Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Чайковски - създателят на Художествената галерия в Мездра

Снимка: Петко Котларски

Георги Андреев Чайковски е роден на 5 февруари 1923 г. в Мездра. Завършва Художествената академия в столицата, специалност "Живопис" в класа на проф. Кирил Цонев и на проф. Иван Пенков. От 1947 г. работи в областта на теорията и историята на изобразителното изкуство, критиката, естетиката и музейното дело. Той е един от главните инициатори за откриването на Градската художествена галерия в Мездра през 1971 г. 
Георги Чайковски е сред създателите на Държавната художествена галерия в Пловдив (1950), Художествена галерия "Иван Фунев" във Враца (1956), Художествена галерия "Николай Павлович" в Свищов (1967) и Градската художествена галерия в Мездра (1971). 
Георги Чайковски е първият директор на Държавната художествена галерия в Пловдив (1950-1953), бил е ръководител също на Софийската градска художествена галерия (1953-1958). 
По негова инициатива и със съдействието на големите майстори на четката и длетото проф. Иван Фунев, проф. Илия Петров и проф. Дечко Узунов през 1957 г. във Враца е организирана първата Обща художествена изложба (ОХИ) на врачанските художници. 
Също по негова инициатива през есента на 1969 г. (17 октомври-17 ноември) е подредена първата по рода си Обща художествена изложба в Мездра, която е експонирана в новопостроения Младежки дом. В нея участват 66 художници с над 150 творби: 36 живописци, 18 скулптори и 12 графици. Експозицията включва живописни и скулптурни творби на проф. Иван Фунев, Стоян Венев, Владимир Димитров-Майстора, проф. Андрей Николов, проф. Борис Колев, проф. Илия Петров, проф. Марко Марков, проф. Цено Тодоров и др. 
30 от художествените произведения, включени в експозицията, са подарени от авторите за фонда на бъдещата постоянна Градска художествена галерия, която е открита официално на 28 декември 1971 г. Успоредно е уредена трайна монументална украса на града, като една част от скулптурите, участвали в изложбата, са експонирани на открито - "Аврора" на Георги Тодоров, "Плодородие" на Владимир Цветков, "Майка" на проф. Иван Фунев и др. 
В знак на признателност през 1969 г. Изпълкомът на Градския народен съвет с председател инж. Любомир (Любен) Йотов удостоява Георги Чайковски със званието "Почетен гражданин на Мездра".Георги Чайковски има три самостоятелни изложби (първата от които през 1947 г. в Мездра) и участия в 12 колективни изложби (ОХИ). Умира на 14 декември 1984 г. в столицата на 61-годишна възраст. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00