Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синята зона във Видин с 10 пъти повече приходи за година

Директорът на Общинското предприятие: Не е обсъждано разширяване извън централната градска част

Снимка: Радио ВИДИН


Средно около 30 000 лева на месец са приходите от синята зона във Видин. Събраните средства от зоната са се увеличили значително за последната година. Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" във Видин не работи на загуба, въпреки че цената на платеното паркиране е по-ниска от съседни областни градове, обясни за Радио ВИДИН директорът на учреждението Петър Петров. Допълва, че за ползването на синята зона има определен толеранс от около 10 минути, в които гражданите не се санкционират, като целта е да имат възможност спокойно да си я заплатят:

"Приходите от зоната отиват строго по определени параграфи, за заплати на хората, които обслужват зоната. Зоната не работи на загуба, мога да го твърдя ясно, понеже много хора си мислят, че е по друг начин. Средно по 30 000 лв. месечно е приходът от зоната, значи можем да кажем, че той варира, в зависимост от абонаменти... Но ние сме зоната, която си е качила 10 пъти приходите за година, няма такава друга в България. Понеже много така често даваме като за пример Монтана, колегите от Монтана сега създадоха общинско предприятие, след нас, там цените са двойно на платеното паркиране, там са 2 лв... Относно толеранса за синята зона- той е за гражданите, за да се насочат към нашите партньори, примерно обекти за разплащане в брой- магазините, сега и паркоматите или да пуснат есемес." 

Обхватът на синята зона във Видин не се предвижда да се разширява за сега и такива предложения няма. Все пак, ако има евентуално разширение, то няма да е извън централната градска част и ще е към туристическите обекти около Крайдунавския парк, уточни Петър Петров:

 "... Доста често чувам слуховете за разширяването на зоната извън централната градска част. Даже извън и първа зона, което е улица "Академик Стефан Младенов", в частта си към паметника "Ботев" или улица "Широка", която между другото доста хора и доста работещи искат да е синя зона, но няма такова и не е разглеждано и въобще не е обсъждано такова разширение... Ако ще се прави такова разширение, то ще бъде в частта около крайречната алея, която е с туристическите дестинации. Или така да се каже, да се улесни туристическата дейност, а и пътникопотокът максимално да се улесни. Това е решение на Общинския съвет, не е правено такова предложение за сега."

Със средствата от синята зона са закупени и новите паркомати, които отскоро действат като алтернативен начин за плащане. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00