Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО коалиция с апел в училище да се развиват и социално-емоционалните умения

2
Снимка: Радио Видин

Международно изследване сред 15-годишните крие тревожна картина за българските младежи, алармират неправителствени организации. Изследването  "Социално - емоционални умения за по-добър живот" е на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обхваща 21 държави. България е включена в него с финансовата подкрепа на фондация "Лъчезар Цоцорков". В страната ни са обхванати над 3000 младежи. Резултатите от изследването са представени на международна конференция в София. Един от изводите е, че момичетата в България срещат трудности в себеутвърждаването и устойчивост на стрес, докато момчетата съобщават за по-ниски нива на емпатия, любопитство и мотивация за изява. В същото време 40% от 15-годишните съобщават, че са пушили цигари или са употребявали алкохол поне веднъж в живота си, което е над  средното за всички останали държави, участващи в проучването. 45% от учениците са пропускали учебни занятия, което отново е над средната стойност за останалите държави. Затова от коалиция от неправителствени организации, обединени от фондация "Будителките", апелират в училище да се въведе програма с цел повишаване на социално-емоционалите умения. Тези умения са са свързани с един по-добър живот и за разлика от други държави, така наречените "меки умения", не се преподават в нашата образователна система, коментира Преслава Фентам-Флетчър, директор "Развитие" във фондация „Будителките“. 
Преслава Фентам-Флетчър
"Това, което изследването показва, е че е очевидна връзката между социално-емоционалните умения например и академичните резултати при младите хора. Ако един човек има по-високи нива на мотивация, постижения, постоянство, толерантност, емоционален контрол, тези млади хора постигат по-добри оценки по трите предмета - математика, четене, изкуства. Също така има директна връзка между тези социални и емоционални умения и амбициите на младите хора за бъдещето. Например, хората с по-високите нива на любознателност, постоянство, емпатия имат по-високи очаквания - да завършат висше образование, да заемат отговорни позиции в живота."

На конференцията, на която са обявени резултатите от изследването са посочени и примери на държави, които успешно са въвели в образователната си система модели за повишаване социалните и емоционални умения, каза Преслава Фентам-Флетчър. Даде за пример Индия, където учениците отделят по 30 минути на ден, за да разсъждават кое е ценното в живата, как да се отнасят един към друг правилно и да се уважават. "Меките умения" са част от образователните системи и в много европейски държави и дават резултат.

"Затова ние като коалиция излязохме с позиция и призоваваме за сътрудничество и с гражданския сектор, защото училищата трябва да бъдат отворени към програми и инициативи, които все пак се правят и от организации, които се занимават с темата емоционални и социални умения, както и превенция на насилие. Считаме, че можем заедно да го постигнем. Апелираме към Министерството на образованието да въведе такава цялостна програма в нашите училища също. Това е нашата позиция. Трябва стъпка по стъпка да започнем и ние изграждането на едно съвременно училище, което да обръща внимание не само на академичната успеваемост, а също така на емоционалния свят на нашите деца."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00

Видински ученици проведоха урок по история на остров Белене (снимки)

Общо 26 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин, с профил "История", посетиха дунавския остров Персин край град Белене, известен като остров Белене, където се проведе урок за  комунистическото минало на България и съществуващия концентрационен лагер там. Обучението носеше името "Памет или забрава - един красив остров за грозни спомени"...

публикувано на 02.07.24 в 14:00

Евгени Будинов: Усмихвайте се повече

Профилактиката има изключително важна роля при поддържането на здрави зъби и красива усмивка. Това обясни с много чувство за хумор в "Час при зъболекаря" актьорът и режисьор Евгени Будинов . Наскоро усмихнатият артист постави във видинския драматичен театър комедията "Убийство в първа класа". "Устната хигиена и това да си мием зъбите, редовно,..

публикувано на 02.07.24 в 13:00

Ще успее ли проектокабинетът на ГЕРБ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група, тази на ГЕРБ-СДС - Росен Желязков .  "Най-важното е стабилизирането на публичните финанси и неотклонност от нашия европейски път", заяви Желязков след като представи състав и..

публикувано на 01.07.24 в 15:43

От днес плащаме по-скъп ток

Новите цени на електрическата и топлинната енергия за следващата една година прие Енергийният регулатор . Минималното поскъпване на тока около 1,5 % се оказа малко по-високо, както предупреди председателят на КЕВР Иван Иванов още по време на общественото обсъждане. "Всички жени, които са изготвени като прогноза, са на базата на данните..

публикувано на 01.07.24 в 14:30

Лятото - сезонът на стомашно-чревните инфекции

Лятото е известно като сезона на стомашно-чревни инфекции , които през този период значително се повишават. Основният рисков фактор за тяхното предаване и развитие са мръсните ръце. Затова тези инфекции често са наричани болест на мръсните ръце. Останалите рискови фактори са храната и водата, каза д-р Пепа Цветанова , директор на Дирекция "Надзор на..

публикувано на 01.07.24 в 14:00