На 15-ти май отбелязваме Международния ден на семейството. Празникът официално се чества от 1994 г. и на днешния ден всеки посвоему демонстрира признателност и обич към своите близки. Представата за семейство за всеки е различна. В последните години много млади хора предпочитат да живеят на семейни начела без да сключват граждански и църковен брак, други пък считат, че бракът е скрепяващият семейството елемент.
За Норка и Марчо семейството е низ от постоянство и компромиси, така те съхраняват своето вече 55 години.
"Като че ли вече бракът не се гледа. Повече от 50-60 процента от младите са без брак. Като че е модерно това време. Имам наблюдения, по телевизията гледам, от познати знам, повечето живеят така- на семейни начала. Никой не може да ги задължи, те така решават. Младите го решават това... Излишно е и голямата сватба, че да се покажат пред хората. И навремето бяха големи сватбите, но всичко си е било домашно, не е било така скъпо. Сега по ресторанти, по заведения- излиза много скъпо... Нашата сватба не е била голяма, но нормално за село. В училището си имаше стол и се правеше там. Някъде стотина човека бяхме. - споделя 73-годишната Нора.
Според Марчо, който е почти на 80 години, проблемът в обществото днес е разклатената ценностна система. По думите му, няма ли човек ценности, няма ли морал, няма как да пребъде и като личност. А не е ли човек изграден като личност, то няма как да създаде и съхрани едно семейство.
"Всичките норми на живот сега са обърнати обратно. Няма задължения, няма такова нещо. Сега има ново разбиране. Няма ги вече моралните норми на живот. Ние грешно разбиране това, което е на Запад. Аз като ходих в Испания, там, на улицата, да не поздравиш някого, те го смятат за обида, докато в България не е така. Как да говорим и за нещо друго, което го няма изградено в обществото. Новото общество е на разпадане. А как сме живели ние- ние сме живели добре, ама сега не знам младите как ще го докарат"- разказва Марчо.
Денят на семейството е обявен през 1993 г. от Генералната асамблея на ООН с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. Всяка година той се провежда под различен надслов и се организират редица семейни занимания: кулинарни конкурси, спортни състезания, викторини и др.
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..