Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-важното инфлуенсърство е в семейството

4
Снимка: nfluencer.bg

Във времето, в което социалните мрежи са неразделна част от живота ни и този на децата ни, няма как да пропуснем ролята на инфлуенсърите. Дейността им е обвързана с всички сфери на живот, както и с повечето приложения, до които имаме достъп. Едни от най-редовните им последователи са подрастващите, които по един или друг начин се влияят от тях и това, което представят. Въпросът е доколко е полезно влиянието им сред децата и какви могат да бъдат негативите от това. 


Даяна Йорданова от Видин определя себе си като инфлуенсър. С дейността си в социалните мрежи тя показва, забавлява, рекламира и обогатява по различни начини нейните последователи и твърди, че всеки един активно ползващ и присъстващ в мрежата човек, трябва добре да филтрира информацията, която предоставя на аудиторията си.

Даяна Йорданова



"Аз смятам, че най-вече е важно вкъщи децата, тийнейджърите да бъдат подкрепяни, да бъдат разбирани, да бъдат изслушвани за техните терзания, въпроси и колебания. Просто от вкъщи тръгва всичко. В социалните мрежи такива създатели на съдържание от рода на Емили тротинетката или Тошо куката, те са следвани от изключително много хора, като поне 80% от техните последователи са хора, които гледат това, което те публикуват с цел да им се присмиват. Те са наясно, че тези хора създават едно съдържание, което няма стойност... Този сеир, който се предоставя, за съжаление е гледан от хора,  които не му се възхищават, но просто го гледат за да валидират, че някой е по-зле от тях. По този начин се създава една група хора, които бълват едно деструктивно съдържание, но въпреки това те имат последователи. Защо те имат последователи? Къде е проблемът тогава?... Инфлуенсърите като инфлуенсъри могат да си избират да качват различно съдържание, стига да не бъде извън правилата на конкретната социална мрежа... Определено инфлуенсърите имат все по-голямо и по-голямо влияние. То им се дава именно от хората, които избират да ги следват, от брандовете, които избират те да рекламират техните продукти. По начало би следвало инфлуенсърите да бъдат хора, които имат опит, талант, познания в някаква конкретна сфера. От там нататък те започват да набират последователи, хора, които се интересуват от това, което правят, защото могат да получат това, към което имат интерес. Това е едно достъпно съдържание... Тук идва границата всеки сам да си избере какво го интересува. С какво му е ценно да си запълва времето... Затова отново се връщам на това, че всичко се ражда и се променя в семейството. Там е най-важното инфлуенсърство. Защото кой има по-голямо влияние върху индивида от неговото семейство, от неговите родители?" - коментира за Радио ВИДИН инфлуенсърката.


Според детския психолог Надежда Евгениева всяка възраст крие своите специфики, а юношеството е периодът, в който децата търпят едни от най-сериозните си промени. С тях се сблъскват не само подрастващите, но и техните семейства. Точно тогава влиянието на инфлуенсърите може да бъде най-голямо. 


Надежда Евгениева

"Децата в този период търсят и изискват независимост, за да открият своята идентичност, качества, вярвания, предпочитания. Търсят ориентири, следват граници и в същото време родителите и разширеното семейство изискват от тях пък да бъдат по-отговорни и да се държат като пораснали. Тук могат да се наблюдават разминавания и конфликти, които може да кажем, че са неизбежни за този период. Тук се намесват и известните личности в интернет. Това сме го наблюдавали и преди години с известните личност по списанията, актьорите. Винаги ги е имало, но да кажем, че те не са били толкова достъпни, колкото са достъпни инфлуенсърите днес в социалните мрежи. Добрите примери ги има, както в България, така и извън. Инфлуенсъри, които споделят много стойностно съдържание... В същото време е важно да отбележим, че това стоене зад екрана е за сметка на живото общуване, времето навън, особено сега лятото. В тази възраст и момичетата, и момчетата са много податливи на влияние и инфлуенсърите разбират това, нуждата на младите хора да следват човек, който е близък до техните интереси, идеали и така е популярен... те знаят, че това привлича младите хора, така по-скоро си увеличават броя на последователите и чрез този метод на влияние предлагат и продукти, които рекламират и съответно продават." - обясни психологът и добави, че не е хубаво родителите да прибягват до крайни методи на забрани на социалните мрежи, отричане на интересите на детето или каквито и да било крайни мерки и изказвания. По думите ѝ по този начин вероятността децата да се отдръпнат от тях е голяма, а по този начин да се наруши и връзката родител-дете.


Според видинските деца инфлуенсърите не дават лош пример, дори напротив - забавни са, показа наша анкета: 


"Ползвам Instagram, Facebook, Tik-Tok, Snapchat, като цяло всичко... Следвам Баце Сандев и Стела. Азис примерно, Преслава, много... Харесвам ги, забавни са, не знам как да го обясня... Не биха могли да дадат лош пример, категорично... Много не се интересувам от българските инфлуенсъри, следя чуждестранните - корейци, американци, нещо такова...  Ползвам Instagram, Tik-Tok, по-известните... Следя актьори, с които гледам филми. Те качват снимки, видеа... Не мисля, че дават лош пример. По-скоро не." 


Целите интервюта може да чуете в прикачените файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46