Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илона Иванова: Обичам да се предизвиквам, любопитна съм към света

11
Снимка: радио Видин
В това издание на "Калейдоскоп" ще властват музиката и любовта към музиката. Причината е оперната певица Илона Иванова, чиито живот е свързан с музиката. Родена е на 15 юли 1991г. в град Мездра. Баща ѝ по професия е музикант, арфист, по-късно  преподавател по музика и ръководител на група за стари градски песни към читалище "Просвета". Майка ѝ е начален учител, но  участва в любителски театър в Мездра. В рода на Илона  има много хора с музикални способности. Не случайно от малка тя се ориентира  към музиката и пианото. В училище има късмет да учи в музикална паралелка,  пее във  вокална група под ръководството на Анета Петкова, която  е нейният първи учител по пиано.


Продължава да учи в училището по изкуствата във Враца,
така се случва, че след 8. клас се връща в СОУ "Иван Вазов". Тук среща учителя си по пиано Петър Карагенов, който има важна роля за нейното музикално развитие и усъвършенстване и днес Илона с прекрасни чувства си спомня за него.  Маргарита Мелджанска е нейната учителка по класическо пеене, а пък сприятелите си от  театрална група "Темп" към Младежки дом Враца Илона участва  в различни концерти.



Приета е да учи в Националната  музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“. Тук  има прекрасния шанс  да участва в мюзикъл и оперета със своите  състуденти, а това става възможно с препоръката на  преподавателя им Мила Дюлгерова. За да се издържа  Илона работи на много места -  като продавачка в хранителен магазин, като аниматор на морето. Споделя, че всяка работа ѝ харесва, защото ѝ носи много нови знания, познанства и възможности. От 2014 година работи в Националния музикален  театър на хонорар, а от 2016 година вече е солист. Освен музиката, обича и  животните.


ДЕТСТВОТО

"Баща ми е музикант по образование, арфист, свири във Филхармония Враца, така се случва, че той се преориентира в лютиерската професия, в момента поддържа всичкият арфов инвентар на България. В момента е пенсионер, той е моят първи учител по музика в първи клас. Майка ми е начален учител... Имам сестра, която е много цветна личност... Баща ми е първият професионален музикант, но има много музикални хора в двата рода, майка ми е играла в полупрофесионален театър в Мездра едно време, аз на 7 г. започнах да свиря на пиано, а преди това вкъщи изнасях концерти и спектакли на нашите, танцувах около и върху пианото... Музикално-театрален спектакъл беше моето детство... Имахме вокална група под ръководството на Анета Петкова, тя е също мой първи учител по пиано. "

МЕЧТАТА
"Абсолютното ми желание винаги е било да съм певица, да съм на сцената, да съм сред хората и да ги радвам и да ги правя по-добри. Това беше моя детска мисъл и съм много щастлива, че тя се осъществи,  Но за това е необходима много  работа и постоянство, аз съм постоянен човек, когато хвана една цел я следвам, докато не постигна най-високото ниво Това е моята философия на живот, въпреки че съм последователна, имам своите особености. Гледам просто да не ми става скучно и еднообразно."

ОПЕРНО ПЕЕНЕ

"Като малка не го разбирах оперното пеене, но кандидатствах тази специалност  по съвет на моите родители и по съвет на моята учителка. Оперното пеене е основата на пеенето въобще, то ми даде по-голям хоризонт. Разбрах, че трябва да поема нови хоризонти, и ако ти не предизвикаш себе си - не растеш. Завърших оперно пеене, но продължавах да си поддържам поп - пеенето и така от този хибрид, който се получи при мен, се роди моето занимание с музикален театър. В него се събира всичко, за което аз съм си мечтала - това да мога да танцувам, да пея, да имам театрални задачи."


ГЛАСЪТ НА БЪЛГАРИЯ
"Участието ми в "Гласът на България" беше проверка - да видя къде се намирам аз на другата сцена, защото една е сцената на музикалния театър, театралната сцена, друга сцена е поп - музиката. Разбрах, че ще го правят и че продуцентите са му нови. Една от детските ми мечти беше са участвам в някакъв музикален реалити формат.  И сега като голяма имах тази възможност да проверя на тази сцена таланта си.  Имах интерес към един от менторите - Графа...  Обърнаха се и 4 стола..."

МУЗИКАЛЕН ТЕАТЪР "СТЕФАН МАКЕДОНСКИ"
"Любима роля ми е Щаси от "Царицата на чардаша", друга много, много любима моя роля е Цейтъл от "Цигулар на покрива". Не разграничавам ролите, във всяко роля влизам със 100% от себе си, с искреност и с дълбочина, не подценявам големината на ролята. Даже малките роли са по-трудни, защото имаш секунди, в които трябва да защитиш себе си на сцената. Малката роля също изисква ти да седнеш и да изградиш образ, който да има някакъв заден план... Театърът си има своя ритъм и своите закони, театърът е най-големият учебник за един артист. Достигнах до нови осъзнавания чрез работата си в Музикалния театър... От много възрастни колеги се уча, всички са учители в театъра, когато имаш очи да го видиш. "



БОРИСЛАВ СЛАВОВ
"Повратна точка в моя професионален път е когато се запознах с композитора на видеоигри Борислав Славов. Той работи със солисти от България, но изцяло за чужбина. Борислав Славов вижда един мой запис от "Гласът на България" и ме потърси. Така започва нашият професионален и човешки контакт. Запознахме се на 8 декември 2020 година, записахме една страхотна песен  "I want to live". Песента ни беше номинирана във финалния подбор на песни-финалисти на световните награди на Холивудската музикална медийна академия.  В категорията "видеоигри" сме Борислав Славов и аз като негов изпълнител.

Благодарна съм да срещам такива хора в живота си. Оценявам и срещам нови хора в живота си и това много ме радва. "


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05