Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хазартната зависимост - финансови, лични и професионални проблеми

Снимка: БГНЕС


Участието в различните видове хазартни игри е широко разпространено, както по света, така и у нас. Все пак първоначалната идея на хазарта е развлечение, а не търсенето на печалба и лесни пари. Проблемът обаче идва, когато човек прекрачи границата и започне да прави неконтролирани залагания, извън всякаква граница на социално-приемливата или за забавление активност. Именно с такова поведение се характеризира хазартна зависимост. В много от случаите хората, които страдат от такава зависимост, имат финансови, лични и професионални проблеми, обясни за Радио ВИДИН Светослав Кирилов- клиничен психолог и директор на на Асоциация за рехабилитация на зависими "Солидарност": 

"Не е трудно да видим хазартната зависимост при хора, които я имат. Най-вече по това, че играят доста активно хазарт, въпреки щетите от това, че харчат доста пари. Теглят кредити, пренебрегват обикновени неща от живота, като професия, лични отношения и много други. Въпреки, че близките им в някакъв момент се противопоставят на това поведение и се разрушават отношения и въобще социалния живот при тези хора, те не могат да преустановят това поведение. Истината е, че обикновено близките търсят първи помощ. Тази зависимост до голяма степен е опасна. От статистическа информация се отчита много голям риск от самоубийства при тези хора, но дори и да нямаме този риск, реално погледнато хората разрушават живота си. Затъват в дългове, които и след като преустановят това поведение, след процес на рехабилитация, с години наред трябва да връщат тези дългове. Това е един омагьосан кръг..."

Хората, които са развили хазартна зависимост, рядко търсят помощ или ако го направят, това е след като вече имат сериозен финансов проблем, коментира Светослав Кирилов:

"Много голяма рядкост е човек преди да е натрупал негативен опит да потърси психологическа помощ за този проблем. Обикновено, когато вече има финансови затруднения и най-честия случай, когато те са станали обект на вниманието на близките хора. Рядкост е човек да потърси помощ, чисто превантивно, да усети, че изпуска контрол върху собственото си поведение, и затова да търси помощ, дори не мога да се сетя за такъв случай..."

Някои видинчани, с които разговаряхме, споделят, че играят хазартни игри и не се притесняват от пристрастяване, други пък са против хазарта:

"Да, играя хазарт, от време на време, мачове играя от време на време. Според мен в рамките на нормалното не е проблем. Онлайн залагам... Това е един от вариантите, с които можеш да изкарваш пари, лесни и бързи пари. Аз играя от 10 години, не играя с големи суми. Не смятам, че може да съм зависим. Знам, че не трябва да се отпускам много с по-големи суми... Хазарта е най-големият наркотик, ставаш луд. Продаваш си апартамента, продаваш си всичко заради този хазарт... Никога не съм играл хазарт..." 

Всеки, който смята, че има проблем с хазарта може да се впише в "Регистър на уязвимите лица“ към НАП, за забрана за участие в хазартни игри. Близо 7200 граждани са подали заявление за вписване в регистъра от средата на декември 2022 г. до края на април таз игодина. Във Видин са подадени 60 заявления, съобщи Милена Борисова-главен експерт от видинския офис на приходната агенция. 

Повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56