Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти и фармацевти: Има недостиг на лекарства

Снимка: Радио Видин




Видински аптекари все по-често се налага да връщат хора заради липса на медикаменти. В една от големите вериги аптеки в Северозапада все по-често поръчките на лекарства не се изпълняват. А клиентите негодуват, обвинявайки персонала. Липсите се наблюдават отдавна, каза един от фармацевтите в града.

"От известно време се случва, може би година-две вече, недостиг на лекарства, важни за здравето на пациентите. Различни са видовете - респираторни, за епилепсия, продукти, които разреждат кръвта също ги няма от много време, особено по време на пандемията изчезнаха. Много трудно се намираха, идваха хора в паника, търсейки лекарства, но не можеха да намерят. Липсват и онкологични лекарства, очни капки също. Някои лекарства са жизнено важни. Това са за хора, които ги вземат дълго време и те липсват на пазара... На по-голямо ниво трябва да се разреши проблемът, защото той е за цялата страна. Трябва някой сериозно да се занимае с въпроса. Клиентите негодуват, търсят вината в нас, но причината изобщо не е в нас."

Чакащи на опашка пред една от аптеките във Видин се оплакаха, че с месеци не успяват да намерят търсените от тях лекарства. Други посочиха, че страхът от липси съществува постоянно. 

"Сега, като влезнем, не знаем какво ще бъде. Ще има ли или няма да има...Сега, в момента, го няма "Ксанакс"-а и казват, че няма да го има до началото на другата година... Няма ги известно време и после дойдат с ново име и с нова цена. Затова ги няма. Аз имах едни капки за очи, свършиха преди 1-2 месеца, нови ми изписаха- много по-скъпи. Втори месец взимам други, защото онези ги няма... По принцип си намирам лекарствата, идват с течение на времето. На моменти има, но не всички. Има някои, които са ги спрели тотално и не могат да се намерят. Има лекарства, които докторите изписват, казват, че ги има в аптеките, а всъщност ги няма, както тези капки, които аз в момента поръчвам. Казват ми в аптеките, че ги нямат, но ги имат на склад и не ги зареждат в аптеките, защото са много скъпи и не ги купуват..." - коментираха видинчани.

Преди повече от 10 години Марина заминава в Германия с надежда за по-добро и адекватно здравеопазване. Тя е диагностицирана с рак на гърдата и страда от множество придружаващи заболявания. Сега видинчанката получава постоянен лекарски контрол и необходимите ѝ медикаменти без проблем. 

"Един нормален човек в Германия се снабдява много лесно с медикаменти, няма значение от какво естество са. Всичко става много лесно, защото тук здравната система е много добре структурирана. Тук не е нужно да се носят документи, има си електронна здравна карта, в която здравният статус на пациента фигурира от-до и нещата стават много лесно. Една рецепта, подавайки я в аптеката, плащаш сумата от 5 евро, без значение какви медикаменти са ти изписани, от най-тежките до най-простичките... С пристигането ми в Германия преди 12 години аз взимах тежки медикаменти след химиотерапия и тук получавах Тамоксифен. Това са лекарства, които съм ползвала 5 години, те бяха абсолютно безплатни, само рецептата се заплаща... Със сигурност тук хората не страдат от липса на лекарства, аз поне не съм се сблъсквала, нито мои познати и приятели. Тук има доставки от много държави. По време на пандемията само имаше временно ограничен достъп до лекарства, но хората намират други начини и ако не може веднага, до 2-3 дена идва доставка в аптеката. Но това беше за много кратък период, когато, всички знаят, бяха затворени границите и беше трудно, може би самите доставки по-сложно са се случвали."


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00