Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 100 години е създадена "духовата музика" в Долна Кремена

Снимка: НЧ "Просвета" Долна Кремена, архив

Още през 1920-1921 г. в мездренското село Долна Кремена се събират няколко човека, които създават първата музика. Това са Цеко Йотов (Буачката), Илия Ив. Узунов, Христо Генкин, Рашко Христов. В началото на 30-те години в музиката се включват Владимир Иванов, Коцо Петков Генов, Панталей Кирков, Никола и Вачо Комарски, Борис и Харалампи Нинови и др. Те закупуват сами своите инструменти. Основните са тромпет, флигорна, бас флигорна, кларинет, тъпан, барабанче. Отначало музикантите репетират в къщите си. За разучаването на някои пиеси са канили музиканти от Враца. Един такъв е бил Върбан Попов. Свирят се главно маршове, хора, а и почти всички произведения на Дико Илиев, особено най-популярните- „Александрийка“, „Дунавско хоро“, „Искърско хоро“, „Елено моме“ и др. Историята е съхранена, благодарение на Бистра Цолова от местното читалище "Просвета 1897".

Любомир Петрински има голяма заслуга за израстването на кременската духова музика. По професия е начален учител. Той кара войнишката си служба като музикант (както и четирима от музикантите) и по-нататък през целия си живот ръководи духови оркестри. В началото работи като учител в с. Вировско. Там създава известната Вировска музика. След това е учител и в с. Селановци. И там ръководи духов оркестър. А през ваканциите свири и със своята музика. В началото на 40-те години започва работа като учител в с. Долна Кремена и е неразривно свързан с организирането и израстването на духовата музика. Той разписва партитурите за всички инструменти, ограмотява нотно музикантите, разширява изпълнявания репертоар. Петрински е активен обществен деятел, настоятел и председател на читалището в Долна Кремена. С негово съдействие се закупуват инструменти и музиката се превръща в колектив на читалището. Така тя свири на всеки празник в селото, всяка неделя - „на мегдана“. 

Интересен факт от 1935 г. е случилото се на сватбата на Цоло Кръстев. Музикантите свирят Земеделския марш, за което на другия ден всички са привиквани в кметството и порицавани. 

През духовата музика на Кремена са преминали много музиканти, няколко поколения. В по-ново време свирят Илия Йорданов, Иван Николов (Вачо Даскала), Йордан Ничовски, Иван Цеков, Димитър Христов (Митко Турчина) и др. Тя се е славела като една от добрите музики в района- с богатото и ясно звучене, благодарение на добрите музиканти, които били и нотно подготвени.

"Моето детство е свързано и със спомените за празниците в Долна Кремена, на които свири задължително духовата музика - зиме в салона на читалището, лятото- на площада", споделя Цолова. "Така си спомням и последното нейно изпълнение- на 9 септември 1990 г. Това беше краят на една славна част от историята на селото, свързана с богатото духовно минало, с много емоции и преживявания на жителите. Една история, която е без продължение…"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00