Зад чуждицата "макраме", която означава "тъкане на възли" се крие дълга история. Това е един от най-древните занаяти. Макрамето представлява много възли, които образуват модел с уникална красота. За усвояването на тази техника, определено са необходими, сръчност и търпение. То беше почти забравено, но днес интересът към този вид изкуство отново се възроди. Обикновено сме свикнали да го виждаме под формата на всякакви декорации за дома - пана, абажури, цветарници. Те са особено актуални в интериорния дизайн в стила Бохо, както и в Скандинавския стил. Но напоследък макрамето се среща и в модата, под формата на плажни рокли, които са абсолютен хит през летния сезон.
31- годишната Марусия Иванова от Видин е истински майстор в изработването им. Още в началното училище тя се записва на кръжок по тъкане на стан. От там усвоява техниката "макраме". Участва в редица конкурси и изложби, в които, заедно със своите съученици, печелят много първи места.
"Много съм благодарна на Мариана Антова, тя запали в мен тази страст към макрамето. Най-вече правехме пана и цветарници. Паната ги правихме от вълна на стан, а цветарниците бяха от канап, за различни големи саксии или кошници. Продължих до 8. клас да участвам в този кръжок, след това, от време на време, просто като хоби съм практикувала пак макрамето."
След 13 години пауза, в които Мари ражда двете си дечица, тя отново се завръща към нейната страст- връзването на възли. Оказва се, че не е забравила нито една стъпка от тази техника. И така от близо година макрамето става отново нейно хоби, което тя превръща в своя професия.
"Случайно попаднах на публикации във фейсбук, в които имаше много изделия направени с техниката макраме и тогава ми се прииска отново да плета."
Възлите, които се използват в макрамето са стотици.
"Най-често срещаните са - простия възел, осмица, квадратен, плосък, закопчалка - при която се захваща, примерно, самото пано за дърво или за някакъв друг материал. Повторен вертикален и още много др."
Преди повече от 30 години макрамето е било част от задължителния обучителен процес в училище.
"По-възрастните дами знаят много добре какво е това, за разлика от младите."
В създаването на пана и декоративни елементи, в тази техника се използват различни материали - различни дебелини и структури на нишките, като към тях се включват използването на допълнителни елементи.
"Материалите са натурални. Използвам въжета, които са изцяло памучни. Дървени клони, метални и дървени маниста."
Повечето модели на изделията, които изработва Мари, са нейни идеи.
"Опитвам се да си ги измислям изцяло сама, но все пак гледам и чужди идеи. Черпя идеи от интернет. Макрамето дава път на въображението, можеш да си измисляш всичко и да го осъществиш, както е във фантазията ти."
Освен пана, Мари изработва и цветарници, коледни декорации под формата на ангели, люлки, хамаци...т. нар. "капани за сънища". Но истинска наслада изпитва в изработването на рокли - те са нейната нова страст!
"С роклите започнах преди два месеца буквално. Роклите са нещо ново за мен. Гледам да следя модните тенденции и да съм в крак с останалите производители."
В момента роклите са търсени повече.
"Сезона на морето е, на плажовете - те са подходящи за това. Роклите се водят също и фестивални, "cover-up" - което означава, че трябва да покрива бански или друго облекло. Може да се използва като вечерно облекло, като сценично."
Вижте всичко, което Мари създава тук
Цялото интервю чуйте в звуковия файл
Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..