Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родолог ще проведе семинар за силата на рода във Видин

Колко е силна връзката между предците ни и нас и какво отражение дава върху живота ни разкрива родологът Росица Гергова. В събота, на 17 юни, тя ще гостува във Видин, за да разкаже за пътя на родовото благополучие, как са живели поколенията назад и как събитията в живота им влияят на нас, потомците.

Росица Гергова е учила в руска академия по родология и определя себе си като лечител на рода. Тя е родена във врачанското село Борован, днес живее в Плевен, като е прекарала и много години извън страната. Силният ѝ български корен обаче я връща в родината. 

 Родовата терапия е анализ на събитията, емоциите, болестите, травмите в живота на предците ни, казва Росица Гергова: 

"Когато в живота на нашите деди и прадеди са се случвали събития, които са били по-емоционално наситени, ако баба е загубила съпруга си и е страдала, някой дядо убит по време на война, ако на някой прадядо са отнели всичките му имоти и се е разболял от тежка болест, наша прабаба е загубила детенце и е страдала много, влияе изключително много върху нас, защото ние сме тяхна кръв и плът. И така, както те са реагирали в определени ситуации, реагираме и ние, нарича се "родова памет". Родът има нужда, ние, потомците, повтаряйки ситуация, която е нанесла болка в рода, да ги повторим, за да ги преодолеем. Аз работя често и с осиновени хора, прави впечатление, че те странят от своя род, защото не знаят кой е техният, този на осиновителите или на биологичните родители. Когато едно дете е осиновено до 7-годишна възраст, неговите родови задачи и път, принадлежат на осиновителския род 70% и 30% на биологичния. Те са деца с много задачи, носят много родови ресурси, приобщават нещо ново от биологичния към осиновителския род, поправачите, те са благодат за рода, в който са влезли."

Историята на рода влияе ли върху здравословното състояние на човек и може ли с помощта на родовата терапия да се лекува, попитахме Росица Гергова:

"Както казах, ние сме свързани, чрез ДНК, със своите предци и всяка тяхна преживяна неволя, се отразява. Когато наблюдавате във вашия род повтаряемост на онкологично заболяване, означава, че трябва да се работи върху разяждащите емоции - обидата, вината, неправдата. Когато в рода хората не са се обичали или не са се омъжвали по любов, за това разказват сърдечните заболявания. Задачата на потомъка е да открие причината за тези болести в рода си, за да може да не ги повтори. Четири поколения назад е нужно човек да изследва в рода си, да знае за живота на родителите си, баби и дядовци, прабаби и прадядовци от страна на майката и на бащата. Най-вече ние преобразуваме родови програми на четвъртото поколение - прабаби и прадядовци."

До колко тези родови нишки, които никой не може да прекъсне, се отразяват на благополучието в собствения ни живот, на създаването на семейство и деца, разказва родологът: 
   
"Най-често е безбрачието, с бездетието работя също често, за съжаление. Имало е много омрази между братя и сестри, родители, престъпвали са бащина дума, децата, посягали са на родител, родители са умъртвявали ненужните си дечица и сега страдат от бездетие техните потомци. Друг проблем, с който идват при мен е - "не мога да си намеря пътя, не знам накъде да вървя, с каквото и да се захвана, нищо не ми носи удоволствие", със заболявания също. С родологичния анализ винаги откриваме точната ситуация, която е довела до проблема на клиента. Когато знаем историята на дедите си, ние си обясняваме, кои сме, що сме. За да сме здрави, е много важно да имаме добри отношения с братя и сестри."

Какво е родово благополучие и как да достигнем до него, за да живеем ние и поколенията ни щастлив живот ще разкаже Росица Гергова на семинара във Видин в събота. 

"И когато видите една голяма маса насъбрала - баби, дядовци, внуци, правнуци, снахи, зетове и една мъдра възрастна жена стои там, редом до мъжа си, да знаете, че това е благополучен род, тоя род ще го бъде! Така нашият народ, събирайки се на обща трапеза, е показвал на децата си, като пример, какво отношение трябва да имат към по-възрастните, какви мъдрости ни дават старите хора, как се уважават те. На такива сбирки се разказват много родови истории и внуците слушат и запомнят, за да могат след това да разкажат на своите деца. Това се нарича родова памет." 

Семинарът в събота ще започне от 10:00 часа в залата на ДНА (Военният клуб) до Крайдунавския парк.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00