Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

Снимка: Радио ВИДИН


В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното заведение е най-старото светско училище в България:

"41 г. съм била учител в чипровското училище, то беше Основно училище, после стана Средно професионално техническо училище, после стана Средно общообразователно училище... Първо училището е най-старото светско училище в България. Само че не е признато от музея на образованието в Габрово, защото те претендират габровското училище да е първото светско училище. А чипровското училище е създадено 1624 г. от Петър Солинат. То е било католическо училище, точно затова и не се приема за първото светско българско училище, но ние си честваме, тази година също ще имаме голям празник, обикновено септември месец... Когато аз съм започнала моята професионална дейност като учител, имаше едно училище, което сега наричаме старото училище до музея в Чипровци. Там имаше около 400 деца, но това е било в началото на 70-те години. След това 80-те години вече броят на учениците нараства, защото нарасна и броят на населението, тъй като се откриха две минни предприятия, военен завод към Монтана... И по едно време в училището имаше 600 деца, построи се нова сграда, която е в началото на града. И открихме паралелки със засилено изучаване на изобразително изкуство. На базата на чипровската килимена тъкан се изработваха гоблени и килими. Но просъществува около 10-тина години тази паралелка, за съжаление се отвори такава паралелка във Враца, в Монтана, в Лом. А имахме ученици от Поморие, от Хасково, даже две деца от Банат, Румъния. Минното предприятие ни предостави общежитие... И имаше реализация на тези деца... Но след откриването на тези паралелки, а и поминъка започна да запада и постепенно, постепенно броят на децата започна да намаляваше. Аз съм била до 2015 г. в училище, когато се пенсионирах бяха 60 и няколко деца. Сега са 50 и няколко." 

Като учител по история за Емилия Георгиева е било важно да възпита децата на родолюбие. Допълва, че е била взискателна към знанията на учениците. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10