Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намериха решение за спасяването на болницата в Белоградчик

2
Снимка: Радио ВИДИН

Дългове изправиха пред затваряне болницата в Белоградчик. Милион и 300 хиляди лева са задълженията на лечебното заведение, част от които трябваше да бъдат изплатени спешно. До утре е срокът, в който болницата да се разплати с доставчика на лекарства за болничната аптека.

Наложен е и запор на сметките. В Белоградчик днес намериха спешно решение, за да спасят от затваряне местната болница, но то е временно, тъй като на лечебното заведение хронично не достигат средства.

Общината в Белоградчик ще преведе на местната болница 320 хиляди лева от средствата за капиталови разходи и така поне временно ще бъде спряно затварянето ѝ. Остават другите задължения от един милион лева, включително и за заплати, обясни кардиологът д-р Георги Николов, завеждащ вътрешното отделение - едно от трите в болницата в Белоградчик.

"Около 600 хиляди има за заплати на персонала. Ние взимаме само авансово. Другото е към фирми, които ни обслужват.“

Заради недостига на средства и персоналът напуска, а през годините отделенията се закриват едно по едно.

"Сега получаваме пари само от две неща - заработените по здравна каса и другото е от нашето министерство ни доплаща по малко, че болницата е в отдалечен граничен район", посочи д-р Георги Николов.

Болницата обслужва няколко общини в пограничния със Сърбия район. Ако бъде затворена,  пациентите ще трябва да пътуват повече от 50 километра до най-близкото лечебно заведение, което е във Видин или пък до Монтана, или Лом.

"Тук няма и транспорт за хората от селата. Те трябва да намерят някой с лека кола, за да ги докара до тук или такси да търси. Просто е много сложно. И е хубаво да я има, защото тук е голям районът, много хора възрастни има...", казват жители на Белоградчик.


Лекарите, които са останали да лекуват в Белоградчик казват, че остават в местната болница заради отговорността към хората.

"И хората са от много села, паралелно на границата със Сърбия, стари, болни и бедни. Имат нужда тук да се лекуват", посочи още д-р Георги Николов.

Според председателя на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков с днешното решение болницата се е разминала с най-лошия сценарий, но проблемите остават:

"В момента технически оформяме документите, изпращаме решението на областния управител и имаме уверението, че в днешния следобед или утре до обяд парите ще бъдат преведени и ще се разминем с най-лошия вариант, който ни очакваше. Няма да има запор повече, ще се вдигне запорът и болницата ще започне да работи нормално. Това е за днес, но това е поредното спасяване на болницата. Работа на парче. Просто трябва да има план за оздравяването на тази болница."

Решението ще е с предварително изпълнение, каза кметът Борис Николов:

"От капиталовите. Предложих решение и беше гласувано от всички и чакам решението на Общинския съвет и да превеждаме парите."

В Белоградчик си спомнят за времето, когато в местната болница работели лекари, светила в българската медицина.

"Да, доктор Чирков дойде тук 62-ра година и направи хирургическо отделение, което имаше около него двама-трима хирурзи. Но това е легенда, това е история и връщане назад няма."

Надяват се болницата сега да оцелее въпреки проблемите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00