Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Велев, АИКБ: Икономизиране на политиката, а не политизиране на икономиката

Снимка: БГНЕС

След изборите на 2 октомври би било добре да се формира управление, което да преведе страната през задаващите се кризи. Необходим е и работещ парламент, който да придвижи напред редица реформи, за които има обществено съгласие. Това каза за Радио Видин Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. В "Посоките на делника" потърсихме мнението на бизнеса какви са очакванията от новата законодателна и изпълнителнителна власт.

"Ние от много време предупреждаваме, че в страната трябва да постигнем конкурентни цени на електроенергията, за да може българската индустрия не само да запази, а и да разшири своето присъствие в Европа и света, защото има такива възможности в хода на преразпределение и скъсяване на веригите на доставки. Ние имаме всички други конкурентни предимства и едни цени на енергоресурсите, които са като на останалите наши конкуренти в ЕС, биха спомогнали през задаващата се криза българската икономика да мине с по-малки загуби, с по-малки спадове или даже без спадове. Ние имаме сравнителни предимства от гледна точка на себестойност на микса на цената на електроенергията и е необходимо запазане и подобряване на тази схема за нормализиране на цените, ние не ги наричаме помощи, тези компенсации, които се правят са всъщност нормализиране на цените на електроенергията. Те са изкривени в резултат на дефектиралия пазар на цени на едро на електроенергия в резултат на сбъркания модел на пазара. Това вече се вижда от все повече страни, включително и от Европейската комисия. Ако говорим по-общо, ние бихме желали икономизиране на политиката, а не обратното- политизиране на икономиката. България, в общностите, в които участва- ЕС, НАТО, да представи и защитава националния интерес, да го отстоява, а не просто да изпълнява взети от други решения, които невинаги са в съзвучие с националния интерес. Очакваме да се препотвърди като национален приоритет членството ни в ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие), в Шенген, членството ни в Еврозоната и да бъде подготвен разумен бюджет за 2023 година, който да е в съответствие с тези национални приоритети."

Популизмът във воденето на националната политика е вреден, категоричен е Велев.

"Популизмът води до нереалистични обещания по време на кампанията. Популизмът счупи редица системи. Една от тях е пенсионната- неразличаването на социалното осигуряване и социалното подпомагане. Други счупени сектори са превозите, инфраструктурното строителство... Всичко това трябва да се лекува, да се санира. Върховенството на правото и сигурността на собствеността, за жалост, също не напреднахме в тези теми, по които имаше консенсус."

Бизнесът очаква адекватни решения от политиците, които да са национално отговорни и да помогнат на работодателите да съхранят своите производства и работни места, коментира още председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

"Важно за нас е да стане ясно, че икономическото развитие е източник на по-висок стандарт, а за него е необходима добра бизнес среда, насърчаване на инвестициите и осигуряване и развитие на човешките ресурси- и като образование, но и като трудова миграция. Ние всяка година губим на пазара на труда по демографски причини от порядъка на 50 000 души. Ако искаме да се развиваме и да расте българската икономика и възможностите на бюджета, трябва да прибегнем до облекчаване на режима на трудова имиграция и привеждането му към добрите образци в ЕС, за да има пари за сектори като култура, образование..."

Васил Велев заяви, че не е оптимист за нормализирането на ситуацията в сраната след изборите.

"От заявеното в хода на предизборната кампания не може да черпим безгрижно оптимизъм, да очакваме да се случат нещата от само себе си. Надяваме се все пак политиците да бъдат на висотата на отговорностите, които времето изисква от тях, и да се формира управление, което да се ползва с по-широка подкрепа, за да може да преведе страната през тези наслагващи се кризи. В условия на остро противопоставяне и конфронтация няма да издържи едно управление, крепящо се на минимално мнозинство."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24