Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намериха решение за спасяването на болницата в Белоградчик

2
Снимка: Радио ВИДИН

Дългове изправиха пред затваряне болницата в Белоградчик. Милион и 300 хиляди лева са задълженията на лечебното заведение, част от които трябваше да бъдат изплатени спешно. До утре е срокът, в който болницата да се разплати с доставчика на лекарства за болничната аптека.

Наложен е и запор на сметките. В Белоградчик днес намериха спешно решение, за да спасят от затваряне местната болница, но то е временно, тъй като на лечебното заведение хронично не достигат средства.

Общината в Белоградчик ще преведе на местната болница 320 хиляди лева от средствата за капиталови разходи и така поне временно ще бъде спряно затварянето ѝ. Остават другите задължения от един милион лева, включително и за заплати, обясни кардиологът д-р Георги Николов, завеждащ вътрешното отделение - едно от трите в болницата в Белоградчик.

"Около 600 хиляди има за заплати на персонала. Ние взимаме само авансово. Другото е към фирми, които ни обслужват.“

Заради недостига на средства и персоналът напуска, а през годините отделенията се закриват едно по едно.

"Сега получаваме пари само от две неща - заработените по здравна каса и другото е от нашето министерство ни доплаща по малко, че болницата е в отдалечен граничен район", посочи д-р Георги Николов.

Болницата обслужва няколко общини в пограничния със Сърбия район. Ако бъде затворена,  пациентите ще трябва да пътуват повече от 50 километра до най-близкото лечебно заведение, което е във Видин или пък до Монтана, или Лом.

"Тук няма и транспорт за хората от селата. Те трябва да намерят някой с лека кола, за да ги докара до тук или такси да търси. Просто е много сложно. И е хубаво да я има, защото тук е голям районът, много хора възрастни има...", казват жители на Белоградчик.


Лекарите, които са останали да лекуват в Белоградчик казват, че остават в местната болница заради отговорността към хората.

"И хората са от много села, паралелно на границата със Сърбия, стари, болни и бедни. Имат нужда тук да се лекуват", посочи още д-р Георги Николов.

Според председателя на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков с днешното решение болницата се е разминала с най-лошия сценарий, но проблемите остават:

"В момента технически оформяме документите, изпращаме решението на областния управител и имаме уверението, че в днешния следобед или утре до обяд парите ще бъдат преведени и ще се разминем с най-лошия вариант, който ни очакваше. Няма да има запор повече, ще се вдигне запорът и болницата ще започне да работи нормално. Това е за днес, но това е поредното спасяване на болницата. Работа на парче. Просто трябва да има план за оздравяването на тази болница."

Решението ще е с предварително изпълнение, каза кметът Борис Николов:

"От капиталовите. Предложих решение и беше гласувано от всички и чакам решението на Общинския съвет и да превеждаме парите."

В Белоградчик си спомнят за времето, когато в местната болница работели лекари, светила в българската медицина.

"Да, доктор Чирков дойде тук 62-ра година и направи хирургическо отделение, което имаше около него двама-трима хирурзи. Но това е легенда, това е история и връщане назад няма."

Надяват се болницата сега да оцелее въпреки проблемите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01