Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На работа или в университет- изборът на зрелостниците от професионални гимназии

Снимка: Радио ВИДИН

Какво ще правят зрелостниците, които завършиха професионални гимназии- ще започнат работа по специалността си или ще продължат образованието си в университет? В "Посоките на делника" говорим с млади хора след изпита им по практика за добиване на професионална квалификация.

Цветан Лозанов е от село Динково, община Ружинци. Завършва Професионалната гимназия по селско стопанство "Г.М.Димитров" в град Дунавци, специалност "Лесовъд". В училището го записва баща му. 

Сега Цветан не съжалява за този избор, защото има професия. 

"В нашето село Динково имахме училище, но нямаше професия. Татко ми реши, че трябва да уча тук. Сега излизам горски, професия лесовъд. Засега за работа ще мисля. Тук учиш всичко на теория. Като започнеш да работиш, свикваш и с практиката. Много по- добре е за децата да знаят за какво ходят и да се трудят. Иначе ти какво правиш? Завършваш само 12 клас без професия", смята Цветан.

Марина Иванова е от Видин, възпитаник на ПГСС в град Дунавци, специалност "Лесовъд". В училището се мести в 10 клас. 

"Изучаваме сечи, как се отглеждат гори. Както госпожите ни обясняват, разбираш всичко. С нетърпение чакаме резултатите от матурите и след това ще разберем кой накъде ще поеме и какво иска да прави. Аз искам много неща. На мен светът ми е в различни цветове. Все още не съм се ориентирала кое точно искам и с кое да се захвана- дали да продължа нещо с професията, която е в това училище, или нещо съвсем различно. Имаш една професия зад гърба си, един ден в живота напред не знаеш каква възможност ще ти се отвори и е хубаво да имаш това зад гърба си", коментира изборът на професия Марина.

Гергана Георгиева и Кристън Райкова са възпитаници на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Гергана е със специалност "Компютърна техника и технологии", а Кристън Райкова - "Икономика и мениджмънт". На изпита по практика Гергана сглобява цял компютър, прави диагностика на системата и след това мрежови кабел. Казва, че не е сложно. Изпитът по практика на Кристън е свързан с дипломния й проект за местни данъци и такси- попълва данъчни декларации, свързани с доходите на физическите лица. 

"Завършвам училище с професия "Компютърен техник" и имам такава специалност, документ, който може да се използва при кандидатстване за работа. Аз мисля да продължа да уча висше, повечето от моя клас са се насочили така, защото е много по-високо платено, ако вече имаш диплома за висше образование и след това си търсиш работа", каза Гергана.

Младата дама ще надгражда наученото в училище. Иска да учи специалност "Инженерна информатика" в Химикотехнологичен и металургичен университет. 

"Аз след 12 клас излизам с професия "Икономист". Ние също получаваме такъв документ за квалификация и можем да работим. Но аз съм се насочила към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" с "Бизнес мениджмънт". Още след 7 клас много исках да вляза с икономика и точно в това училище. Просто много обичам математиката. Интересно ми е къде отиват парите на общините и на самата държава и  какво се случва с тях", споделя Кристън.

Валентина Петрова, Искрен Войнов и Ивайло Иванов са възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Тримата са със специалност "Готвач". 

"Аз много се чудих като избирах училище и накрая са спрях на това. Реших, че това е най- добрият избор, защото се излиза с някаква професия. Докато, примерно в гимназията или в математическата, там не е така. Училището ми дава знания в областта. Лятото ще работя по професията след това мисля да ходя да уча висше в София- компютърно инженерство. Защото това ме влече повече", каза Валентина.

"Аз ще се занимавам с нещо различно, не мисля да е с тази професия. Защото не смятам, че бих се справил в такива по- големи ресторанти и кухни. Интересно ни е, но ние сме влезли с идеята да имаме някаква представа как да си сготвим на нас", каза Ивайло Иванов.

Искрен и Ивайло ще учат "Инженерство и програмиране" в Химикотехнологичен и металургичен университет.

"Аз от малък се занимавам с компютри. Това си ме влече повече. Изпратиха тест от самия университета, който ние тук пет човека решихме и всички излязохме с добри оценки над 5,50. Лесни неща няма", смята Искрен.

Защо и как избират да завършат средното си образование младите хора и какво съветват седмокласниците за избор на училище може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23