Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отскубнати до корен" - филм за един от забравените "бивши хора"

Безплатна прожекция на документалната лента за родения в Грамада проф. Димитър Атанасов ще бъде представена днес във Видин

| обновено на 24.10.23 в 16:28
Снимка: Личен архив

Днес, 24 октомври, във Видин ще бъде организирана безплатна прожекция на филма "Отскубнати до корен", който е посветен на паметта на родения в Грамада проф. Димитър Атанасов Стригачев - поставен в графата на т.нар. "бивши хора". Филмът е не само опит да се реабилитира името на човек със значим принос за развитието както на българската, така и на световната наука, но е и опит да се предизвика разговор за паметта и забравата, обясни Антоанета Бачурова, която е сценарист и режисьор на документалната продукция:

"Бяхме вдъхновени от срещата с дъщеря му Елена, която беше нидерландска художничка, която се беше завърнала в България, за да каже истината за баща си и по възможност тя да стигне до възможно най-голям кръг хора. Беше изключително фина и интелигентна жена и нейната фамилна история беше просто разтърсваща - и идеята на Елена, и идеята на филма, който в крайна сметка направихме, е да кажем, че тази забрава над миналото, която тегне над нашето общество, тя е част от тази невъзможност да си върнем една загубена България - България на издигнатите, успешните личности, почтени, трудолюбиви, които са били буквално пометени от невежеството, от мрака на подлостта, на триумфиращата посредственост - тези последици, за съжаление, ги виждаме и досега."

Антоанета Бачурова отбеляза, че за т.нар. "бивши хора" се заговори много късно - едва преди десетина години започнаха да излизат наяве истините за зловещата сянка на Държавна сигурност:

"Бившите хора - един термин, зает от Съветския съюз, от техните тайни служби. След първата, в която първо без съд, а после през така наречения Народен съд е бил унищожен елитът на България, започва втората вълна на насилие, която се изразява в изолирането на всички тези потомци на хората от елита, на които не се дава достъп до образование, до пълноценен живот в обществото и те са сложени в графата "бивши хора"." 

Проф. Димитър Атанасов е забележителен българин, който благодарение на своите знания и упоритост става учен, откривател, педагог, световно признат експерт в своята област, допълни Антоанета Бачурова:

"Роден е в Грамада, Кулска околия тогава, 1894 година. Той е от семейство на будни българи. Такъв е и баща му, който е бил кмет на Грамада - изобщо фамилия Атанасови е дала трима кмета на Грамада и по тяхно време всъщност е станало цялото преустройство и преобразуване на града, основната му инфраструктура. Даже Кметството в Грамада в момента се помещава в братовата къща на Димитър Атанасов - Цеко, който е бил убит от Народния съд. Още през 1914 година младият Димитър тръгва да учи агрономство в Лайпцигския университет, войната го принуждава да се върне в България, но баща му е упорит и със стипендия на Министерство на земеделието заминава за САЩ."

Там с много перипетии, помощ и от богатия българин Събо Николов - филантроп, първият български ротарианец, Димитър Атанасов завършва земеделския колеж в Уисконския университет. След това е поканен да остане в новосформираната Катедра по фитопатология - болести по растенията. Следват редица специализации и научни открития. В периода 1921 - 1925 година е поканен да работи във Фитопатологичния институт във Вагенинген, Нидерландия. Там се среща със съпругата си, която е ботаник и произхожда от богат нидерландски род, ражда се и първородната им дъщеря: 

"Имат блестящи перспективи да се върнат обратно в Америка. Но горестни писма на негови колеги от България го мотивират да се върне в България", допълни режисьорът и сценарист. 

Завърнал се в родината, проф. Атанасов става част от създателите на Съвременна България - всички тези наши сънародници, които през 30-те години на 20 век се завръщат от чужбина, за да помогнат за излизането на страната от следвоенната депресия. Той прави този житейски избор без да предполага, че ще се окаже фатален за съдбата на цялото му семейство, отбеляза Антоанета Бачурова. Преди това обаче проф. Атанасов успява да остави значим принос за развитието на науката в България - осигурява средства за дострояването на Агрономическия факултет, основава Института за защита на населението, а като министър на земеделието създава първия закон за защита на природата и експериментална градина за редки дървесни видове, цветя и зеленчуци в село Мрамор.

"Цялата тази светла приказка на неговия живот рязко приключва след 9 септември, защото е дошло времето на примитивизъм, жестокост, поощрявани от партийната върхушка. Бива изхвърлен от Агрономическия факултет. Изселени са в село Мрамор без право да припарват дори до София... Дъщерите му са изключени - едната от Художествената академия, другата от Стоматологичния институт. След което той е подложен на още по-тежки репресии, защото е обвинен в шпионаж - неговите контакти с американци или пък с чужденци от Европа му носят това обвинение. Арестуват го, шест месеца липсва, вероятно е бил в Ловеч - никога не е говорил за това, връщат го обезобразен, неможещ да стъпва на краката си от мъченията." 

Името на филма не е избрано случайно. То е свързано с момента, в който житейският труд на проф. Атанасов - експерименталната градина в Мрамор, е унищожен, но е и метафора за съдбите на всички хора, които имат сходна на неговата съдба, посочи Антоанета Бачурова. 

На прожекцията на филма във Видин ще присъстват двама души, които участват в него - Цвятко Кадийски, историк на Ротари клуб и Цвета Тошева Стригачева, която е единствената жива роднина на проф. Атанасов. Прожекцията на "Отскубнати до корен" е от 18:00 часа в киното във Видин. Реализира се със съдействието на Ротари клуб - Видин. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес тя е..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07

Кампания помага за лечението на млада жена от Монтана

Наталия Делионова, която е музикален педагог и майка на три деца от Монтана, се бори с тежко онкологично заболяване. Започна лечение в турска клиника, но сумата, която е необходима, е непосилна за семейството на Наталия. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. За Наталия болестта започва  неочаквано, от..

публикувано на 07.02.25 в 11:50