Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселка Асенова, началник на РУО-Видин: Няма да отпаднат паралелки през новата учебна година

Снимка: Личен архив

В навечерието на новата учебна година тече подготовката за училище. Няма опасност от отпадане на паралелки в област Видин, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) Веселка Асенова. 


"Държавният план-прием върви към своя край за учебната 2023/2024 учебна година. В момента директорите на училищата са тези, които остава да запишат тези ученици, които не са успели да се запишат до сега или са променили своите желания. До 14-и септември ще утвърдим държавния план-прием. Няма да има паралелки и специалности, които ще бъдат закрити."


В първия учебен ден ще е ясен точният брой на учениците. Записаните в първи клас в община Видин са 320. 


Няма да има закрити училища през новата учебна година. 


"Има защитени училища – СУ „Христо Ботев“ в Грамада, училището в Арчар, което също се казва СУ „Христо Ботев“, училището в Димово - СУ „Св. св. Кирил и Методий“, училището в Раковица - това е Основно училище „Христо Ботев“, двете училища в община Чупрене – в Горни Лом и в Чупрене също са защитени."


В ръцете на Общинския съвет в Белоградчик е съдбата на училището в село Рабиша, където има малък брой записани ученици. 


"Ако тръгнат към процедура по закриване, РУО ще даде своето становище", каза Веселка Асенова.


Свободните работни места за учителите са обявени на сайта на Регионалното управление по образование.


"Учебната година ще започне спокойно и няма да има липса на учители по някои от специалностите. Разбира се най-търсени са учители по математика, физика, химия. Това са и едни от специалностите, които малко студенти избират през последните години. Надявам се, че в област Видин ние ще успеем да покрием тези специалности и няма да има недостиг на учители по тези важни предмети, част от които са и матурни предмети."


Три нови професии ще се изучават през следващата учебна година в училищата от област Видин.


"Разкрити са изцяло нови специалности в професионалните училища през новата учебна година. В община Белоградчик, тъй като регионът е туристически, в СУ "Христо Ботев" се откри нова професия "Организация на туризма и свободното време" от специалността "Селски туризъм". В община Ружинци след разговори се стигна също да разкриването на нова професия - "Готвач" в специалност "Производство на кулинарни изделия и напитки". Там има, Вие знаете, разкрит Дома за стари хора. В кухнята на този дом, в кухните на детските градини, в кухните на различните заведения за хранене е необходима тази специалност. В община Ново село, тъй като пък всички знаем, там има изключително много масиви и винарски изби, в училището е разкрита новата професия - "Техник на трайни насаждения", така че това са новите специалности за новата учебна година в 8-и клас."


До началото на новата учебна година ще са приключили ремонтите в училищата, с изключение на СУ "Св. св. Кирил и Методий" във Видин, където се извършва външно саниране на сградата. Ремонтът там ще продължи до 30 април следващата година, но няма да попречи на учебния процес, каза Веселка Асенова. 


"Надяваме се новата учебна година да започне спокойно, с настроение както всяка учебна година."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01