Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малинка Башлийска: Възрастните хора не сме безполезни за обществото

Снимка: Радио ВИДИН

В "Посоките на делника" търсим мнението на представители на различни социални групи в българското общество за това какво трябва да свършат политиците след изборите на 2 октомври.

"Очакванията ми са на тези избори да излязат повече хора да гласуват, да се изберат най-достойноте хора, които са предложени в листите, да се създаде колектив, който да няма наши и ваши, едни хора, които да издигнат на пиедестал обикновения човек с неговите грижи, с неговия начин на живот, защото човекът в нашето общество е най-важното нещо. Има достойни хора, които ще помогнат на децата ни да се почувстват обичани, уважавани и да почувстват грижата не само на семейството, но и на обществото, на парламента. Политици, мислете за нас- обикновените хора, защото нас, ако ни няма, няма да има какво да работите", каза Малинка Башлийска, председател на областната организация на "Обединен съюз на пенсионерите 2004" във Видин и добави, че е оптимист за ситуацията след изборите:

"Цял живот съм оптимист. Дори и в най-тежките моменти вярвам, че в хората е заложена обичта на един към друг, че има достойни хора, че има хора, които умеят да прощават и да правят ново начало във всяка една област. Още преди 15 години започнахме упорита борба за достойни пенсии и за Закон за възрастните хора. Сега съм удовлетворена от това, че от 1 октомври ще бъде извършено призчисляване на пенсиите. Това означава, че се изравняват нашите пенсии- на хората, които са на по-пределна възраст, с пенсиите на младите пенсионери, които получават по-високи пенсии, защото осигурителният доход е увеличен най-малко с три пъти."

Възрастните хора имат и други нерешени проблеми, каза още Малинка Башлийска.

"Голяма част от възрастните хора останаха сами, а това предполага, че се нуждаят от допълнителни грижи. Проблем е, че в нашата страна все по-бавно и по-несигурно се изграждат Домове за възрастни хора, където самотните хора да бъдат обгрижвани, да имат социални контакти, да могат спокойно да прекарат старините си. Една от задачите на бъдещото социално министерство е да се изградят повече такива центрове. Ясно е, че голяма част от децата на възрастните хора са в чужбина. Другото е социалният патронаж- може да бъде разширен, хората да бъдат обслужвани по домовете. Може да се въведе и здравно обслужване по домовете. Има много неща, които се правят в развитите страни. Ние също сме развита страна и трябва да си припомним това и да изградим система за обгрижване на възрастните хора. Ние не сме безполезни за обществото, можем много да дадем. Може ли трябва да изградем система, както в Германия, възрастни професионалисти в различни области да оказват помощ на младите си колеги. Друга възможност е, както е направено в други страни, близо до детските градини да има Дом за възрастни хора. Децата и възрастните хора да могат да общуват. Това е една прекрасна среда, в която децата попиват цялата мъдрост, събрана във възрастните хора."

Необходима е цялостна и последователна политика в тази сфера, смята Башлийска.

"Не може на парче да се работи. Едно правителство година, две, три, идва друго- сменява системата, сменява подхода на работа. Ние станахме едно разкъсано общество, едно болно общество, което търси начин да излезе от това. Трябва всеки с нещо да помогне и отново да започнем да градим."

Малинка Башлийска призова към единение и мисъл за бъдните поколения.

"Моята мила родина са децата ми, семейството, роднините, близките, градът, цялата страна. Това са децата ни, разпръснати из целия свят. Много неща трябва да се свършат. Най-напред трябва да изберем Народно събрание, което да мисли за обикновения човек. Приоритет трябва да е грижата за децата. Децата са бъдещето. Цялата работа, която извършваме в момента, независимо кой на какъв пост е, за помисли днес с какво ще помогне нашите деца да бъдат по-добре, да бъдат добри хора, да умеят да обичат, да уважават, да умеят да посрещат трудности и радост като достойни хора. Очаквам и зная, че България отново ще бъде онази усмихната държава, с онези усмихнати хора, които да срещам по улиците. Защо в чужбина българите винаги са успешни и ги уважават и обичат, а тук не умеем да се уважаваме и да се обичаме? Трябва да се замислим и да си помогнем един на друг иначе за какво сме на тази Земя? Какъв смисъл ще има от нашия живот, ако затрием всичко?"

Повече- в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25