Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Димитър Куманов: В България няма сериозен анализ за сигурността на сградите при земетресение

Снимка: Здравко Петров

Инж. Димитър Куманов, който е строителен инженер-конструктор и има богат опит от оценяването на повредени сгради, е доброволец при обследването след пернишкото земетресение, а също така и на това в Дурас- Албания, на 26 ноември 2019 година.


Той е категоричен, че в България не е правен анализ за сигурността на сградите при евентуално подобно бедствие:


"В нашия регион, ние също трябва да се подготвяме, тъй като България също е в силна сеизмична зона. Конкретно, земетреснието в Турция е прекалено далеч, за да окаже влияние върху сеизмичната активност у нас, но това не значи, че в България утре няма да удари земетресение. Това никой не знае. То обаче ще си бъде по неговите си собствени причини, а не защото в Турция е имало такова силно земетресение...“


Инж. Куманов е категоричен, че България не е подготвена за действие при евентуално силно земетресение:


"Защото съм бил свидетел, първо в Перник, на несъществуващата организация за реакция при такива земетресения. Освен това факт е, че населението изобщо не е обучено как да действа в подобни ситуации- хората изобщо не знаят какво да правят при земетресение. Освен това ние нямаме подготвени екипи от доброволци, които да оценяват щетите по сградите след силни земетресения с разрушения и жертви. Имаме доброволци за спасяване на хора, но не и ткива, които да оценят щетите. Ето защо, другата супер важна дейност, която трябва да започне веднага, е да се оценява сигурността на сградите в условията на непрекъснати вторични трусове. Ние нямаме никаква подготовка по този въпрос...


Това, което е важно сега е, че държавните органи трябва да се събудят от летаргията, в която са изпаднали и да започнат действия за изготвяне на цялостна национална стратегия за реакция след силни земетресения...


По думите му, масово при новото строителство има много пропуски и компромиси със сигурността. 


Още за това кои сгради са опасни и съвети за поведение при земетресение- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07