Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школи в Белоградчик връщат интереса към миналото

Снимка: Светлана Антова личен архив



Историческият музей в Белоградчик, съвместно с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките организират младежки школи по археология и история на България, клуб по етнология "Ловци на градски съкровища“ и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Намерението е да се предизвика интерес у младите хора. 


"Това беше много добра идея, за да покажем на нашата общественост тук, че музеят не е само културна и научна организация, тя е и обществена, така че искаме да заинтригуваме нашите деца, в нашия град, да участват в тези клубове и да придобиват знания относно тези специалности и науки" - каза Ивайло Крумов, археолог и директор на музея в Белоградчик, който ще води младежка школа по археология.




Клубовете по интереси ще се провеждат веднъж седмично. Младежите ще посещават археологически обекти в района на Белоградчик, ще има презентации и лекции. Ще бъдат канени и лектори от Регионалния исторически музей във Видин и от други градове в страната.


Клубът по история на България ще бъде ръководен от Екатерина Каменова, която е историк и уредник в музея в Белоградчик. А Клубът по етнология "Ловци на градски съкровища" е поверен на д-р Светлана Антова, етнолог и главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.

"Целта е да въвлечем децата в научната дейност и да им покажем как протича трудът на един учен, в какво се състои. Като крайната цел на клуба по етнология е те сами да минат през процеса на теренно изследване, на проучване на даден проблем и това, което успеят да съберат като информация, да го оформят след това в текст. И ако можем, ако съберем достатъчно материал... като аз през цялото време, разбира се, ще ги водя през този процес, но те сами да събират материала, да го обработват, така че накрая да излезе една книга. Това е целта - да направят едно теренно проучвана за града, в който живеят, за да могат да разберат всъщност сами на какво място и с какви хора живеят, на какви хора са наследници", посочи Светлана Антова.

Етнологът ще води и арт хоби ателие за сухо и мокро плъстене. Това е традиционен български занаят за изработване на изделия от нетъкан текстил. 



"Дрехи са се  шили след това от този плат, който се получава с техниката на сапун, вода и овча вълна - това е техниката на мокрото плъстене. Съществува и техника на сухото плъстене, като другото наименование е "иглонабиване" и самото название всъщност показва, че се работи само с помощта на една игла, с която се сплъстяват нишките на вълната. И се оказа, че това нещо е много интересно, не само за децата, и за възрастни е интересно, но децата проявиха особен интерес. Вече няколко пъти сме им показвали това нещо... Веднъж по време на "Нощта на музеите", беше за първи път и тогава наистина много им хареса и сега в края на септември, когато правихме "Нощ на учените".

Големият интерес към плъстенето подтиква Светла да направи постоянна група към музея:



"Всяка неделя от 10:00 до 12:00 часа работим с деца в Градската художествена галерия. Правим различни малки дребни пластики. Сега ни предстои коледно ателие за коледни играчки, малки фигурки. За сега наблягаме на сухото плъстене, на иглонабиването, но ще започнем и с мокрото."

Младежките школи по археология и история на България, както и клубът по етнология "Ловци на градски съкровища“ са предназначени за ученици в прогимназиален и гимназиален етап на образование, с изявен интерес. В ателието за плъстене могат да се включат и ученици от начален етап на образование. 

Желаещите могат да се запишат на място в Историческия музей в Белоградчик. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10