Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педагози във Видин се учат как да контролират професионалния стрес

Контрол на Професионалния стрес
Снимка: личен архив




Педагозите от СУ "Петко Рачов Славейков“ във Видин участваха в обучение на тема "Контрол на професионалния стрес“. Участниците определиха чрез специален тест как приемат случващото се около тях и как да подобрят реакцията си в стресова ситуация. Инициативата за обучението е на училищния психолог Стела Дечева


"В днешно време стресът е навсякъде около нас и колкото по-добре успяваме да обработваме стреса и да се справяме с него, толкова по-ефективни сме на работното място. Това оказва влияние естествено след това на поколението, което е след нас. Ако има стресирани учители, ще има и стресирани деца...Добре е ние да сме по-заземените, така да го кажа, за да може да ги заземяваме и тях."


Преди Стела Дечева да направи обучението на своите колеги, тя минава лично през него


"Там представиха и тази тема. Тогава ми хрумна, че всъщност това не е само за психолога, като психолог и какви насоки за работа, как да работи в стресираща среда, а и бих могла да предам тези знания на учителите, за да може да, както казах, да се справяме с работния процес."


Според думите на училищния психолог, учителите са получили отговор на много въпроси касаещи стреса на работното място. 


"В началото запознах колегите с разликата между добрия и лошия стрес. Защото няма само лош стрес, има и добър стрес - това е този стрес, който ни развива. Обяснихме какво се случва, ако стресът спре да се обработва. Ако се натрупа, ако стане постоянен стрес или т. нар. "хроничен стрес" до какво води - до нищо хубаво."


На обучението бе засегната и темата за синдрома на професионално прегаряне т. нар. "бърнаут" - състояние на "изчерпване на енергията при професионалистите в сферата на социалната помощ, когато те се чувстват претоварени от проблемите на хората, с които работят".


Изнесена бе информация, че 80% от заболяванията, диагностицирани в медицински заведения, са причинени от стрес или са влошени вследствие на преживян стрес. Такива заболявания са: постоянни простуди, грип, бронхит, алергии, рак, диабет, астма, кожни болести, болка в гърба и във врата, болки в корема и много други.


"Когато отидете на лекар, примерно с високо кръвно, първият въпрос е "къде работите". Изобщо не е тайна, че на голяма част от заболяванията в основата им е стресът, дори и честите хронични настинки, алергии - това е в основата на стреса."


Десислава Крумова е един от педагозите, които са присъствали на обучението за контрол на професионалния стрес. Тя е преподавател по български език и литература от 10 години и казва, че както във всяка професия, така и в учителската, има много стрес и определя обучението като много полезно:


"Вероятно повечето колеги в началото бяха с нагласата "О, сега в края на деня...". Всички сме с много часове, всички сме безкрайно уморени. Истината е, че беше изключително вдъхновяващо и зареждащо... Това обучение си дойде тамън на място. Защото отговори на всички ония въпроси, които всеки от нас има, но ги избутва някъде там. Освен чисто теоретичната част, която не беше натоварваща, а напротив, колегата я поднесе много забавно, ние направихме и един тест, с който всеки от нас успя да си отговори на това, дали когато има стрес и има проблем, търси разрешението и причината все у някой отвън или вътре в себе си и смятам, че всеки един от нас отговори за себе си на много въпроси и съответно си зададе други, за които не му е идвало на ум, но те му отключват други неща."


Това е нещо, което ни помага и има смисъл, казва още Десислава Крумова:


"Аз съм категорична, че това е необходимо, че това ще става все по-необходимо. Мисля, че колегите на места сами са се уверили в това нещо, защото такъв тип обучения ни помагат някак да си подредим приоритетите, а всички ние имаме нужда от това. Много ни е динамично ежедневието, много стресирано... защото животът ни е такъв. Такъв тип обучения те не дават рецепти, те не ни учат на някакви правила, а ни помагат."


Училищният психолог Стела Дечева възнамерява да прави още подобни обучения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55