Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли проблеми с организацията на похода Козлодуй - Околчица

Автор:
Снимка: архив

74-тия Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица", е пред провал и има сериозни проблеми с организацията - за това сигнализира в редакцията на Радио Видин обезпокоен наш слушател. Ето какво сподели Иван Иванов от село Чирен:


"В публичното пространство се носи новината, че Областна администрация Враца не може да организира похода Козлодуй - Околчица. Има проблеми с организационния процес на химически тоалетни, с изхранването на походниците, а трябва да се знае, че тук над 1000 деца само ще участват, отделно възрастни, в това мероприятие... Странно и сериозно е, че нашия областен управител на Област Враца е поискал помощ от Министерството на околната среда и водите за провеждането на този поход, което не знам - не мога да го обясня. Връх Милин камък е почистен от кметство Чирен и работници към кметството, но друго нищо не е пипано по организацията му".


От Радио Видин изпратихме официално запитване до Областна администрация Враца със следните два въпроса: 
1. Има ли проблеми с организацията на похода, и ако има - какви са те? Как ще бъдат решени?
2. Има ли подсигурени тоалетни; Фирма, която да осигури кетъринга; Фирма превозвач?

От Областната администрация на Враца ни отговориха писмено:

"Във връзка с отправеното от Ваша страна запитване относно организацията на 74-тия Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица", Ви информирам, че всички дейности свързани с похода са организационно обезпечени. Преди стартирането на туристическата проява областният управител, ще даде брифинг за медиите".

 
Свързахме се и с Българския туристически съюз, които са организатори на Похода, съвместно с Областна администрация Враца. "Поход ще има" каза за Радио Видин председателят на Българския туристически съюз Венцислав Венев:

"От Вас разбирам, че има някакви проблеми с похода Козлодуй - Околчица. От страна на Български туристически съюз като съорганизатор на проявата всичко е подготвено, очакваме участниците на 27-ми през целия ден да се съберат в района на "Ботев парк' в град Козлодуй, за да стартира поредното издание на похода Козлодуй - Околчица по стъпките на Ботевата чета... Всичко е подготвено от страна на Българския туристически съюз със съдействието на Областна управа Враца  и община Козлодуй и кметството на град Козлодуй".

Във връзка с това, че нямало подсигурени тоалетни и имало проблем с изхранването на походниците Венцислав Венев сподели:

"Това са много важни моменти - изхранването и, разбира се, хигиената на походниците, които вземат участие в мероприятието - направили сме всичко възможно това да се осъществи. Сега, не очаквайте да има големи банкети и някакви излишъци от храна, но това което е направено от страна на Държавата - Областна управа Враца е направено - има отпуснати средства, проведоха се съответните процедури по обществената поръчка за осигуряване на храната. Мисля, че няма проблеми, но все пак, за да не бъда категоричен - това е задължение на Областна управа Враца, а не на Български туристически съюз. От страна на съюза са осигурени всички необходими средства и хора, както и съдействие, за да се проведе нормално, както се е провеждал всяка година този поход".

Работим в синхрон с Областна администрация - Враца, каза още Венцислав Венев:

"Непрекъснато сме в синхрон, от Вас разбирам, че има проблем. Разбира се винаги има проблеми, които се решават в оперативен план. Чували сме се няколко пъти с тях във връзка с осигуряването на тоалетните. Мисля, че с тоалетните няма проблем, по-скоро с баните имаше някакъв проблем, но смятам, че той също ще бъде решен. В края на краищата това е поход, а не е хотел, не сме балетна зала, за да подсигуряваме условия като на хотелски начала. Похода започва на 27-ми с откриване и техническа конференция между 17:30 и 18:30 в Ботев парк пред паметника на Ботев и кораба Радецки... Старта на самия поход е на следващия ден в 7:00 часа. Походните колони тръгват от Ботев парк в посока град Козлодуй, в град Козлодуй около 8:30 ще се проведе културна програма - кратка - осигурена от кметството на град Козлодуй, след което се поема по стъпките на Ботевата чета в посока Околчица".

В Регламента за провеждане на Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица", 2022 г., който е публикуван и достъпен на уебсайта на областна Администрация Враца, в раздел "IV. Организатори", точка три ясно е записано:

"Дейностите по организиране и провеждане на похода се финансират от Министерския съвет". 

В раздел шест на регламента "VI. Материално и ресурсно обезпечаване" е записано следното: 

"Чрез средства, предоставени от Министерския съвет за провеждане на 74-тия Национален туристически поход Областна администрация - Враца осигурява: почистване и обезпаразитяване на маршрута и биваците; полеви мивки, мобилни тоалетни кабини и душ контейнери; екипи на ЦСМП - Враца, ОД на МВР - Враца, РД ПБЗН - Враца; културно-художествена програма; транспорт за бивачните съоръжения на ученическите групи; автобусен транспорт за ученическите групи: от гр. Враца до гр. Козлодуй на 27.05.2022 г. и от връх Околчица до гр. Враца на 02.06.2022 г.; храна и питейна вода за учениците и техните ръководители, участници в похода (три пъти дневно), съгласно утвърдено меню, отговарящо на изискванията на националното законодателство за здравословно хранене на ученици. 
3. По време на похода Областна администрация - Враца не осигурява: разходите за храна и транспорт на бивачни съоръжения, автобусен транспорт на групи и/или индивидуални туристи от туристически дружества, предприятия, фирми, участващи в похода".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50