Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли телекомите да заблуждават за давността на договора ни?

Снимка: Радио ВИДИН

В рубриката "Моите права" днес ще стане на въпрос за договорите и въобще отношенията на клиента с телекома, към когото той има договор. Оказва се, че е напълно възможно да ви подведат с телефонно обаждане, че договорът ви изтича, а реално дотогава да има още много време. Такава е историята в новия епизод на подкаста "Ние, потребителите". Създателят на платформата, Габриела Руменова, предупреждава потребителите да бъдат внимателни с офертите за Коледа и Нова година - да се информират подробно за условията и да преценяват доколко са изгодни за тях, тъй като се обвързват с условията не само за празниците, но за период от една или две години.

"Когато получим телефонно обаждане от мобилен оператор, първото, което трябва да направим е да проверим информацията, която ни се съобщава по телефона, доколко е достоверна. Обикновено тя касае срока на договора и съответно неговото скорошно изтичане, затова е добре, макар и не под ръка, защото то няма и как, но все пак винаги вкъщи да си пазим своя екземпляр на договора, за да можем да проверим кога той изтича, при какви условия ще бъде, когато се превърне в безсрочен. Знаем, че когато изтече едната или двете години, за които е сключен договорът, той се преобразува автоматично в безсрочен, ако ние не го подновим за нов срочен период и съответно да видим каква е цената, на която ще можем да продължим да ползваме услугите, ако ние не прибегнем до това да сключиме нов срочен договор. Това е много важно, защото понякога може да се окаже, че умишлено или не, но от колцентъра ни се обаждат, а има още време докато изтече срокът на договора. Ние по този начин губим правото си да се възползваме до край от преференциите, които би трябвало да имаме за този период, за който сме сключили договора" - обясни още Габриела Руменова.

Именно сега, когато всеки се е впуснал да купува подаръци за своите близки, знаем, че едни от най-предпочитаните са мобилните устройства, смарт часовници и подобни артикули, които най-лесно и достъпно за клиентите се закупуват от мобилните оператори. Процедурата е ясна. Отивате в близък офис на оператор, вече сте си харесали нов телефон, закупувате го на преференциална цена, като за сметка на това договорът ви с въпросния оператор несъмнено претърпява промени. С дължината, в месечната такса, към която вече е прибавена и вноската за новия телефон.

Всичко това изглежда реално лесно и достъпно, но ви съветваме, бъдете внимателни и ако нещо не ви е достатъчно ясно, просто задавайте въпроси. Това съветват и от "Ние потребителите".

"Нека припомним на нашите слушатели, че когато имаме срочен договор, имаме право до края на неговия срок да се възползваме от всички преференции, които са ни дадени, обещани и са описани в него и съответно в договора пише каква ще бъде цената на услугата, когато той се преобразува в безсрочен. В случая с героинята в последния епизод на подкаста "Ние потребителите", става ясно, че след това телефонно обаждане тя разбира, че не само няма да може да ползва цените, които са с преференциите за срока на договора, няма да може да ползва и тези, които са ѝ обещани като цени, когато се преобразува в безсрочен, а ще трябва да заплаща съвсем различни цени, които са значително по-високи, защото отсреща се твърди, че тя не може да запази тези цени, които така или иначе са вписани в нейния договор. Това е неправилно, разбира се. Но ако ние в крайна сметка не искаме да продължиме договора си в нов срочен, трябва да можем да продължим да ползваме услугите при условията, които са описани, когато той стане безсрочен."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00