След Освобождението Оряхово има свой специфичен колорит - оживена търговия по Дунава, богат културно-просветен живот и първи постижения в областта на промишлеността. Градът е център на губерния за три месеца. След това в продължение на 10 години, Оряхово е окръжен център.
Днес Оряхово ни посреща със своя прекрасен облик, в който все още витае атмосфера на старата европейска култура, дошла по Дунава, с построените красиви къщи в стил сецесион, които красят центъра на града. В старинна къща се помещава експозиция, свързана с живота и творчеството на Дико Илиев и на известния актьор Андрей Чапразов. Четиридесет и две години от живота на народния композитор са свързани с Оряхово. Затова централният площад в Оряхово носи името на Дико Илиев.
Силата на Оряхово е в традициите, в културните инициативи, в спортните достижения на младите спортисти, убеден е кметът Росен Добрев:
"Отделяме огромни средства съотнесени спрямо нашия бюджет за спорт и култура. Държим на това да развиваме спорта в града. Преди няколко години стартирахме с възобновяването на класическата борба... И за няколко години създадохме поколение от добри борци... и сме единствените в България към момента, които имаме европейски златен медал в класическата борба на определена възрастова група кадети... Това е направено със страшно много труд... Имаме успехи в изобразителното изкуство... Домакини сме на много изложби, най-известен е пленерът, свързан с панаирните дни на града..."
Росен Добрев е трети мандат кмет на община Оряхово, за работата си споделя: "Основното в работата ми, старая се, е да не правя нищо, което не искам на мен да ми правят, това ме води... Гордея се най-много с европейския медал в борбата и културните събития... Успяхме да построим хубава зала, която прие Балканско първенство по бадминтон.."
Инфраструктурата в община Оряхово се нуждае от обновяване, но в момента всичко е в застой. Към днешна дата основният проблем, който град Оряхово е имал години наред, е решен, казва кметът Росен Добрев :
"Всички свързваха Оряхово с тежките свлачищни процеси... През годините успяхме да подменим голяма част от канализационната мрежа на града, това спомогна да намалеят свлачищните процеси... Нещо, за което почти не се говори... Подменихме един водоем преди няколко години, който беше причината за провокиране на тези свлачищни процеси... Инфраструктурата ни не е много добра... всичко, което имахме като ангажименти го изпълнихме, а нищо ново не се задава..."
10 хил. души живеят в населените места на община Оряхово, показва последното преброяване на населението в България, казва кметът Росен Добрев. За населението се работи в насока подобряване на социалните услуги. Общината има амбицията да разшири дейността на домашния социален патронаж на територията на всички населени места в община Оряхово, нещо, което не е правено до сега.
Общественият транспорт в община Оряхово е проблем. Предстои решение на този неотложен проблем, казва кметът Росен Добрев:
"Транспортните услуги през последните години почти фалираха поради ковид и нерегламентираните превозвачи... Вървим в посока да регистрираме общинска фирма, която да извършва превози, тоест социална услуга за населението с много добро качество на услугата. Почти 80% от капиталовите разходи сме пренасочили към закупуване на два автобуса... Вече имаме решение на Общинския съвет, с което да регистрираме фирмата "Оряхово - Автотранспорт"."
В Оряхово са създадени нови паркове и са обновени старите, към момента гражданите на Оряхово се радват на три парка, казва секретарят на община Оряхово Христина Цонева:
"Парк "Щурците" е старият парк "Централно дере", който беше много занемарен в годините, а сега е уникално място... Преди 6 години го открихме, а крайдунавският парк го открихме миналата година, той има непосредствен досег с реката... Най-хубавото е това, че създадохме Детски духов оркестър в продължение на Духовия оркестър към читалището... Николай Пеев ги ръководи, това ми дава надежда... Направихме неделно училище и създадохме клуб към центъра "Православно християнче" и с това се гордея..."
В Оряхово приоритет е културата и работата на културните институции.
Историческият музей в Оряхово съществува повече от 80 години, той има 6 отдела и фонд с над 5000 културни ценности, тук се включени художествена галерия "Марин Върбанов" и "Дико Илиев". Музеят се помещава в стара къща, построена в края на 19 век, в стил късен сецесион. Най-новата дейност на музея е проектът "Ехо от вековете" казва директорът Евгения Найденова:
"Този проект е свързан с предоставяне на интересна и забавна услуга - стрелба с лък. Тази услуга се предлага в местността "Камъка". Целта е да привличаме туристи и да популяризираме историята на крепостта и на нашия град... Стартираме за втора поредна година в началото на месец май. Ще ни гостува атрактивната група "Лазарус" по повод Деня на музеите.."
Важен фактор в културния живот на Оряхово има дейността на НЧ "Надежда 1871", Боряна Маринова е секретар на читалището и един от организаторите на всички събития и дейности, свързани с културните събития на града:
"Най-голямата ни гордост е Духовият оркестър "Дико Илиев", популяризира музиката на Дико Илиев. Танцовите ни състави са три: детски, младежки и за възрастни... Имаме и певческа група, изпълняваме народни песни от различни фолклорни области... Участваме винаги в Празниците на Духовите оркестри, ежегодно се правят тези празници... "
Хората, с които разговаряме помнят Оряхово като оживен град, помнят Дико Илиев, духовата музика и правят сравнение с отминалите времена и сега. По-голяма част от тях са критични към днешното общинско управление:
"Градът - няма кой да се грижи за него... Мъчат се хората, не е много цвете... Заводи имаме, има работа, не е как беше навремето, по-малко е... Пускат музика на Дико Илиев, ама не е как беше, умряла работа... Тук съм вече 50 години и обичам да съм си тука, работя в детското здравеопазване... Много неща могат да се видят тук... Болницата ни е много необходима... Искам да има млади хора... Оряхово е околийски град бил... Болежките ни са много, нямаме офис на мобилен оператор, трябва да пътуваме до Козлодуй... Решиха да закрият съда и да го преместят в Козлодуй, а това е бил околийски съд, но сигурно ще го закрият, не се грижи общината за обикновените хора, ние сме глас в пустиня."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..
България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..
"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност - Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..
Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..
С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..
Подобно събитие се провежда за първи път. Касае предимно младите хора, но поканата да го посетят е към всички, обясни Валери Недялков, ръководител на сдружение „Дунавски инициативи за обединени региони“ , което е организатор. Събитието ще е утре от 10.30 часа в Културен център "Жул Паскин". "То е един вид панаир, на който могат да..
В рубриката "97 лапи и 1 опашка" днес ви представяме Майки - шестгодишен йоркширски териер от Видин , който живее на пълни обороти. Макар и възрастта му по документи да навежда на мисълта за зрялост, Майки категорично отказва да се държи като възрастно куче. Той тича, скача, подскача и вършее из дома си с енергията на кученце, току-що открило..