Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Едно" на 24 ноември 2023 година

Фондация "Подкрепа за реализация" определи ноември и декември като месеци на добрината и чудесата

Снимка: Радио Видин

В "Едно" говорим за събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" през месец ноември и за тези, които предстоят. От фондацията определиха ноември и декември като месеци на добрината и чудесата. Отбелязаха 13 ноември, който е Международен ден на добротата и 16 ноември - Международен ден на толерантността. Празнуваха  Деня на християнското семейство и младеж и семейство - 21 ноември и обърнаха внимание на Световния ден на детето - 20 ноември. В Центъра за социална рехабилитация и интеграция организираха състезание по дартс между младежи. Продължава благотворителната коледна кампания на "Подари подарък на дете", на която фондация "Подкрепа за реализация" е партньор. Предстои пленер с участието на ученици от Видин и Белоградчик, рисунките от който ще бъдат предложени за продажба.  Средствата ще са за лечението на болно дете. 

Световният ден на добротата се отбелязва всяка година на 13 ноември в много страни по целия свят. Не пропуснаха да го отбележат и в Центъра за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) към фондация "Подкрепа за реализация". Ден след тази дата организираха беседа, а събитието посветиха и на Деня на толерантността, който е на 16 ноември. Според психолога Дилян Борисов, стремежът към добротата трябва да е у всеки от нас.

"Започвайки промяната от нас, ние можем да очакваме, че макар и бавно, но качествено ще променяме света около нас."  

Младежите разказаха за случаи на проявена доброта, които помнят. Беседваха и рецитираха стихове. 

Според Антон светът ще е по-добър, ако всеки от нас се стреми да постигне доброто. 

"Трябва да сме отворени към другите, а по отношение на толерантността трябва да приемем различията. Всеки по свой начин е уникален."

"Различията трябва да се пренебрегнат и човек да е добър към другите хора", каза Любомир.

В дискусията се включи и кинезитерапевтът в Центъра за социална рехабилитация и интеграция Павел Павлов.

"Момчетата и момичетата размишляваха. Отговориха си на доста въпроси. Една от задачите от моя страна беше всеки да каже какво добро е направил. Накрая стигнаха до заключението, че всички ние правим добрини, независимо дали малки, или големи. Всички сме добри хора по някакъв начин." 

През ноември в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към "Подкрепа за реализация" организираха състезание по дартс, в което участваха и младежи от Регионално дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения. 

"Дартсът ни е един от основните спортове. 12 души участваха в състезанието, а останалите бяха публика. Много се забавляваха и състезанието беше доста оспорвано," каза Павел Павлов.

На 16 ноември в ЦСРИ отбелязаха Световния ден на толерантността. Разказват Даниела Иванова, специален педагог и логопед и трудотерапевтът Моника Петкова от екипа на Центъра.

"Започнахме с малко представяне на това какво е да сме толерантни и как разбираме самата дума "толерантност". След това представихме една презентация за толерантността, в която се включва добротата, благодарността, уважението, семейството, търпимостта, човечността, състраданието. Накрая пуснахме и една анкета, анонимна между децата... Решихме да направим и малка работилничка. Приготвихме картички, материали за оцветяване, свързани с толерантността. С оцветените картинки ще направим пано." 

На 21 ноември в ЦСРИ към Фондация "Подкрепа за реализация" празнуваха Деня на християнското семейство, а същевременно отбелязаха и Световния ден на детето, който е на 20 ноември. За всяко семейство най-важният дар са децата, затова и двата празника се отбелязват заедно, каза Даниела Иванова

"Подготвили сме презентация за християнското семейство, където се разказва за традицията, обичаите, за историята как е възникнал този ден. Имаме малка арт работилничка за изработка на картички и 3D макети. Децата имаха подготвени стихчета "Молитва" на Иван Вазов и още едно стихотворение, което представиха."  

Фондация "Подкрепа за реализация" е партньор за област Видин в най-мащабната коледна кампания в страната "Подари подарък на дете". Организатор е сдружение "Операция: Плюшено мече". Провежда се за 16-а поредна година, а тази Коледа, благодарение на инициативата, над 11 300 деца ще получат мечтаните подаръци. Кампанията е в подкрепа на деца и младежи от социални заведения, с увреждания или от семейства в затруднение. От област Видин в нея са включени 652 деца. Посочени са и конкретни нужди на социални заведения. Кампанията е активна от първи ноември, когато на сайта на сдружението бяха обявени по региони децата и институциите, за които са предназначени подаръците. След заявка от дарителите, че ще бъдат покрити конкретни потребности, следва и да бъдат изпратени подаръците. Срокът е до 5 декември. В дните преди Рождество Христово те трябва да бъдат раздадени. За всички деца от област Видин е посочено, че желаните подаръци ще бъдат осигурени, но до сега само малка част са получени, казва Моника Петкова от екипа на фондацията.

"Това забавяне ще затрудни всички други дейности, които сме планирали, тъй като тук при нас ще организираме тържества за децата от някои населени места, които ще дойдат да си получат тук подаръците."   

Подаръците за децата от област Видин се изпращат на адреса на фондация "Подкрепа за реализация". Посочен е на сайта на кампанията.

От  "Подкрепа за реализация" организират пленер с участието на ученици от Белоградчик и Видин. Рисунките ще бъдат предложени за продажба с благотворителна цел. Средствата ще са за лечението на болно дете, обясни Цветелина Йорданова от екипа на фондацията. 

"На 28 ноември ще направим пленер. В него ще участват младежи от групата по изобразително изкуство към фондация "Подкрепа за реализация", деца от художествената паралелка на видинското училище "Св. св. Кирил и Методий" и деца от клуб "Приложни изкуства" към Детски комплекс - гр. Белоградчик. Рисунките ще бъдат на свободно избираема тема от самите деца. Ще бъдат обявени за продан. Средствата ще бъдат дарени за благотворителна кауза - за лечението на болно дете от град Видин. Картините ще бъдат снимани. Ще се направи календар с тях за следващата 2024 година. Част от календарите ще бъдат подарени на нашите потребители, а другите ще са свободни за продаване. Средствата, които се съберат също ще допълнят дарението."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01