Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Снимка: Радио ВИДИН

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се експлоатира правилно. Едно от най-важните неща е да не се настройва на най-ниските температурни режими, дори и когато навън е прекалено горещо. Оля Георгиева от врачанска фирма за продажба и монтаж на климатични системи обясни за Радио ВИДИН, че разликата в температурата навън и в климатизираното помещение трябва да е в рамките на 10 градуса. 

"По повод охлаждането е желателно техниката да се ползва правилно, тъй като има опасност да се предизвикат здравословни проблеми. Тоест разликата в температурата в помещението и отвън трябва да е 10 градуса, ако навън е 35 градуса, хубаво е климатикът да е на 24, 25 градуса в режим охлаждане. Специално в режим "охлаждане" може да се изключва техниката, не се изключва в режим "отопление", за да няма консумация на първичен ток. Другият вариант е да повдигнат градуса, техниката разполага с датчици, съответно ще се изключи сама в режим "охлаждане". Икономията зависи от класа на климатика, повечето климатици са два пъти А + в режим "охлаждане". Тоест в този режим техниката е икономична. Всеки един климатик може да ни свърши работа за охлаждане... Когато един клиент избира климатик трябва да е наясно със себе си в какъв режим ще използва повече, в отопление или в охлаждане. Ако желае да се използва и в двата, е нужно да направи по-голяма инвестиция, тоест да купи по-голям енергиен клас техника..."   

Климатиците в горещото време може да са нашите най-добри приятели, но в същото време те могат да бъдат и най-силните ни врагове, ако не ги използваме по правилния начин, коментира за БНР д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести:

"Защо могат да бъдат врагове - за да охладят помещението, те отнемат от влажността, което прави въздуха сух, което пък създава прекрасни условия за бактерии и вируси, същевременно се изсушава и лигавицата на носа ни, на дихателните пътища, което води до кашлица и дискомфорт. Изсушава се и очната лигавица, което води до дразнене на окото, особено когато това е на работно място, с употреба на компютри, дразненето става още по-силно..."

Когато се стои под климатик, това води до скованост, невралгии, болки в гърба, което може да изведе човека от работната среда, поясни пулмологът и допълни, че климатикът предразполага и към вирусни инфекции, тъй като влияе на имунната система. Трябва да спазваме правилото за най-малката температурна разлика от външната и вътрешната среда да бъде - 8 - 10 градуса, ще си създадем добър комфорт и ще обичаме климатика, каза още д-р Ангелова. 

Въпреки, че климатиците са спасение в жегите, не всички видинчани ги използват, като причината е финансова, показа анкета на Радио ВИДИН. Тези, които ползват климатик, казват, че знаят как правилно да ги експлоатират. 

"Сега не ползвам климатик, само зимно време. Не ползвам, защото трябва да си бъркам в джоба, а така си ми е добре. Тази жега от 5 месеца я чакам... Ползвам климатик в жегата, за да се охладим. Примерно дъщеря ми не обича климатик, аз съм хипертоник и без климатик, без хладно ми е неприятно. Нормална температура го настройвам примерно 25, 26 градуса, гледам да не е много, иначе вечерно време го изключвам... Климатик ползвам, но за охлаждане не, за отопление само зимата. Имам си северна стая, не ми трябва. Не е жега, оставям си прозореца отворен, вратата и готово... Ползвам климатик за охлаждане, когато съм тук, вкъщи, иначе пребивавам във вилата на Ботево и там е хладно. Горе в гората съм, вилната зона..."

И така, като заключение да обобщим, добре е климатиците да не бъдат пускани в режим на охлаждане под 25 градуса, да не стоим под тях, разбира се и филтрите да не забравяме, че ги има и трябва да се почистват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18