Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

| Анализ
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН


Пълна забрана на мобилните телефони в училище е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена тревожност.

В ОУ "Иван Вазов" във Видин от няколко години има практика телефоните на учениците от 1-ви до 3-ти клас да не се допускат на територията на училището, като част от усилията за намаляване на зависимостта от технологиите и за създаване на по-социална и фокусирана учебна среда, в която децата могат да се концентрират върху учението и взаимодействието помежду си. Посетихме училището, за да се срещнем с по-малките ученици. Първо обсъдихме пълната забрана на мобилни телефони в училище с класния ръководител, Людмила Станчева, която е начален учител, с 36 години опит, а 1-ви "б" клас е последният ѝ випуск.

"От години, вече трети випуск, с който работя в това училище, и с родителите се разбираме, че няма да има изобщо телефони. Децата нямат телефони, нямат гривни – това е нещо, което ги отвлича от това да могат да се социализират в междучасието. Да могат да се приготвят за следващия час, те са много мънички, трябва им време да закусят, да отидат до тоалетната, да си приготвят учебника и да могат един с друг да контактуват. В четвърти клас им позволяваме да имат телефони, които са изключени от сутринта до обяд, защото те си ходят вече сами, докато от 1-ви до 3-ти клас обикновено идват да ги взимат родителите. Телефоните им не се изваждат изобщо в междучасието. Мисля, че им трябва един месец да свикнат, че в училище няма такава занимавка."

Учениците в 1-ви "б" клас споделиха своето мнение по темата:

"Не искам да имам телефон в училище, защото е много вредно за очите... Никога не трябва да има телефони в училище, защото ти вреди на очите, те разсейват повече и не можеш да четеш... Не трябва да имаме телефони, защото можем да си гледаме в него по време на часа и да не запомним нищо."

След това отидохме и при по-големите ученици, за да разговаряме с Росица Денева, преподавател по математика в 6-ти клас, както и по физика и астрономия в 7-ми клас. Тя е учител повече от 40 години.

"Както виждате, практиката в нашето училище е, когато учениците дойдат сутрин за учебни часове, да ги прибират на съответните места. В случая видяхте шкафа, който се заключва при по-големите, седмокласниците, за да не се изкушават. При по-малките, в пети и шести клас, има специални места – кутии, в които се съхраняват. Децата вече са свикнали да не ги използват, защото те не са им нужни в пряката учебна дейност, но моето лично мнение е, че децата трябва да идват с телефон на училище, да го поставят на съответното място, да не се ползва в училище, след което да си тръгнат от училище със своя телефон, за да няма притеснение на родителя. Той трябва да има непрекъснато достъп и информация къде се намира неговото дете, за да не се притеснява."

Разбира се, нямаше как да не попитаме и учениците от 7-ми клас дали телефоните им липсват и съгласни ли са с отнемането им по време на час.

"По време на час, според мен, не ни липсва това, защото по време на час трябва да учим и те трябва да са в шкафа или на място, обозначено за телефони... Според мен не би трябвало да махнат изцяло телефоните, защото ще са ни нужни по време на междучасието. Може да ни бъдат нужни понякога, за да звъннем на родител."

Множеството положителни ефекти, които се наблюдават в училищата, които вече прилагат подобни мерки, говорят сами за себе си. Според проучване, проведено в Нидерландия, след забраната на мобилни телефони в час от 2024 година, 40% от учениците намират междучасията за по-приятни, а 1/5 се чувстват по-малко разсеяни по време на час. Това проучване потвърждава, че когато учениците са освободени от изкушението на телефоните, тяхната ангажираност в учебния процес нараства, а социалното им взаимодействие и концентрацията се подобряват. Може би скоро и други български училища ще последват примера на ОУ "Иван Вазов".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00

Васил Вачев – актьорът с "най-говорещите" очи в българското кино

Актьорът  Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли .  Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал.  За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова..

публикувано на 28.04.25 в 14:00

Когато общността твори - автобусната спирка в Каленик е с нов облик

Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице  по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място.  Проектът, носещ името "Заедно в..

публикувано на 28.04.25 в 12:04

В "Музикална зона": Шърли Беси – „диамантената“ дама

 Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години!  Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..

публикувано на 28.04.25 в 09:00

"Неделник" от 27 април 2025 година

"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..

публикувано на 27.04.25 в 16:34

Силата на Възкресение Христово дава сила на вярата

Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..

публикувано на 27.04.25 в 08:00