Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кабинет Василев" или отново предсрочни избори?

Снимка: БГНЕС

Започна и изготвянето на управленска програма на кабинет с премиер Асен Василев. В работната група участват по 3-ма представители на всяка от преговарящите формации. "Продължаваме промяната" проведе преговори с напусналите "Има такъв народ" депутати за съставяне на правителство в рамките на този парламент. Преди това се срещнаха с лидерите на БСП и на "Демократична България". Тогава стана ясно, че трите партии са допуснали грешки в диалога и комуникацията в старата коалиция, за новата те дадоха заявка за конкретна програма с ясни срокове и друг начин на вземане на решения.

„Надявам се, че ще успеем да направим всичко за интересите на България“, заяви Асен Василев, след като получи от президента Радев мандата за съставяне на правителство.

Премиерът в оставка Кирил Петков заяви пред журналисти, че в момента няколко депутати трябва да решат към кого ще бъдат лоялни- към партията и лидера им или към България.

"Имаме много допирни точки, интересува ни ясна законодателна програма за действие на правителството. Национално отговорното поведение е да има правителство с ясна програма и ясни действия в интерес на България", заяви независимият депутат от Видин Иво Атанасов.

Съпредседателят на Демократична България Христо Иванов подчерта, че е важно страната да се стабилизира, да се излъчи управление и това да стане с първия мандат.

"Работи се за подобряване на комуникацията между коалиционните партньори и решенията да не се вземат еднолично. Условието на БСП за кандидат за премиер беше изпълнено, така че ние сме на преговорната маса", обясни Филип Попов, зам.-председател на парламентарната група на БСП и депутат от Видин.

От най-голямата опозиционна сила ГЕРБ-СДС обявиха, че няма да водят преговори за подкрепа на правителство. Актуалната политическа обстановка коментира и народният представител от Видин Росица Кирова:

"Това, че е болно нашето Народно събрание, показва, че е болно и обществото ни. Вотът на недоверие не е трагедия, това е демокрацията. Трагедия е, когато няма разговор между политическите партии и сили, когато няма разговор между лидерите на тези партии и сили, защото всяка една партия представлява определена извадка от българското общество. Езикът на противопоставяне и на омраза ни доведе до състояние, в което може би сме пред едни поредни избори. Изборите имат смисъл, необходими са, ако ще донесат Народно събрание, в което партиите ще говорят помежду си, в което ще взимат заедно решения и ще направят нещо. Дали ще се получи това след следващи избори? Мисля си, че влизаме в една доста неприятна спирала, която беше заложена благодарение на много тежките разделителни линии. Трябва ни решение с кабинет, който да се справи с конкретни задачи и кризи. За съжаление България все повече се отдалечава от политическата стабилност заради начина, по който си говорят политическите партии."

Засега е ясно, че общият брой на депутатите в Народното събрание, които биха подкрепили правителство с премиер Асен Василев, не е достатъчен за мнозинство. 

"Асен Василев едва ли ще събере необходимата подкрепа в Народното събрание за ново правителство, а дори и да бъде гласувано, трудно би се управлявала дължавата на границата на парламентарното мнозинство", коментират политолози и предвиждат, че вървим към нови предсрочни избори.

"Продължавам да смятам, че по-скоро вървим към предсрочни избори, отколкото съставяне на ново правителство. Опозицията няма да го подкрепи в зала, а не достигат независими депутати, които да подкрепят новото правителство на ПП. Предстои да видим какво ще се случи", обобщи Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00