Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педагози във Видин се учат как да контролират професионалния стрес

Контрол на Професионалния стрес
Снимка: личен архив




Педагозите от СУ "Петко Рачов Славейков“ във Видин участваха в обучение на тема "Контрол на професионалния стрес“. Участниците определиха чрез специален тест как приемат случващото се около тях и как да подобрят реакцията си в стресова ситуация. Инициативата за обучението е на училищния психолог Стела Дечева


"В днешно време стресът е навсякъде около нас и колкото по-добре успяваме да обработваме стреса и да се справяме с него, толкова по-ефективни сме на работното място. Това оказва влияние естествено след това на поколението, което е след нас. Ако има стресирани учители, ще има и стресирани деца...Добре е ние да сме по-заземените, така да го кажа, за да може да ги заземяваме и тях."


Преди Стела Дечева да направи обучението на своите колеги, тя минава лично през него


"Там представиха и тази тема. Тогава ми хрумна, че всъщност това не е само за психолога, като психолог и какви насоки за работа, как да работи в стресираща среда, а и бих могла да предам тези знания на учителите, за да може да, както казах, да се справяме с работния процес."


Според думите на училищния психолог, учителите са получили отговор на много въпроси касаещи стреса на работното място. 


"В началото запознах колегите с разликата между добрия и лошия стрес. Защото няма само лош стрес, има и добър стрес - това е този стрес, който ни развива. Обяснихме какво се случва, ако стресът спре да се обработва. Ако се натрупа, ако стане постоянен стрес или т. нар. "хроничен стрес" до какво води - до нищо хубаво."


На обучението бе засегната и темата за синдрома на професионално прегаряне т. нар. "бърнаут" - състояние на "изчерпване на енергията при професионалистите в сферата на социалната помощ, когато те се чувстват претоварени от проблемите на хората, с които работят".


Изнесена бе информация, че 80% от заболяванията, диагностицирани в медицински заведения, са причинени от стрес или са влошени вследствие на преживян стрес. Такива заболявания са: постоянни простуди, грип, бронхит, алергии, рак, диабет, астма, кожни болести, болка в гърба и във врата, болки в корема и много други.


"Когато отидете на лекар, примерно с високо кръвно, първият въпрос е "къде работите". Изобщо не е тайна, че на голяма част от заболяванията в основата им е стресът, дори и честите хронични настинки, алергии - това е в основата на стреса."


Десислава Крумова е един от педагозите, които са присъствали на обучението за контрол на професионалния стрес. Тя е преподавател по български език и литература от 10 години и казва, че както във всяка професия, така и в учителската, има много стрес и определя обучението като много полезно:


"Вероятно повечето колеги в началото бяха с нагласата "О, сега в края на деня...". Всички сме с много часове, всички сме безкрайно уморени. Истината е, че беше изключително вдъхновяващо и зареждащо... Това обучение си дойде тамън на място. Защото отговори на всички ония въпроси, които всеки от нас има, но ги избутва някъде там. Освен чисто теоретичната част, която не беше натоварваща, а напротив, колегата я поднесе много забавно, ние направихме и един тест, с който всеки от нас успя да си отговори на това, дали когато има стрес и има проблем, търси разрешението и причината все у някой отвън или вътре в себе си и смятам, че всеки един от нас отговори за себе си на много въпроси и съответно си зададе други, за които не му е идвало на ум, но те му отключват други неща."


Това е нещо, което ни помага и има смисъл, казва още Десислава Крумова:


"Аз съм категорична, че това е необходимо, че това ще става все по-необходимо. Мисля, че колегите на места сами са се уверили в това нещо, защото такъв тип обучения ни помагат някак да си подредим приоритетите, а всички ние имаме нужда от това. Много ни е динамично ежедневието, много стресирано... защото животът ни е такъв. Такъв тип обучения те не дават рецепти, те не ни учат на някакви правила, а ни помагат."


Училищният психолог Стела Дечева възнамерява да прави още подобни обучения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07