Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Снимка: Радио ВИДИН

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се експлоатира правилно. Едно от най-важните неща е да не се настройва на най-ниските температурни режими, дори и когато навън е прекалено горещо. Оля Георгиева от врачанска фирма за продажба и монтаж на климатични системи обясни за Радио ВИДИН, че разликата в температурата навън и в климатизираното помещение трябва да е в рамките на 10 градуса. 

"По повод охлаждането е желателно техниката да се ползва правилно, тъй като има опасност да се предизвикат здравословни проблеми. Тоест разликата в температурата в помещението и отвън трябва да е 10 градуса, ако навън е 35 градуса, хубаво е климатикът да е на 24, 25 градуса в режим охлаждане. Специално в режим "охлаждане" може да се изключва техниката, не се изключва в режим "отопление", за да няма консумация на първичен ток. Другият вариант е да повдигнат градуса, техниката разполага с датчици, съответно ще се изключи сама в режим "охлаждане". Икономията зависи от класа на климатика, повечето климатици са два пъти А + в режим "охлаждане". Тоест в този режим техниката е икономична. Всеки един климатик може да ни свърши работа за охлаждане... Когато един клиент избира климатик трябва да е наясно със себе си в какъв режим ще използва повече, в отопление или в охлаждане. Ако желае да се използва и в двата, е нужно да направи по-голяма инвестиция, тоест да купи по-голям енергиен клас техника..."   

Климатиците в горещото време може да са нашите най-добри приятели, но в същото време те могат да бъдат и най-силните ни врагове, ако не ги използваме по правилния начин, коментира за БНР д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести:

"Защо могат да бъдат врагове - за да охладят помещението, те отнемат от влажността, което прави въздуха сух, което пък създава прекрасни условия за бактерии и вируси, същевременно се изсушава и лигавицата на носа ни, на дихателните пътища, което води до кашлица и дискомфорт. Изсушава се и очната лигавица, което води до дразнене на окото, особено когато това е на работно място, с употреба на компютри, дразненето става още по-силно..."

Когато се стои под климатик, това води до скованост, невралгии, болки в гърба, което може да изведе човека от работната среда, поясни пулмологът и допълни, че климатикът предразполага и към вирусни инфекции, тъй като влияе на имунната система. Трябва да спазваме правилото за най-малката температурна разлика от външната и вътрешната среда да бъде - 8 - 10 градуса, ще си създадем добър комфорт и ще обичаме климатика, каза още д-р Ангелова. 

Въпреки, че климатиците са спасение в жегите, не всички видинчани ги използват, като причината е финансова, показа анкета на Радио ВИДИН. Тези, които ползват климатик, казват, че знаят как правилно да ги експлоатират. 

"Сега не ползвам климатик, само зимно време. Не ползвам, защото трябва да си бъркам в джоба, а така си ми е добре. Тази жега от 5 месеца я чакам... Ползвам климатик в жегата, за да се охладим. Примерно дъщеря ми не обича климатик, аз съм хипертоник и без климатик, без хладно ми е неприятно. Нормална температура го настройвам примерно 25, 26 градуса, гледам да не е много, иначе вечерно време го изключвам... Климатик ползвам, но за охлаждане не, за отопление само зимата. Имам си северна стая, не ми трябва. Не е жега, оставям си прозореца отворен, вратата и готово... Ползвам климатик за охлаждане, когато съм тук, вкъщи, иначе пребивавам във вилата на Ботево и там е хладно. Горе в гората съм, вилната зона..."

И така, като заключение да обобщим, добре е климатиците да не бъдат пускани в режим на охлаждане под 25 градуса, да не стоим под тях, разбира се и филтрите да не забравяме, че ги има и трябва да се почистват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката на..

публикувано на 01.07.25 в 15:42

Видински ученици се отличиха на финалите по роботика

Отборът по роботика на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин се класира на второ място на финалите по програмата "Роботика за България" в дивизия "EV3 Premier". Александър Лозанов, Йоана Янкулова и Петя Георгиева, подпомагани от своите ментори Ивета Ангелова и Светослав Иванов, получиха отличия в категориите "Робо дизайн", "Изследователски проект",..

публикувано на 01.07.25 в 14:00

Радичковите врабчета с полет към Страсбург

Евроклубът към видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" се нареди на четвърто място в конкурс за сертифициране на училището като посланик на Европейския парламент. Ученическата организация е оценявана за цялостната си дейност през изминалата 2024/2025 учебна година от специалисти и членове на екипа на Бюрото на..

публикувано на 01.07.25 в 13:00

Високите температури и работното място – какво е спасението

Работата при високи температури изисква мерки от работодателите за опазване на живота и здравето на работещите, припомнят от Главната инспекция по труда. Какви действия трябва да се предприемат разяснява директорът на териториалното звено във Видин - Надежда Симеонова : "Сред организационните мерки при работата на открито, са въвеждане..

публикувано на 01.07.25 в 12:47

Ревматолог: Лупусът може да увреди различни органи

Националната  кампания "Разпознай лупуса“ се провежда в страната. Целта е обществото да бъде информирано за симптомите и протичането на заболяването, за да се съкрати времето до поставяне на точна диагноза. Характерно за лупуса е, че засяга различни органи и системи в човешкия организъм, а пациентите често чакат средно до 7 години преди да получат..

публикувано на 30.06.25 в 16:54

Тенденциите при банските костюми през 2025: Смели кройки и нови цветове

Днес в модната рубрика ще обърнем поглед към едно от най-обичаните летни предизвикателства - избора на бански костюм . Лято 2025 вече е в разгара си, а дизайнерите ни предлагат вдъхновяващи визии, смели линии и завръщане на някои добре забравени класики. Новите модели тази година се отличават с артистичен подход към формата и детайла. Все..

публикувано на 30.06.25 в 16:30