Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална телефонна линия помага на хора, жертви на трафик

Снимка: Национална телефонна линия за борба с трафика на хора

Национална телефонна линия за борба с трафика на хора приема денонощно сигнали от хора, които са в опасност. България е сред петте страни в Европа по извеждане на хора с цел да бъдат експлоатирани трудово или сексуално, казват от фондация "Кампания А21". Според доклада на Националната телефонна линия за миналата година, водещ метод за набиране, използван от трафикантите, е чрез фалшиви възможности за работа. Такива са 43,2% от случаите. Друга схема е набелязване и манипулиране на жертвата чрез фалшива романтична връзка. От този тип са 28,4% от случаите, достигнали до горещата телефонна линия 0800 20 100.

Често си мислим, че трафикът на хора е тема, далечна от нас и няма как да ни засегне, но опитът показва, че всеки е уязвим, обясни пред Пламен Коцев изпълнителният директор на фондация "Кампания А21" Моника Николова. 

"Трафикът на хора е много мащабен, но ако говорим за България, България е страна произход, с други думи - износ на хора с цел трафик. Последните години България се задържа сред петте страни в Европа по износ на хора с цел да бъдат експлоатирани. Най-често формите са трудова или сексуална експлоатация."

Целта на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора е събирането на възможно повече информация за случаите, свързани с това престъпление, каза ръководителят на телефонната линия Диана Китова

"Щом някой има някаква слабост, някаква пукнатина, трафикантите лесно успяват да усетят това и да използват точно нашите слабости. Много момичета и млади жени, дори не толкова млади, в търсенето на любов попадат в трафик на хора. Много хора, търсейки препитание, търсейки по-добър живот или възможност да осигурят децата си, попадат в трудова експлоатация. За съжаление, нашите слабости ни правят уязвими."

За хората, попаднали в мрежата на трафикантите, често Националната телефонна линия е последен шанс да потърсят помощ.

"Това, на което много залагаме е да се изгради връзка на доверие с обаждащия се, дали това е жертвата, или близки на жертвата, или дори някой професионалист, който работи на първа линия с жертви на трафик. Друго характерно за нашата работа е, че имаме центриран към жертвата подход. Много добре разбираме какви проблеми, какви специфики може да има човек, преживял трафик на хора."

Друга услуга, която линията предлага, е проверка на обяви за работа, за да се разбере дали не са подвеждащи.

"Горещата линия предлага една много полезна услуга, свързана по-скоро с превенция, точно, когато някой иска да започне работа, дали в България, или в  чужбина.  Може да се обади на линията и ние за него да проверим безплатно доколко има риск той да бъде измамен. Говорим с човека, той ни дава информацията, която знае за фирмата, за човека, с който е контактувал, къде е намерил обявата, какви са условията, има ли адрес, телефон и прочие. С цялата тази информация ние правим проучване дали фирмата е регистрирана в официалните регистри, какви са отзивите, дали телефонният номер е на този човек и в какви други е използван този телефонен номер, дали на дадената локация действително се намира офис, или фабрика, или ферма. Проверяваме всичко възможно и в рамките на 72 часа връщаме отговор на хората, които са ни потърсили със становище доколко е безопасно за тях да приемат тази работа. "

 Линията е безплатна за всички български телефонни абонати и работи денонощно. На нея може да се обаждат и хора от чужбина. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01