"Основната причина за увеличението на цените на билетите за пътуване с влак е свързана с драстичното увеличаване на разходите на дружеството през последните няколко години. Националният железопътен превозвач не е променял своите цени от началото на 2012 г., с изключение на еднократното индексиране през 2020 г. с 1.8%. Само за периода от 2021 г. до края на 2023 г. разходите на дружеството са се увеличи с 23.2%. В това се включват увеличенията в основните разходи за гориво, електроенергия и трудови възнаграждения на служителите, като се има предвид, че БДЖ е един от най-големите работодатели в страната. По данни на Националния статистически институт индексът на инфлация за периода 2021 - 2023 г. е 31.9%."
Венцислав Славков споделя пред една от националните телевизии, че онлайн системата на БДЖ също има пробойни. Какви са те и отразяват ли се на пътниците?
"Настоящата система за онлайн резервация и билетоиздаване е с ограничена функционалност, което не позволява на пътниците да купуват билети за пътуване с международни влакове, както и да ползват други допълнителни тарифни възможности, като например закупуването на талон за превоз на велосипед може да се извършва единствено на билетна каса.
По отношение на най-ползваните функционалности, за пътуващите не съществуват неудобства. По-скоро те са свързани с изцяло вътрешнофирмени процеси, които касаят отчетността и липсата на централизиран модел за нейното подобряване. По тази причина е обявена процедура за изграждане на нова система за билетоиздаване с повече функционалности, което ще увеличи вариантите за предоставяне на възможности за закупуване на билети и значително ще улесни процеса на отчетност."
Какво трябва да възпитат у себе си пътниците, че да улеснят както тях самите, така и БДЖ?
"Най-важното, което е хубаво да възпитават пътниците в себе си е, че трябва да се отнасят към общественото имущество като към свое. За съжаление, все още много от пътуващите не пазят, замърсяват и чупят. В случай, че се научат да пазят общественото като свое, това значително ще улесни и поддръжката на подвижния състав и ще подобри условията на предлаганата услуга."
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..