Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфониета-Видин отбелязва 75 години от създаването си

2
Снимка: Ваня Минева

През 2024 година Симфониета-Видин отбелязва значима годишнина - 75 години от създаването на културния институт. Първите стъпки за създаването на симфоничен оркестър във Видин датират още около 1910 година - тогава все още може да се говори за непрофесионален оркестър и така до януари 1949 година, когато е създаден Държавен симфоничен оркестър във Видин. няколко месеца по-късно, след като е почти окомплектован, на 28 юни същата година, прозвучава и първият концерт на новосъздадения симфоничен оркестър. Ето какво разказа още Мирослав Кръстев, директор на културната институция, мислено разлиствайки архивите на видинската симфониета:

"Разлиствайки архивите на оркестъра ме впечатли, че са избрали една доста амбициозна програма за този концерт, който говори добре за ентусиазма и желанието да работят, за творческия порив на колегите, които са били в състава на този оркестър по това време...Диригент на програмата и всъщност първият диригент за доста време на този оркестър е Борислав Михайлов. Солист на този концерт на 28 юни е бил Боян Генчев. От 1949 година до 1972 година оркестърът съществува като държавен симфоничен оркестър и с прекъсване от няколко месеца, от началото на 1973 година вече е преименуван и със сменен статут на Държавна Филхармония-Видин, която съществуваше до 2010 година, като такъв оркестър. От тогава до сега е позната като Симфониета-Видин."

В 75-годишната история на оркестъра е имало много диригенти и концерт-майстори. След Борислав Михайлов на диригентския пулт последователно застават Валентин Попов, Георги Нотев, Чапразов, дългогодишният главен художествен ръководител Андрей Андреев, Аспарух Лисов, Христо Христов, Найден Тодоров. В последните години диригент е Свилен Симеонов. В годините, освен диригентите са се сменяли и концерт-майсторите, обясни още Мирослав Кръстев:

"Дълго време концерт-майстор беше Димитрина Табакова - едно, бих каза, знаково име в цигулковото изкуство изобщо в България. След това Радмила Петрова беше концерт-майстор, маргарита маргаритова и в момента Людмила Георгиева е нашият концерт-майстор. Много известни солисти, инструменталисти и певци от България и чужбина са гостували на нашия оркестър. Също и много гости са диригенти. Доста наситена програма има оркестъра в днешно време, но връщайки се назад в архивите, преди години оркестърът също е развивал сериозна активност и е покривал доста голяма територия от региона. 

Днес видинската симфониета заема своето достойно място сред културните институти на национално ниво - доказателство за това е мониторингът, осъществяван всяка година от Министерство на културата, който отрежда на видинския симфоничен оркестър водещо място сред културните институти, след националните културни институти, посочи Мирослав Кръстев. Той отбеляза, че оркестърът месечно изнася между 10 и 14 концерта - както пред видинска публика, така и на сцени в други градове в България. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00