да кажа, че той действа бектерицидно, обезболяващо и регенериращо, демек възстановява тъканите. Прополиса може да се използва при лекуване на гастрити, колити, язви, за жабуркане на болно гърло за гарагара и т.н.  Прашеца е два вида. Пчелен прашец - това е прашеца, който пчелите донасят директно от цветята. На прелката на кошера се монтират едни устройства - прашецоуловители, които свалят прашеца от задните крачка на пчелите. Като минат, те го оронват и прашеца пада под формата на едни мънички зрънца. Това е суров прашец. Използват го при много случаи, особено за подобряване, стимулиране на имунната система. Другия вид прашец се нарича перга или пчелен хляб. Този прашец се намира вече в пчелната пита. Като престои известно време, вече е незаменим продукт. Ползвал съм го. Очарован съм от него, но той води до унищожаване на питите. Пчелното млечице също трудно се добива. За да се добие, почти един кошер трябва да го убиеш, честно казано. То се добива в минимални количества, но иначе е полезно."

Иван Матеев сподели своя рецепта за повдигане на имунната система след зимния период, когато тя е отслабнала.

"Аз съм препоръчвал на много хора - познати или непознати. Аз също го ползвам всяка пролет. Когато изпролетее имунната система е по- слаба. Винаги съм правел един килограм мед, десет грама пчелно млечице, сто грама пчелен прашец и по желание може да се сложи прополис. Това всичко се омесва. Меда трябва да е течен. Оставям си го в хладилника и сутрин ставам, една супена лъжица лапвам и това ми е закуската. Ако се подложи на температурна обработка над 40 градуса меда губи свойствата си като хранителни качества, като имуногенни стимулатори и т.н. Меда ние пчеларите казваме, че е два вида. Нектарен мед - този, който се добива от цветчетата на растенията, от нектара на цветовете. Другия мед е животински мед. Много колеги му казват манов мед. Мановия мед се добива от младите клончета и листенца на дърветата специално. Там има едни, да ги наречем условно въшки, които нараняват целостта на кожата на клончето или на листенцето. То се образува една капчица, която е сладка. Пчелите събират тия капчици и ги преработват в мед. Той може да бъде тъмно кафяв до тъмно черен на цвят и има един специфичен вкус, по който се познава или е леко приятно горчив. Засега го имат този мед за най- добрия в света. Не се добива всяка година, но когато го има, го предпочитам. Разликата между двата вида е че меда, добит от растенията, е много богат на витамини, догато мановия мед е богат на микроелементи. В него няма витамини."

По традиция днес в църквата се освещава мед, за който се счита, че е специален, не се ползва за ежедневна употреба и с него се лекуват различни болести.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05