Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сръбските изпълнители - акцент и на тазгодишното издание на панаира във Видин

4
Снимка: Радио ВИДИН


На 18 август, петък, Видинският панаир ще отвори врати за поредна година. Изложението ще продължи до 26ти, събота.

Традиционната културна проява има богата история. Началото и е през далечната 1892 година, макар че според документи, запазени в Държавен архив – Видин, като ежегодно събитие се провежда от 1898 година.

Днес изложението по-скоро е с чертите на обикновен градски събор, отколкото с вида на класическите културни панаири от края на XIX век и началото на ХХ век.

Едно от символичните за крайдунавския град събития дава възможност за представяне на продукция от майстори-занаятчии, производители и търговци не само от цялата страна, но и от съседни държави. 

"Панаири – свят отрупан с толкоз хубави, примамливи неща!", гласи една от популярните песни на легендата на българската естрада Лили Иванова. Описанието по-скоро е препратка към по-класическия вид на мероприятието, изразен най-вече в годините на комунистическото управление в България. 

Отговаря ли обаче на обстановката, която настъпва във Видин в продължение на 7-8 дни всяко късно лято? 

Повече празник или повече кич, съответстващ на по-модерните днешни времена?

Потърсихме мнението на видинчани за събитие, отъждествяващо се най-вече с вечерите на сръбска музика.

"Аз ще ходя всяка вечер на концертите... Иска ми се мястото да се асфалтира по-добре, има много прах... По принцип на мен си ми харесва, винаги е имал традиции, откакто го възобновиха - ходя, сега даже е по-хубав, по-атрактивен е заради гостите от Сърбия, посещават го чужденци... Има атракциони за деца, а във Видин, понеже не се случват много неща, това е забавление за нас... Това, което се предлага, моите предпочитания не ги задоволява, просто не харесвам такъв тип музика... Мога да кажа, че проблемът е, че се чува вкъщи вечер... Ще отида от интерес, сръбската музика е типична за нашия край, а и си мисля, че се генерират големи приходи".

Богата концертна програма с познат акцент: сръбски попфолк звезди, ще радва посетителите всяка вечер. С фолклорна вечер на 18 август ще се даде начало на панаира, на 19 ще е поредното гостуване на Медо Сакич, в неделя пред публиката ще излезе Миле Китич, на 21 - Меди, последван от Папи Ханс, който замени първоначално обявеното дуо Скандау. 

Последните 4 вечери са за Драгана Миркович, легендите на юророка Дивле Ягоде, Бобан Здравкович и Камелия, която ще закрие изложението.

Концертите започват в 20 часа.

Ще има съпътстваща програма, в която ще се включат Ансамбъл "Дунав", Градският духов оркестър и самодейни състави от региона.

Кметът Цветан Ценков неведнъж е заявявал открито намерението Видинският панаир да бъде възстановен като международен, по подобие на Пловдивския, а провеждането му отново да бъде в парк "Нора Пизанти".

Изпълнителите, които обаче ще се грижат за настроението на гостите на панаира, са доказателство сами по себе си, че акцентът е върху това, което продава, а именно - попфолк хитовете на съседна Сърбия.

Как се избира програмата? Който плаща, той поръчва музиката: това ни обясниха от администрацията преди 2 години, когато потърсихме отговор на въпроса, празни приказки ли говори Ценков?

А колкото повече нещата се променят, толкова повече си остават същите.

Подготовката за провеждането вече е в ход, съобщиха от Община Видин преди дни. Приемането на заявления за участие от страна на търговци, производители и занаятчии е до 8 август включително.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00