Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволец: Пред близките на хората с Алцхаймер липсва ясно очертан път

Снимка: Полина Тодорова

Липсата на информация е един от най-честите проблеми пред близките на хората с Алцхаймер в България. Липсва ясно очертан път как да се справиш, каза доброволецът в Гражданско сдружение Алцхаймер България Лора Любенова. Самата тя започва да помага на организацията, след като семейството ѝ се сблъсква с деменцията и се изправя пред редица въпроси: 

"Към кого да се обърнеш, кои са лекарите специалисти, как да се грижиш за своя близък, как да обезопасиш дома си, на каква грижа можеш да разчиташ, къде да я намериш? Всички тези въпроси, в момента в който семейството се сблъска, има свой близък с деменция, остават без ясно очертан път в България. Ние потърсихме сдружението и получихме подкрепа. Сега много от хората, които се сблъскват с това, се обръщат към сдружението, защото знаят, че самостоятелно е много трудно да се справиш. Сдружението организира и т. нар Алцхаймер кафе, където неформално болногледачи, които са част от семейството, се срещат и споделят за своите трудности с болестта, понеже болестта е специфична и хората, които са болни, не осъзнават какво им се случва, но е много трудно за близките и за болногледачите да се грижат за тях. Така че и в тази посока сдружението оказва може би най-силната подкрепа. Разбира се, сдружението работи с българските институции с цел да изгради системи, които да подкрепят в по-голям мащаб семействата, които се сблъскват с тази болест." 

Алцхаймер е форма на демениця, която причинява проблеми с паметта и опознавателните способности. Обикновено заболяването започва с леко забравяне и объркване и продължава с пълна дезориентация, проблем с разпознаването на хората от близкото обкръжение, като в най-крайните форми хората не могат да разпознаят дори сами себе си, обясни доброволецът и добави:

"Много е важно, когато познаваме такива хора, те да не останат социално изолирани, защото този синдром или това заболяване се предшества от една предварителна депресия. Изследванията показват, че освен физическите фактори за това заболяване има и социални и колкото по-дълго ние сме социално активни и общуваме в обществото с нашите близки, които са по-възрастни, толкова по-дълго ние ще  поддържаме добре и тяхната памет в кондиция" 

В България няма официален регистър на засегнатите от болестта. На базата на изследване в област Варна се изчислява, че най-вероятно са засегнати около 100 000 души. През последните години се разработват все повече програми в тяхна подкрепа, заболяването започва лека-полека да излиза от зоната на табуто, но това все още не е достатъчно, обясни Лора Любенова:

"Все повече присъства разговорът какво да правим ние като общество. На общинско ниво се предоставят все повече дневни грижи за възрастните хора и тези стъпки са прекалено малко, недостатъчно. Второто нещо, което е, че такива програми обикновено имат начало и край, те не са устойчива политика във времето и когато свърши една програма, хората остават на произвола и се чака да стартира следващата, която не се знае дали ще я има, кога и как. Другото нещо е, че хората много често, за да ползват такива услуги, трябва да имат ТЕЛК решение. Много трудно е, когато имаш близък с деменция, да го заведеш през цялата институционална машина, за да получиш ТЕЛК решение. Може би един от основните проблеми е липсата на обучен персонал и той е на всяко ниво - от болногледача до трудовите терапевти. Това е нещо, на което трябва да потърсим решение в дългосрочен план".

Септември се отбелязва като Световен месец за борба с болестта на Алцхаймер. По този повод Гражданско сдружение Алцахаймер България планира информационни кампании, превантивна кампания, ранна диагностика и символично бягане в началото на октомври. Отделно се разработват различни проекти, които насърчават социалното общуване с възрастните хора, подпомагат хората с деменция и техните семейства. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вазата като "ухание" за дом

Вазите носят "ухание" за дом. Да, те са за цветя, но може да бъдат и приятен спомен от посетена от вас туристическа дестинация, скъп подарък или напомняне за скъп човек.  Над 100 вази от дърво, стъкло, керамика и порцелан има в колекцията си видинчанката Зоя Младенова. Като бивша учителка тя е получавала много подаръци, но най-скъпите на..

публикувано на 25.04.25 в 16:25

Отбелязваме Световния на младежите доброволци

Всяка година на 25-ти април отбелязваме Световния ден на младежите доброволци . На този ден искаме да използваме възможността да се преклоним пред енергията, вдъхновението и добротата, с които младите хора по целия свят променят средата около себе си. Това не е просто ден, а символ на желанието за действие, солидарност и отговорност...

публикувано на 25.04.25 в 16:00

"Едно" на 25 април 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които организираха от фондация "Подкрепа за реализация" през настоящия месец, както и предстоящите през прояви.  На първи април в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни към фондацията отбелязаха Международния ден на шегата. Празникът не е официален, но е добил популярност в много държави,..

публикувано на 25.04.25 в 15:36

Айра и Коки - съвместното съжителество на куче и котка

Всички са чували израза "като куче и котка" - синоним на взаимна неприязън и непоносимост. От друга страна- мрежата изобилства със снимки и клипове на кучета и котета, които се гушкат едно в друго и видимо се чувстват добре заедно. Затова няма начин да разберете можете ли да отглеждате куче и котка в дома си, докато не пробвате. Според..

публикувано на 25.04.25 в 15:30

Северозападни маршрути за почивните дни

Със затоплянето на времето в почивните си дни много хора  предпочитат да се откъснат от работата и градската среда и да разпуснат, като отидат на кратка разходка извън града или пък на уикенд- пътешествие. Смяната на обстановката и разходките сред природата са сред нещата, които могат да ни отпуснат, да изчистят съзнанието ни от ежедневния стрес и..

публикувано на 25.04.25 в 11:42

Последният роман на Торлака : "Аз, ваксинаторът"

Все още се опитваме да свикнем с липсата на без време отишлия си от този свят Стоян Николов – Торлака, който някак уж на шега, а оказа се съвсем на сериозно, успя да се превърне в гласа на Северозапада. Останаха ни обаче неговите на моменти непоносими, но до един абсолютно незабравими герои, които продължават все така гръмогласно и напористо..

публикувано на 25.04.25 в 11:38

Образователна игра "Лов на видински съкровища" показва емблематични обекти във Видин

"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион".  Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..

публикувано на 24.04.25 в 17:05