Младите хора тук не знаят кой е Виден Табаков, потвърди и кметът на Стакевци Донко Цекин:
"Тези, които са на моята възраст, от 60-годишни нагоре, само те го знаят. Знаят, че е имало такъв човек, че е бил професор в Америка. Имаше дори един такъв случай. След като дойде демокрацията, той се върна в България и дойде в телефонния завод в Белоградчик. Аз по това време бях началник на отдел в завода. Хората бяха останали с впечатлението, че той идва да купи телефонния завод и да ни помогне, като започнем да правим нещо специално. Всеки си мислеше: Ааа, той е голяма работа, сега ще направи нещо, ще ни даде работа и всеки се надяваше. А то- нищо не се случи. Тогава Виден Табаков дойде и в Стакевци, видя родната си къща и по това време имаше и доста посетители. Военни повечето бяха. Тогава направиха и малък ремонт на къщата..."
Виден Табаков обаче не е единствената забележителност на Стакевци. Край селото от години работи детски лагер, а част от южната землищна територия на селото е в обхвата на биосферния резерват "Чупрене".
"Тук си имаме и две мечки- едната е по-голяма, а другата е малка. Живеят тук от 5 години вече. Хората в селото не се притесняват от тях, защото те не слизат надолу към къщите. А и няма какво да ги привлече вече- по дворовете няма животни. Поне аз не съм ги виждал, а съм ловец. Камерите обаче в резервата са ги уловили. Не знам откъде са дошли, но са си тук... Навремето, в началото на миналия век през 1915-1916 година, в района е имало повече мечки, но са ги изтребили. Баща ми, който също беше ловец, разказваше, че е имало едни много яки хора - навие си въже на ръката и влезе в дупката и я подмами, а като излезе- я убивали. Тогава тук е имало много добитък в Балкана и мечките са правели доста пакости. Сега тези две мечки не създават проблеми, те са на около 5 км над селото", допълва Цекин.
Проблем обаче днес тук създава проточилата се половин година вече смяна на водопровода, заради която пътят в половината село е разбит, а ремонтните дейности изнервят до краен предел иначе спокойните в селото хора. Повод за нетърпимостта към дългия ремонт са и честите аварии, които съпътстват смяната на тръбите от водопреносната мрежа.
"Ремонтът започна през декември и трябваше по план да приключи за два месеца. Наложи се, защото старите тръби бяха етернитови и трябваше да ги сменят с пластмасови. На този етап тръбите вече са положени, сега остава само да се свържат отделните къщи. Хубаво е, че ги сменят, но ето - и в момента има авария. Какво правят - не знам. А и самият ремонт много се проточи. Според мен, а и доколкото подочувам от работниците, те имат повече обекти и работят ту тук, ту там..."
Тук е хубаво, защото природата е хубава, коментират живота в Стакевци местни жители.
"Нищо, че няма хора. Има Балкан, гора, прохлада, спокойно е. Но сме далеч от цивилизацията. Тук, горе, е границата и ние оставаме в шеста глуха... Как живеем- трудно. Вода нямаме вече две седмици. Какво правят- не знам. На едно място трошат, на друго правят, но какво се случва- ние нищо не знаем... ", разказват местни жители пред Генади Вельов.
Целите интервюта с кмета на Стакевци Донко Цекин, секретар - библиотекарят на местното читалище Димка Цветичова и жители на селото - в звуковия файл.
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..