Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална телефонна линия помага на хора, жертви на трафик

Снимка: Национална телефонна линия за борба с трафика на хора

Национална телефонна линия за борба с трафика на хора приема денонощно сигнали от хора, които са в опасност. България е сред петте страни в Европа по извеждане на хора с цел да бъдат експлоатирани трудово или сексуално, казват от фондация "Кампания А21". Според доклада на Националната телефонна линия за миналата година, водещ метод за набиране, използван от трафикантите, е чрез фалшиви възможности за работа. Такива са 43,2% от случаите. Друга схема е набелязване и манипулиране на жертвата чрез фалшива романтична връзка. От този тип са 28,4% от случаите, достигнали до горещата телефонна линия 0800 20 100.

Често си мислим, че трафикът на хора е тема, далечна от нас и няма как да ни засегне, но опитът показва, че всеки е уязвим, обясни пред Пламен Коцев изпълнителният директор на фондация "Кампания А21" Моника Николова. 

"Трафикът на хора е много мащабен, но ако говорим за България, България е страна произход, с други думи - износ на хора с цел трафик. Последните години България се задържа сред петте страни в Европа по износ на хора с цел да бъдат експлоатирани. Най-често формите са трудова или сексуална експлоатация."

Целта на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора е събирането на възможно повече информация за случаите, свързани с това престъпление, каза ръководителят на телефонната линия Диана Китова

"Щом някой има някаква слабост, някаква пукнатина, трафикантите лесно успяват да усетят това и да използват точно нашите слабости. Много момичета и млади жени, дори не толкова млади, в търсенето на любов попадат в трафик на хора. Много хора, търсейки препитание, търсейки по-добър живот или възможност да осигурят децата си, попадат в трудова експлоатация. За съжаление, нашите слабости ни правят уязвими."

За хората, попаднали в мрежата на трафикантите, често Националната телефонна линия е последен шанс да потърсят помощ.

"Това, на което много залагаме е да се изгради връзка на доверие с обаждащия се, дали това е жертвата, или близки на жертвата, или дори някой професионалист, който работи на първа линия с жертви на трафик. Друго характерно за нашата работа е, че имаме центриран към жертвата подход. Много добре разбираме какви проблеми, какви специфики може да има човек, преживял трафик на хора."

Друга услуга, която линията предлага, е проверка на обяви за работа, за да се разбере дали не са подвеждащи.

"Горещата линия предлага една много полезна услуга, свързана по-скоро с превенция, точно, когато някой иска да започне работа, дали в България, или в  чужбина.  Може да се обади на линията и ние за него да проверим безплатно доколко има риск той да бъде измамен. Говорим с човека, той ни дава информацията, която знае за фирмата, за човека, с който е контактувал, къде е намерил обявата, какви са условията, има ли адрес, телефон и прочие. С цялата тази информация ние правим проучване дали фирмата е регистрирана в официалните регистри, какви са отзивите, дали телефонният номер е на този човек и в какви други е използван този телефонен номер, дали на дадената локация действително се намира офис, или фабрика, или ферма. Проверяваме всичко възможно и в рамките на 72 часа връщаме отговор на хората, които са ни потърсили със становище доколко е безопасно за тях да приемат тази работа. "

 Линията е безплатна за всички български телефонни абонати и работи денонощно. На нея може да се обаждат и хора от чужбина. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10