Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей "Конака" във Видин
Снимка: Радио Видин


Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът от Регионален исторически музей Видин д-р Ваня Ставрева, която изследва петото хилядолетие преди Христа, и добави, че всички промени, които настъпват в праисторията са свързани с промени в труда и начина на осигуряване на прехраната на човека. 

"Ако се върнем първо към палеолита, слушателите на Радио Видин знаят, че първоначално т. нар. първобитни хора са се изхранвали чрез събиране на диворастящи плодове и чрез лов. Когато обаче настъпва организираното провеждане на лов на големи животни, на мамути, тогава настъпва и първото разделение на труда и ангажиментите на отделните членове на съответната група в изпълнението на отделни функции. А пък точно това първо организиране на лов на мамути някои изследователи смятат, че довежда до тяхното изчезване, не само настъпването на ледниковия период, а голяма част от тях са изтребени. А при ловците-събиратели, когато прехраната изчезне, те са принудени да търсят други места за прехрана. И това е едно от обясненията и една от причините в края на ледниковия период да има едно изселване на хора от Европа на юг към Близкия Изток. Тогава настъпва и едно обезлюдяване на нашия континент. Пак в този период настъпват и едни социални промени, свързани с откриването на нови начини за препитание. Това е опитомяването на животните и възникването на земеделието, тоест култивирането на първите растения. И понеже говорим за труд, предполага се, че първоначално това е било чисто женска дейност, не толкова мъжка. Разбира се, това са само хипотези, но всъщност откриването на земеделието води до уседналост на населението, възникват първите постоянни селища и спира това придвижване, характерно за по-ранните общества. И всъщност всички промени, които настъпват в праисторията, са свързани с промени в труда и в начина на осигуряване на прехраната."
 
Ваня Ставрева проследи и промените, които настъпват през петото хилядолетие преди Христа, като посочи, че откриването на първия метал - медта, и развитието на металургията води до възникването на първите специализирани занаяти и първите специализирани селища. 

"Всичко това пък от своя страна води до социални промени в обществото. Докато дотогава говорим за едно егалитарно общество, в което имало разделение на труда, но всички са били равни, постепенно започва и една диференциация..."

В основата на всичко е трудът и развитието на трудовите отношения, за което свидетелстват резултатите от археологическите изследвания, поясни д-р Ставрева. 

Чуйте повече в зувковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15