Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отвътре навън" за психичното здраве на младите хора

Снимка: Радио Видин

В Европейската седмица на психичното здраве, която отбелязваме от 9 до 13 май, УНИЦЕФ България и Teen Station дават думата на младите хора, които да споделят своите тревоги и преживявания, но също и да намерят решения. Стартират поредицата "Отвътре навън", серия от разговори, водени от млади хора и насочени към тях. Начинът да изразят своето мнение и темите, които ги вълнуват, е чрез една от модерните платформи на 21 век- подкастът. За причините, които насочват вниманието към психично здраве на младите хора говорим с Ивайло Спасов, директор "Комуникации за  социално развитие" в УНИЦЕФ България:

"За цялото общество и за целия свят всички изследвания на УНИЦЕФ в глобален национален мащаб показват, че темата с психичното здраве на подрастващите вероятно е тема номер едно, която буди притесненията на всички специалисти. Първо имахме двугодишна пандемия, впоследствие имаме конфликт, който се развива много близо до границите на България. Отделно юношеството е свързано с промени в живота на младите хора- преход от детска възраст към зряла възраст, ключови избори в живота, свързани с образование, кариерно развитие, първи влюбвания, еманципация от родителите, т.е. множество изпитания за психичното здраве на младите хора. Тук обръщам внимание на психичното здраве в най-общия смисъл на понятието, разбирано като физическо, социално и емоционално благополучие, за да може всеки индивид, всеки млад човек да се развива, да учи, да работи, да функционира адекватно в обществото."

В глобалния доклад на УНИЦЕФ "Състоянието на децата в света  2021" данните за България сочат, че 11 % от момичетата и момчетата на възраст между 10 и 19 години са диагностицирани с психично разстройство. И още тревожна статистика-всяко второ  дете в страната е било жертва на психологическо насилие.

"Най- актуалните ни притеснения са, че във времената на пандемия, в  последствие и на въоръжен конфликт близо до границите на България, състоянията на отключени психологически проблеми ще са дори още повече сред младите хора. Сред обществото като цяло, ние знаем, че в България проблемите като депресия да речем не са адекватно адресирани, включително достъпът до психологическа подкрепа през здравната каса, достъпът въобще до подкрепа и услуги, и това е валидно и за младите хора, които имат нужда от разбиране, не непременно през официални канали и системи."

Темата на Европейската седмица за психично здраве тази година е "Да говорим за психичното здраве." Точно тази възможност предоставя независимата медия, която обединява ученици от страната Teen Station. С подкрепата на УНИЦЕФ България започна подкаст поредица, наречена  "Отвътре навън".

"За мен беше много важно заедно с други мои колеги, съмишленици да помогнем на младежите да изградят сами платформа, в която да говорят по теми, които са им важни, да говорят от  първо лице, да говорят без цензура, но да говорят етично и да говорят грамотно. Този проект събра няколко стотин младежи от цяла България"- разказва за Teen Stаtion журналистът Евелина Павлова, създател на платформата.

Подкастът "Отвътре навън" е посветен на всички въпроси, които младите хора си задават. Вече са публикувани първите три епизода. Автор и водещ е Полина Петкова от столична езикова гимназия. В поредицата тя кани както свои връстници, така и експерти, които да говорят по теми, засягащи психичното здраве на младите хора.

Евелина Павлова нарича подкаста "отворена врата към душите на младите хора", който дава възможност да не се налага на родителите "да надничат през ключалката".  В епизодите те сами разкриват какво ги вълнува, какво ги тревожи и от каква помощ имат нужда.

Съдържанието на подкаста е достъпно чрез всички платформи за аудио стрийминг. 

Най- прекият начин е през сайта www.teenstаtion.net




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30