Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Виден Табаков- почти непознат дори в родното си село

Село Стакевци- родно място на един от пионерите в НАСА

Пограничното село Стакевци, което се намира на около 15 км от Белоградчик се оказва ключово за едни от най-известните завоевания на НАСА. Именно тук е роден известният повече в чужбина професор по космическо инженерство от университета в Синсинати, Виден Табаков. Той оставя незаменима следа и в американската космическа програма "Аполо".  


На 16 юли 1969 г. от космическата база в Кейп Канаверал в САЩ е изстрелян космическият кораб “Аполо 11”, а Нийл Армстронг успява да направи огромната крачка за човечеството, стъпвайки на Луната, благодарение и на нашия земляк. Виден Табаков умира през юни 2015 година на 95-годишна възраст, изключително уважаван в САЩ и почти непознат в България, дори в родното му село- Стакевци.
 

Младите хора тук не знаят кой е Виден Табаков, потвърди и кметът на Стакевци Донко Цекин:


"Тези, които са на моята възраст, от 60-годишни нагоре, само те го знаят. Знаят, че е имало такъв човек, че е бил професор в Америка. Имаше дори един такъв случай. След като дойде демокрацията, той се върна в България и дойде в телефонния завод в Белоградчик. Аз по това време бях началник на отдел в завода. Хората бяха останали с впечатлението, че той идва да купи телефонния завод и да ни помогне, като започнем да правим нещо специално. Всеки си мислеше: Ааа, той е голяма работа, сега ще направи нещо, ще ни даде работа и всеки се надяваше. А то- нищо не се случи. Тогава Виден Табаков дойде и в Стакевци, видя родната си къща и по това време имаше и доста посетители. Военни повечето бяха. Тогава направиха и малък ремонт на къщата..."

 
Виден Табаков обаче не е единствената забележителност на Стакевци. Край селото от години работи детски лагер, а част от южната землищна територия на селото е в обхвата на биосферния резерват "Чупрене".





"Тук си имаме и две мечки- едната е по-голяма, а другата е малка. Живеят тук от 5 години вече. Хората в селото не се притесняват от тях, защото те не слизат надолу към къщите. А и няма какво да ги привлече вече- по дворовете няма животни. Поне аз не съм ги виждал, а съм ловец. Камерите обаче в резервата са ги уловили. Не знам откъде са дошли, но са си тук... Навремето, в началото на миналия век през 1915-1916 година, в района е имало повече мечки, но са ги изтребили.  Баща ми, който също беше ловец, разказваше, че е имало едни много яки хора - навие си въже на ръката и влезе в дупката и я подмами, а като излезе- я убивали. Тогава тук е имало много добитък в Балкана и мечките са правели доста пакости. Сега тези две мечки не създават проблеми, те са на около 5 км над селото", допълва Цекин.


Проблем обаче днес тук създава проточилата се половин година вече смяна на водопровода, заради която пътят в половината село е разбит, а ремонтните дейности изнервят до краен предел иначе спокойните в селото хора. Повод за нетърпимостта към дългия ремонт са и честите аварии, които съпътстват смяната на тръбите от водопреносната мрежа. 


"Ремонтът започна през декември и трябваше по план да приключи за два месеца. Наложи се, защото старите тръби бяха етернитови и трябваше да ги сменят с пластмасови. На този етап тръбите вече са положени, сега остава само да се свържат отделните къщи. Хубаво е, че ги сменят, но ето - и в момента има авария. Какво правят - не знам. А и самият ремонт много се проточи. Според мен, а и доколкото подочувам от работниците, те имат повече обекти и работят ту тук, ту там..."


Тук е хубаво, защото природата е хубава, коментират живота в Стакевци местни жители.


"Нищо, че няма хора. Има Балкан, гора, прохлада, спокойно е. Но сме далеч от цивилизацията. Тук, горе, е границата и ние оставаме в шеста глуха... Как живеем- трудно. Вода нямаме вече две седмици. Какво правят- не знам. На едно място трошат, на друго правят, но какво се случва- ние нищо не знаем... ", разказват местни жители пред Генади Вельов.  

 

Целите интервюта с кмета на Стакевци Донко Цекин, секретар - библиотекарят на местното читалище Димка Цветичова и жители на селото - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11