Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти и фармацевти: Има недостиг на лекарства

Снимка: Радио Видин




Видински аптекари все по-често се налага да връщат хора заради липса на медикаменти. В една от големите вериги аптеки в Северозапада все по-често поръчките на лекарства не се изпълняват. А клиентите негодуват, обвинявайки персонала. Липсите се наблюдават отдавна, каза един от фармацевтите в града.

"От известно време се случва, може би година-две вече, недостиг на лекарства, важни за здравето на пациентите. Различни са видовете - респираторни, за епилепсия, продукти, които разреждат кръвта също ги няма от много време, особено по време на пандемията изчезнаха. Много трудно се намираха, идваха хора в паника, търсейки лекарства, но не можеха да намерят. Липсват и онкологични лекарства, очни капки също. Някои лекарства са жизнено важни. Това са за хора, които ги вземат дълго време и те липсват на пазара... На по-голямо ниво трябва да се разреши проблемът, защото той е за цялата страна. Трябва някой сериозно да се занимае с въпроса. Клиентите негодуват, търсят вината в нас, но причината изобщо не е в нас."

Чакащи на опашка пред една от аптеките във Видин се оплакаха, че с месеци не успяват да намерят търсените от тях лекарства. Други посочиха, че страхът от липси съществува постоянно. 

"Сега, като влезнем, не знаем какво ще бъде. Ще има ли или няма да има...Сега, в момента, го няма "Ксанакс"-а и казват, че няма да го има до началото на другата година... Няма ги известно време и после дойдат с ново име и с нова цена. Затова ги няма. Аз имах едни капки за очи, свършиха преди 1-2 месеца, нови ми изписаха- много по-скъпи. Втори месец взимам други, защото онези ги няма... По принцип си намирам лекарствата, идват с течение на времето. На моменти има, но не всички. Има някои, които са ги спрели тотално и не могат да се намерят. Има лекарства, които докторите изписват, казват, че ги има в аптеките, а всъщност ги няма, както тези капки, които аз в момента поръчвам. Казват ми в аптеките, че ги нямат, но ги имат на склад и не ги зареждат в аптеките, защото са много скъпи и не ги купуват..." - коментираха видинчани.

Преди повече от 10 години Марина заминава в Германия с надежда за по-добро и адекватно здравеопазване. Тя е диагностицирана с рак на гърдата и страда от множество придружаващи заболявания. Сега видинчанката получава постоянен лекарски контрол и необходимите ѝ медикаменти без проблем. 

"Един нормален човек в Германия се снабдява много лесно с медикаменти, няма значение от какво естество са. Всичко става много лесно, защото тук здравната система е много добре структурирана. Тук не е нужно да се носят документи, има си електронна здравна карта, в която здравният статус на пациента фигурира от-до и нещата стават много лесно. Една рецепта, подавайки я в аптеката, плащаш сумата от 5 евро, без значение какви медикаменти са ти изписани, от най-тежките до най-простичките... С пристигането ми в Германия преди 12 години аз взимах тежки медикаменти след химиотерапия и тук получавах Тамоксифен. Това са лекарства, които съм ползвала 5 години, те бяха абсолютно безплатни, само рецептата се заплаща... Със сигурност тук хората не страдат от липса на лекарства, аз поне не съм се сблъсквала, нито мои познати и приятели. Тук има доставки от много държави. По време на пандемията само имаше временно ограничен достъп до лекарства, но хората намират други начини и ако не може веднага, до 2-3 дена идва доставка в аптеката. Но това беше за много кратък период, когато, всички знаят, бяха затворени границите и беше трудно, може би самите доставки по-сложно са се случвали."


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10