Наскоро община Ружинци бе избрана като една от пилотните за въвеждане на нова програма в работата на общинската администрация. Целта е тя да бъде по-близо до хората и да откликва на нуждите им, обясни кметът на общината, Александър Александров:
"Наш служител беше на обучение в чужбина. Нужна е много сериозна проучвателна дейност за това, какво трябва да се прави в общината, какви пропуски и недостатъци има, за да можем да подобрим административното обслужване на населението, така че то да стане по-качествено и по-ефективно. Това е основната задача на тази система и разбира се - прозрачност, което е нещо много важно за една администрация.
Основният проблем на тази община от години е безработицата. В началото на първия ми мандат, когато станах кмет през 2015 година, общината беше със 71% безработица. В момента тя е свалена до около 46% чрез сезонни мерки. Участваме в различни програми за да стимулираме активността на младите хора. Възползваме се от младежката програма за заетост и вече имаме 14 групи през последните години. Особеното тук е, че младите хора работят по 6 месеца, обучават се при опитни наставници в това число - за общи работници, охрана, деловодители. Тези пък, които имат завършено средно образование, ги използваме като помощници в общинската администрация. Защото ние на моменти се задъхваме. И тези млади хора след завършването на курса, една година нямат право да бъдат в тази програма, но на следващата могат отново да кандидатстват. И така, едни и същи хора ги въртим образно казано и минават различни форми на обучение, така че те да бъдат подготвени за живота... Това е основната ни задача - да задържим младите хора при нас. Успех за нас е и програмата "Старт в кариерата"- една програма, която дава възможност на млади хора с висше образование, да получат работа в общинската администрация. Благодарение на тази програма, 4 човека минаха през нея и останаха да работят тук под една или друга форма. Един сана учител, друг отиде в "Местни данъци и
такси", трети стана управител в Дома за възрастни. Това за нас е много радостно, защото макар и малко, но задържаме младите хора тук..."
Приемствеността и наличието на млади и образовани хора в различните структури на местната власт е важно и необходимо условие за развитието на общината, смята още общинският кмет. И не отрича, че срещат и трудности. Възрастното население, което е преобладаващо в населените места тук, се нуждае от повече и по-специални грижи. Фактът, че в общината населението е смесено, също изисква дипломатичност и търпение. А че проблеми има, разбираме почти веднага. На първия от тях се натъкваме още на входа на сградата на Общината, където е единственият банкомат в района. Оказва се, че за пореден път той не работи, което изнервя чакащите на опашката, за да изтеглят парите си жители на Ружинци:
"Проблем е, че не всеки път пуска сумата, която искам. Може пък да са се свършили парите... Това ми е шести опит да изтегля пари. Шести път само тази сутрин. Ето, сега чак ми пусна 200 лв., а имам още да тегля, ама не знам дали ще стане... "
И това не е единственият проблем за местните:
"Личният лекар на майка ми идва само 3 пъти в седмицата и то за около 2 часа. Това създава сериозен проблем, защото населението тук е предимно от възрастни хора. Мисля, че по-сериозно внимание трябва да се обърне на този въпрос... Проблем има с транспорта. Единственият автобус е София - Белоградчик и нищо повече. Т.е., ако се наложи да отидеш до някъде и нямаш кола, се налага или да търсиш такси, или да плащаш на някой да те откара. А хората тук не са много платежоспособни... Кметът се опитва да прави нещо, но не всичко зависи от него. Тук има много изоставени къщи, но Общината не може нищо да направи по този въпрос... Навремето животът тук си беше много добре. Аз 13 години съм работила в Ружинци, преди да заминем за София. Имаше много хора, имаше деца, а сега тук е останало само възрастното население. Това не е никак добре, но просто няма работа. Вероятно затова хората напускат... Ако сте младо семейство с дете, не мисля, че това е мястото, то да получи добро образование. И не става въпрос за учителите. Просто обкръжението на това дете в училище не е добро. Не виждам как синът ми би могъл да се върне на село, макар че той много иска, но няма как да се случи. Просто естеството на населението тук, не позволява добро развитие, според мен... Едно време, според мен, съборите бяха по-хубави. Хората някак си като че ли бяха по-безгрижни, нямаше го това натоварване. Сега гости - слаба работа. Вече всеки се е скътал нанякъде и всичко е по-простичко... Навремето тук имаше камара народ по сборовете. Ядене, пиене - всичко. Сега всеки се е скрил и гости почти няма...", коментират местни.
Целите интервюта с кмета Александър Александров, секретаря на Общината Пламен Гацев и анкета с жители на Ружинци - в звуковия файл
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..