Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви мерки трябва да се взимат при работа на открито в горещините

Снимка: Радио ВИДИН



Едни от най-застрашените от горещините са хората, които работят на открито. Инспекцията по труда обръща внимание на работодателите, че трябва да предприемат мерки за минимизиране на риска при работа в жегите. Какви опасности крие горещото време за работниците навън и каква е превенцията разясни Димитър Петров, директор на Инспекцията по труда в Монтана.

"Ние всяка година, в тези месеци които са горещи, обръщаме внимание както на работодателите, така и на работещите, така и на всички участници в трудовия процес, че трябва да се вземат съответни мерки. Законодателството вменява отговорност и задължения на работодателя да предприеме тези мерки. В България има специална наредба, която регламентира какви изисквания има и какво трябва да се предприеме във връзка с неблагоприятен микроклимат на работното място. Най-общо казано, работите, които се извършват, са работа на открито и работа на закрито. И в двата случая работодателите трябва да предприемат мерки да минимизират рисковете за работещите. Като при работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с климатичните особености и когато има подадени оранжеви или червени кодове от метеорологичните служби, би следвало да прекрати работата на открито, освен ако не прецени, че тя няма да доведе до опасност за живота и здравето на работниците и може да гарантира това нещо, но тогава носи съответната отговорност." 

 Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство" във Видин работи по определен график от юни до септември, каза директорът на структурата Емилиян Евтимов: 

"80% от предприятието работи от 06:00 часа сутринта до 14:30. Това го правим не само в момента, в тези топли дни, а го правим ежегодно от 1 юни до 1 септември. Хората, които работят навън, работят по този график. Имат 30-минутна почивка и за този период предприятието им подсигурява безплатна вода, по литър и половина, за всеки работен ден. Опитваме се да работим, така че да прецизираме нещата и се опитваме да работим там, където имаме сянка."

Асен Асенов работи на открито. Той се грижи за озеленяването в града. 

"Свиква се. Спираш, почиваш...Зависи от човека, за някои е тежко, зависи - ако има хора със заболявания. Работиш малко, като ти стане много топло... По принцип на слънце е изморително... Отделно се потиш, като работиш. Топло е, но спираш, после пак и така... Вода и на сянка, седиш и почиваш малко и после пак, докато ти падне телесната температура. А и работим с намалено работно време. Сутринта от 06:00, а сега ни пускат и по-рано, към 13:00 часа."

Дългото излагане на слънце през жегата може да предизвика неразположение даже и при здрави хора, а за тези със сърдечно-съдови заболявания може да е и животозастрашаващо. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17