Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

Снимка: Радио ВИДИН


В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното заведение е най-старото светско училище в България:

"41 г. съм била учител в чипровското училище, то беше Основно училище, после стана Средно професионално техническо училище, после стана Средно общообразователно училище... Първо училището е най-старото светско училище в България. Само че не е признато от музея на образованието в Габрово, защото те претендират габровското училище да е първото светско училище. А чипровското училище е създадено 1624 г. от Петър Солинат. То е било католическо училище, точно затова и не се приема за първото светско българско училище, но ние си честваме, тази година също ще имаме голям празник, обикновено септември месец... Когато аз съм започнала моята професионална дейност като учител, имаше едно училище, което сега наричаме старото училище до музея в Чипровци. Там имаше около 400 деца, но това е било в началото на 70-те години. След това 80-те години вече броят на учениците нараства, защото нарасна и броят на населението, тъй като се откриха две минни предприятия, военен завод към Монтана... И по едно време в училището имаше 600 деца, построи се нова сграда, която е в началото на града. И открихме паралелки със засилено изучаване на изобразително изкуство. На базата на чипровската килимена тъкан се изработваха гоблени и килими. Но просъществува около 10-тина години тази паралелка, за съжаление се отвори такава паралелка във Враца, в Монтана, в Лом. А имахме ученици от Поморие, от Хасково, даже две деца от Банат, Румъния. Минното предприятие ни предостави общежитие... И имаше реализация на тези деца... Но след откриването на тези паралелки, а и поминъка започна да запада и постепенно, постепенно броят на децата започна да намаляваше. Аз съм била до 2015 г. в училище, когато се пенсионирах бяха 60 и няколко деца. Сега са 50 и няколко." 

Като учител по история за Емилия Георгиева е било важно да възпита децата на родолюбие. Допълва, че е била взискателна към знанията на учениците. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

Мездра с интерактивна карта на историческите обекти

Община Мездра е първата, която има интерактивна карта на историческите обекти на своята територия, изработена от Българско археологическо сдружение "Иван Венедиков". Тази инициатива е ключова стъпка към дигитализацията и популяризирането на културно-историческото наследство в България, съобщават от дружеството. "Целта е многопосочна, защото..

публикувано на 22.05.25 в 16:39

Възстановен е статутът на "Чутурите" в Грамада като природна забележителност

Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Една  от тях е природна забележителност "Чутурите" в землището на град Грамада, област Видин.  Природна забележителност "Чутурите" в местността "Стублата" в землището на Грамада е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по..

публикувано на 22.05.25 в 16:34

Видинчанка подарява от сърце фотоапарат на любител фотограф

Видинчанката Антонина Лозанова подарява професионален фотоапарат.  Антонина, освен че е професионален фотограф, се занимава и с журналистика, снима различни филми, посветени на хората от Северозапада и е изключително деен доброволец в различни благотворителни каузи. Най-новата ѝ инициатива идва директно от сърцето. Антонина търси нов собственик..

публикувано на 22.05.25 в 16:15

Във Видин дискутираха превръщането на региона в атрактивна туристическа дестинация

Превръщането на Северозапада в атрактивна туристическа дестинация бе във фокуса на конференцията "Неосветеният Северозапад" , която се проведе в културен център "Жул Паскин" във Видин. На конференцията присъстваха представители на местната и държавната власт, директори на културни институции, представители на туристически агенции, собственици на хотели..

публикувано на 22.05.25 в 16:01

Предлагат законодателни промени за тротинетките

Електрическите тротинетки да се управляват след курсове и да подлежат на регистрация, предлагат от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Проблемът с този тип превозни средства се задълбочава през последните месеци, свидетели сме на множество инциденти и масово неспазване на правилата, коментира за Радио ВИДИН Владимир Тодоров,..

публикувано на 22.05.25 в 15:50

Сборник с пиеси издаде драматург от Видин

Сборник "Пиеси за драматичен и куклен театър" издаде актьорът, режисьор и драматург от Видин Малин Маринов. Включени са общо 8 пиеси, първата от които авторът пише преди близо 20 години, когато е студент в театралната академия. Една от пиесите е поставяна в рамките на студията за театър и кино при видинското читалище, която Малин Маринов ръководи...

публикувано на 22.05.25 в 14:39