На 15-ти май отбелязваме Международния ден на семейството. Празникът официално се чества от 1994 г. и на днешния ден всеки посвоему демонстрира признателност и обич към своите близки. Представата за семейство за всеки е различна. В последните години много млади хора предпочитат да живеят на семейни начела без да сключват граждански и църковен брак, други пък считат, че бракът е скрепяващият семейството елемент.
За Норка и Марчо семейството е низ от постоянство и компромиси, така те съхраняват своето вече 55 години.
"Като че ли вече бракът не се гледа. Повече от 50-60 процента от младите са без брак. Като че е модерно това време. Имам наблюдения, по телевизията гледам, от познати знам, повечето живеят така- на семейни начала. Никой не може да ги задължи, те така решават. Младите го решават това... Излишно е и голямата сватба, че да се покажат пред хората. И навремето бяха големи сватбите, но всичко си е било домашно, не е било така скъпо. Сега по ресторанти, по заведения- излиза много скъпо... Нашата сватба не е била голяма, но нормално за село. В училището си имаше стол и се правеше там. Някъде стотина човека бяхме. - споделя 73-годишната Нора.
Според Марчо, който е почти на 80 години, проблемът в обществото днес е разклатената ценностна система. По думите му, няма ли човек ценности, няма ли морал, няма как да пребъде и като личност. А не е ли човек изграден като личност, то няма как да създаде и съхрани едно семейство.
"Всичките норми на живот сега са обърнати обратно. Няма задължения, няма такова нещо. Сега има ново разбиране. Няма ги вече моралните норми на живот. Ние грешно разбиране това, което е на Запад. Аз като ходих в Испания, там, на улицата, да не поздравиш някого, те го смятат за обида, докато в България не е така. Как да говорим и за нещо друго, което го няма изградено в обществото. Новото общество е на разпадане. А как сме живели ние- ние сме живели добре, ама сега не знам младите как ще го докарат"- разказва Марчо.
Денят на семейството е обявен през 1993 г. от Генералната асамблея на ООН с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. Всяка година той се провежда под различен надслов и се организират редица семейни занимания: кулинарни конкурси, спортни състезания, викторини и др.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..