Един от първите учители в училището е публицистът и обществен деец академик Димитър Мишев, разказва Калоян Чавдаров от 10. клас:
"Роден е през 1856 г. в нашия град, и тук завършва основното си образование, след което започва богатата му учителска дейност на различни места в страната. По-късно се завръща в нашия град и учителства във Видинската гимназия. Той веднага привлича общественото внимание със своя опит и знания, с вдъхновението си от хуманните идеи на Френската революция и Българското възраждане, Мишев успява да обедини около себе си родолюбивата видинска интелигенция и да стане радетел на всички обществено-политически и културни прояви в града. Оформя се кръг от либерално настроените като Найчо Цанов, Михалаки Георгиев, Димитър Балев, Никола Неделков, Жельо Хайдутов, Александър Филипов и други. Заедно с Найчо Цанов и Александър Филипов Димитър Мишев редактира първия следосвобожденски вестник във Видин "Свобода". Сключва брак с наследничката на рода Шишмановци - Севастица, с която имат 6 деца... През 1884 е избран за народен представител, премества се в София и поема редактирането на вестник "Търновска конституция" и литературното списание "Свети Климент". Като учител в еврейското училище, съвместно с колегата си Стефан Костов подготвя и издава няколко учебника, сред които и голямата двутомна христоматия на българската литература, която се ползва много активно в училищата. За заслугите му като учен, изследовател и общественик, е избран за действителен член на Българската академия на науките, получавайки най-високото научно звание-академик. Димитър Мишев умира през 1932 г. в София".
Чуйте повече в звуковия файл.
"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион". Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..
Видинчанката Десислава Николова подготвя поредното дарение, част от благотворителната ѝ кампания "Подари щастие“ - този път за децата от детската градина "Тодор Титоренков“ в град Грамада. Средствата за инициативата идват от продажбата на книгата ѝ "Щастлива и красива бременност като моята“, с която Десислава подпомага различни каузи. До..
В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" гостува Надежда Гъжева , общественик, бивш стопански ръководител, а в момента и председател на пенсионерски клуб "Белия Дунав" във Видин. Яна Маринова разговаря с нея за настроението след Великденските празници: "То зависи, и човек трябва да се постарае да се почувства празнично... Празниците..
Народният певец от Враца Юри Крумов , който вече четири десетилетия предава магията на българския фолклор, днес ще зарадва своите почитатели с юбилеен концерт "40 години на сцена" в родния си град. Юри Крумов споделя, че през целия си живот не е правил нищо друго, освен да е артист и да е на сцената. В навечерието на концерта той разказа за..
Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..
Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града. "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската действителност, често е поставяна на театралната сцена..
Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..