Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студено буче очаква традиционния си празник "Китка" в нова обстановка

Село Студено буче се намира на осем километра северно от Монтана на пътя за Видин. През него преминава река Бучка, която извира от Веренишкото бърдо. Селото е богато на подпочвени води, затова в него много рядко може да се намери къща без собствен кладенец, или както тук ги наричат - герани.

Историята на Студено Буче започва през 17 век - по това време селото се е намирало на около три километра надолу по течението на река Бучка, а името му било Бановци. Заради появилата се чумна епидемия, жителите му решили да се преселят на друго място. Скоро в района открили стар кладенец. Водата в него, както и водата на многобройните извори в района била студена и хубава. И от студената вода и многобройните вековни буки наоколо се родило новото име на селото- Студено буче. Що се отнася до вековните буки, то до 70-те и 80-те години на миналия век в местността Ягодник все още са се срещали такива вековни дървета, но днес вече те са само история. 

Що се отнася до стария геран, той и днес съществува, а местните го наричат "Селския геран“. Край него местното ръководство е решило да възобнови стария парк на селото и създаде база за провеждащия се традиционно тук фестивал. 

"Тази година сме кандидатствали с един съвместен проект с Община Монтана за съфинансиране и обновление на парка в на селото", обяснява кметът на Студено буче, Петър Петров. Той заема този пост от 1999 година с едно прекъсване в периода от 2003 до 2007 година , когато е бил на служба в Община Монтана:

"Този парк навремето е бил центърът на селото. С новото обновление чрез проекта искаме да направим една сцена за изява на певческата ни група. А ние сме хора, които обичаме да ходим на изяви, но обичаме и да посрещаме групи в селото, защото имаме традиционен празник "Китка". Тази година възнамеряваме за два месеца да извършим дейностите по проекта и тук да проведем и този наш празник. Той е винаги в първата събота и неделя на август. Тази година сме планували да направим нещо ново и различно, каквото не е правено в нито едно село..."

Местното читалище  "Изгрев“ е основано на 25 декември 1927 г. В селото е имало и основно училище - "Св. св Кирил и Методий". До 09.09.1944 г. то се е казвало "Александър Батенберг", но днес сградата му вече е без дограма и в доста лош вид. Поради демографски причини броят на децата намалява и според изискванията на Министерството на образованието за пълняемост на паралелките, училището е закрито на 15.09.2009 г. Днес учениците се извозват с автобус до СУ "Отец Паисий" в Монтана. 

"В селото, за съжаление, не останаха много хора. При последното преброяване те са 410. Съотношението между стари и млади е 60 на 40% в полза на възрастните жители. Младите ходят да търсят работа в Монтана. За да се придвижат до местоработата си, ползват лични автомобили. Автобуси няма. Вече много малко хора пътуват и за фирмите не е изгодно. 

Основният ни проблем е липсата на работа. Тук такава може да се намери само при земеделските производители, но това са по принцип фамилни фирми. Цехове и предприятия на територията на селото няма. Имаме четири хранителни магазина. Тази година тук направиха строителна борса, което е добре за всички, понеже на място се предлагат строителните материали...

Ние сме едно от трите села на община Монтана - Студено буче, Доктор Йосифово и Славотин по път III-112. В нашето село къщите са непосредствено до самия път. И през 2020 година, когато направихме основен ремонт на този път, по него тръгнаха всички тежкотоварни автомобили. Заради този ремонт, Е-79 остана на заден план... Когато тир влезе в една от къщите в Доктор Йосифово, от нашето село отидохме много хора в подкрепа на решението да бъдат спрени тези тежкотоварни автомобили да преминават през селата ни. Случаят бе отразен и по телевизията, и различни институции се занимаха с проблема за премахване на тежкотоварния трафик през селата. Това ни отне доста време, но благодарение на подкрепата от много места, успяхме да спрем тировете. Сега по пътя, който пресича цялото село, минават само леки автомобили. Това внесе успокоение у хората, защото тук преди не можеше да се преминава дори от едната страна на улицата до другата. Имало е случаи, в които като се наредят 10 тира един след друг, пресичането на улицата става невъзможно... 

Иначе проблемите тук са си ежедневни - всеки ден се създават, но хубавото е, че ги решаваме. Когато възникнат например финансови проблеми, обръщаме се към кмета на община Монтана Златко Живков и ако е възможно, ги решаваме. Ако за момента даден проблем не може да бъде решен, то след време идва и неговият ред за решаване...
   
Къщите в селото вече се изкупиха, защото сме близо до града, а и природата е хубава. Имаше период на масова продажба на къщи. После хората като че ли прецениха, че е по-добре да запазят бащиния имот, защото рано или късно ще се завърнат на село, на старини, заради по-спокойния и качествен живот... "  

Още за хубавите и лоши моменти в живота на селото разказват кметът Петър Петров, председателят на местното читалище Севдалинка Цекова и жители на Студено буче. 

Повече по темата - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45