Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоумофисът - удобство или не съвсем

Снимка: unsplash



Пандемията от COVID-19 и дигиталната трансформация на работата, наложиха на голям брой хора да се приспособят към различни форми на дистанционно изпълнение на служебните си задължения. Да се разделят частично или за постоянно с работното си място и да преминат към работа от вкъщи или т. нар. "хоумофис". От Международната организация на труда и Световната здравна организация призоваха за въвеждане на мерки, които да защитават работещите от разстояние по време на работа. Ново резюме за здравословна и безопасна работа от разстояние, публикувано от двете организации, очертава ползите и рисковете за здравето от дистанционната работа. В него се описва и какво е добре да направим, за да се приспособим по-лесно към новата среда. 

Според психолога от Кирил Кунчев, работата от вкъщи безспорно влияе върху физиологичното, физическо и психическо здраве на работещите. Принудителното изваждане на хората от естествената им ежедневна среда, според него води до редица промени в цялостния им начин на живот.

"От една страна хората бяха повлияни от страха от заразяване и приеха изолацията като работеща защита. Дори в самото начало работата вкъщи имаше определено положителен ефект. Работещите от дома си го приеха без съпротиви, впоследствие обаче се появиха редица разнородни проблеми. Затварянето вкъщи засегна редица базови потребности на хората. Например потребностите от общуване, от пряк човешки контакт, от присъствие в по-голямата социална група - там, където човек се самоутвърждава и сравнява с другите. Там, където получава възможност да оценява и да бъде оценяван, да получава сигурност и подкрепа, да изпитва позитивни чувства и емпатия, да преживява идентификацията си заедно с групата. Всички тези изконни социални потребности бяха или частично удовлетворявани, или останаха напълно незадоволени. Това пък на свой ред повлия негативно върху самооценката и самочувствието на хората и отключи негативни, самоподценяващи мисли. На светло изплуваха и вътрешносемейните отношения. изведнъж актуална стана темата за домашното насилие. Затварянето между стените преобърна нормалния ритъм на живот." - каза за радио Видин психологът.

Когато човек се затвори в една неспецифична за него среда, той започва да реагира на тази среда и това обикновено е в негативна посока. Именно една от реакциите е депресията. Другият проблем последващ от това е неработоспособността, която може да бъде породена от самоизолацията.

За Радостина от Видин обаче хоумофисът не предизвиква депресия, негативизъм или каквато и да било вреда на здравето ѝ. Тя е майка е на 2 деца и от 2014 година работи само и единствено от вкъщи. 

"За мен е по-скоро удобно, защото гледам 2 деца и мога да се грижа за тях. Имам гъвкаво работно време и от тази гледна точка за мен е много удобно. Определено си има и негативи - първо е много натоварващо, защото пак имаш конкретните цели, които трябва да изпълниш... Никое нещо не е само хубаво. Това е по-скоро много индивидуално спрямо обстоятелствата на всеки към конкретния момент от живота му, защото то сега е "така", но утре не се знае от какво ще имаш нужда."- коментира Радостина Костова за радио Видин.

Единственото предизвикателство за работещата майка е съчетаването на работата с отглеждането на децата. Не веднъж на нея ѝ се налага да работи извънредно, за да успее да навакса загубеното, обслужвайки нуждите на децата си.  

Работата от вкъщи за едни може да е удоволствие, облекчение и улеснение, за други може да бъде истински кошмар, описано с една дума. Както казва Кирил Кунчев, човек не бива да се асоциализира прекалено много, за да не доведе това до нежелани състояния. Но в крайна сметка, ако му се наложи, както на Радостина, е препоръчително максимално да компенсира изгубените социални контакти в свободното си време и уикендите.  



*Целия материал по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03