Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научен екип с изследване в населени места от община Димово

3
Снимка: Ивелина Николова


Изследване на религията, бита, културата и традициите в четири села от Община Димово - Владиченци, Извор, Мали Дреновец и Държаница, проведе научен екип към Пловдивския университет. Обхванати са и два манастира - Изворският и Добридолският. Проучването е извършено по проект, финансиран от Фонд "Научни изследвания“ (МОН) под наслов „Християнското и културно-историческото наследство на Северозападна България - стратегии за съхраняване и транслиране на локални идентичности". 
Част от екипа са богословът д-р Ивелина Николова от Пловдивския университет и Христина Кирилова от Регионален исторически музей Видин. Двете са родом от село Владиченци и любовта към него е причината да искат да го изследват.

"Идеята тръгна преди четири години, когато заедно с Христина Кирилова от РИМ - Видин участвахме в един друг проект към Философско-историческия факултет, посветен на трансформиращото се село, и тъй като двете с нея сме родом от село Владиченци, което винаги е имало много специално място в нашите сърца, решихме да изследваме това село. Направихме необходимото, излезе едно монографично изследване, свързано със селото, и когато проектът приключи, на нас не ни се искаше да приключваме изследването на село Владиченци. Тогава сформирахме втория проект, кандидатствахме във Фонд "Научни изследвания". Проектът беше спечелен, само че с една много по-широка палитра на изследване, тъй като към Владиченци прибавихме и Мали Дреновец и Извор, Държаница, Добридолския и Изворския манастир", каза Ивелина Николова. 

11 научни съчинения, учебна литература и етнологичен анализ на народни песни са издадени в резултат от изследването. По проекта е подкрепено и изграждането на православния храм на село Владиченци, каза Ивелина Николова:

"Беше заложено да се издадат няколко монографски статии и студии в списания, които са в България и чужбина. Разбира се,  ние успяхме да постигнем това, въпреки че през този период ни завари тежката коронавирусна ситуация. От една страна, това възпрепятства нашите пътувания до Видин, но в същото време ни помогна да можем да работим на място и да излязат тези научни съчинения...Изследванията се центрират главно върху селата Извор и Владиченци, заради това че информацията, която намирахме за тях, беше много по-обилна за разлика от тази за останалите места. Голяма част от архивите на Изворския и Добридолския манастир ги няма. А ние не бихме могли да изграждаме каквито и да било научни изследвания, ако няма такава изворова, първична литература...А практическият резултат е свързан с довършването на дейностите по храма в село Владиченци..."

В момента изграждането на храма е спряно, тъй като строителите са украинци, част от които са в родината си и са възпрепятствани да довършат своята работа. От екипа на проекта се надяват до края на лятото дейностите да бъдат подновени. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50