Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученик: Децата могат да намерят по-лесно наркотици, отколкото полицията

Съвременна тенденция в национален, европейски и световен мащаб е непълнолетни, че даже и малолетни да употребяват наркотици. В последно време психоактивни вещества са маскирани под най-различни интересни и леснодостъпни форми за децата. Опасен райски газ в цветен балон, уж безобидна електронна цигара без никотин, наргилета, високо съдържание на никотин под формата на лентичка, която се лепи на небцето... И това са все неща, които се продават свободно във всички магазини. В интернет има множество видеа, направени със скрита камера, които доказват, че цигари и всички тези нови дроги, свободно се продават на ученици. За разговор по темата потърсихме председателя на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин Веселка Димитрова.

"Като бройка нови вещества е много трудно да се каже. Още преди 7-8 години има данни за над 700 вида, такива които не могат да бъдат регистрирани като наркотични, но въпреки това се използват с такава цел и към тях пристрастяването е много силно - така наречените "нови дроги". Интересното при тях е, че непрекъснато се сменя някаква съставка, за да не може да бъде отчетена от нито един тест. Така че няма как да се каже точна каква бройка са. Нон стоп излизат нови и нови, продават се под различни форми - така наречените "соли за вана", чай за пушене, всякакви наименования имат. Понеже са комбинация от много химикали, няма как да се предвиди каква ще бъде реакцията, как ще се отрази на отделния организъм. Една комбинация от химикали, които дори не знаем какви са, може да бъде пагубна от първия път."

България оглавява печалната класация за ранна употреба на наркотични вещества едва на 12-13-14 години. Децата са склонни да експериментират и да употребяват по няколко псохоактивни вещества едновременно, често заради привидно безобидната им форма. Наркотиците далеч не са вече в спринцовки, а съществуват под форма на газ, пара, тютюн, хапче, бонбон за смучене, лентичка, която се разтопява в устата и много други. При новите дроги обаче, много по-бързо се привиква, за разлика от класическите като хероина например. Какви са особеностите обяснява Веселка Димитрова.
Веселка Димитрова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин
"Този райски газ, повечето хора вече знаят някога се е използвал за упойка при операции и тъй като е доказано, че води до увреждания сега се използва в много минимални количества. Представете си тези млади хора нямат никаква представа тази упойка как ще им въздейства и употребяват такова количество, което няма как да знаят как ще реагира нито на мозъка в момента, нито впоследствие. Понякога, на по-късен етап отключват различни заболявания, които са генетично заложени. Може да доведат и до парализа, припадъци, които водят много често до спешна помощ. Проблемът е, че няма как да се предвиди каква ще бъде реакцията на организма към тези вещества. Много често има отрови за мишки вътре има препарати за почистване, белина се слага, какво ли не се изсипва в комбинации, само и само да доведе до ефекта "надрусване"."

При новите вещества се привиква по-бързо потвърди и психиатърът д-р Румен Димитров, управител на център за терапия на наркотични и алкохолни зависимости "Клиника Канчелов" във Видин.

"Нелегалният пазар е много гъвкав, много добре работещ и се предлага целият спектър нелегални субстанции, психоактивни вещества - нещо търсено от младите хора. Най-често е за забавление, за удоволствие, за края на седмицата, за купона. Това е най-често групова практика, събират се, заедно използват, предлагат на приятели и тази тенденция в национален мащаб води до тежки инциденти с тежки интоксикации. Чували сме за билка, китайски чай, синтетична марихуана и други вещества, които имат пристрастяващ ефект. Най-използваните към момента сред младите хора - марихуаната, тя държи първото място. Амфетамините вече масово завладяват пазара, кокаинът се радва на добър пример, но той е за лица с по-добри финансови възможности. И всичко друго, което е на пазара с неясен произход, ниска цена, масово разпространение и лесен достъп. Факт е, че масово се разпространява и се употребява."
д-р Румен Димитров, управител на Клиника Канчелов във Видин
Един от най-притеснителните факти е, че новите наркотици са с неясен произход и в случай на интоксикация, лекарите не знаят как да помогнат, допълва д-р Румен Димитров.

"Те нямат противоотрова, поради това, че не знаем какво съдържат. На национално ниво токсиколозите се чудят там в тези минути, часове на спешност, как да отреагират и с какво да помогнат. По някой път точно това време - първите минути, когато е настъпила интоксикацията са най-важни да се спаси животът на един най-често млад човек. Практиката показва, че бързо се пристрастяват, отпадат от училище, нарушени вътресемейни отношения, дефицит на доверие, проблеми с органите на реда. Всичко това води до едно деструктивно поведение, което в крайна сметка води до един провален живот. Аз бих им казал следното: Не опитвайте, защото може да ви хареса, а от харесването до пристрастяването е много кратък пътят!" 

В анкета, която направихме в голямото междучасие пред видинска гимназия, където учениците са между 14 и 18-годишни стана ясно, че те са напълно запознати с всички психоактивни вещества на пазара, но не ги възприемат като наркотици. Другото, което прави силно впечатление е, че пушещите са много повече от тези, които закусват.
 
"Просто ги има, има ги навсякъде, не само в това училище, в цяла България, в цял сват. Всички знаят, това не го крие никой. В буквалния смисъл наистина децата могат да намерят по-лесно наркотиците, отколкото полицията. Всичко идва от семейството, ако имат някаква стабилност няма да ги интересува. Искат да се забавляват, но всичко трябва да си е с мярката. 

Децата не смятат новите дроги за пристрастяващи и не приемат на сериозно информационните уроци за наркотиците, защото имат повече информация за тях и то от първо лице.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01