Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кабинет Василев" или отново предсрочни избори?

Снимка: БГНЕС

Започна и изготвянето на управленска програма на кабинет с премиер Асен Василев. В работната група участват по 3-ма представители на всяка от преговарящите формации. "Продължаваме промяната" проведе преговори с напусналите "Има такъв народ" депутати за съставяне на правителство в рамките на този парламент. Преди това се срещнаха с лидерите на БСП и на "Демократична България". Тогава стана ясно, че трите партии са допуснали грешки в диалога и комуникацията в старата коалиция, за новата те дадоха заявка за конкретна програма с ясни срокове и друг начин на вземане на решения.

„Надявам се, че ще успеем да направим всичко за интересите на България“, заяви Асен Василев, след като получи от президента Радев мандата за съставяне на правителство.

Премиерът в оставка Кирил Петков заяви пред журналисти, че в момента няколко депутати трябва да решат към кого ще бъдат лоялни- към партията и лидера им или към България.

"Имаме много допирни точки, интересува ни ясна законодателна програма за действие на правителството. Национално отговорното поведение е да има правителство с ясна програма и ясни действия в интерес на България", заяви независимият депутат от Видин Иво Атанасов.

Съпредседателят на Демократична България Христо Иванов подчерта, че е важно страната да се стабилизира, да се излъчи управление и това да стане с първия мандат.

"Работи се за подобряване на комуникацията между коалиционните партньори и решенията да не се вземат еднолично. Условието на БСП за кандидат за премиер беше изпълнено, така че ние сме на преговорната маса", обясни Филип Попов, зам.-председател на парламентарната група на БСП и депутат от Видин.

От най-голямата опозиционна сила ГЕРБ-СДС обявиха, че няма да водят преговори за подкрепа на правителство. Актуалната политическа обстановка коментира и народният представител от Видин Росица Кирова:

"Това, че е болно нашето Народно събрание, показва, че е болно и обществото ни. Вотът на недоверие не е трагедия, това е демокрацията. Трагедия е, когато няма разговор между политическите партии и сили, когато няма разговор между лидерите на тези партии и сили, защото всяка една партия представлява определена извадка от българското общество. Езикът на противопоставяне и на омраза ни доведе до състояние, в което може би сме пред едни поредни избори. Изборите имат смисъл, необходими са, ако ще донесат Народно събрание, в което партиите ще говорят помежду си, в което ще взимат заедно решения и ще направят нещо. Дали ще се получи това след следващи избори? Мисля си, че влизаме в една доста неприятна спирала, която беше заложена благодарение на много тежките разделителни линии. Трябва ни решение с кабинет, който да се справи с конкретни задачи и кризи. За съжаление България все повече се отдалечава от политическата стабилност заради начина, по който си говорят политическите партии."

Засега е ясно, че общият брой на депутатите в Народното събрание, които биха подкрепили правителство с премиер Асен Василев, не е достатъчен за мнозинство. 

"Асен Василев едва ли ще събере необходимата подкрепа в Народното събрание за ново правителство, а дори и да бъде гласувано, трудно би се управлявала дължавата на границата на парламентарното мнозинство", коментират политолози и предвиждат, че вървим към нови предсрочни избори.

"Продължавам да смятам, че по-скоро вървим към предсрочни избори, отколкото съставяне на ново правителство. Опозицията няма да го подкрепи в зала, а не достигат независими депутати, които да подкрепят новото правителство на ПП. Предстои да видим какво ще се случи", обобщи Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00