Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вяра, молитва и пост – това са най-силните оръжия срещу "поднебесните духове на злобата", срещу болестите и изпитанията

Намираме се в Десета неделя след Петдесетница, в която си припомняме едно събитие от живота на Господ Иисус Христос, което ни разкрива неговата сила и величие, неговото човеколюбие и грижа за спасението на човешкия род. От днес е началото и на Църковната нова година.

"Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: премести се от тука там, и тя ще се премести; и нищо няма да бъде за вас невъзможно" (Мат. 17:20).

Дешният разказ за изцеряването на бесноватия момък е предаден от тримата свети евангелисти - синоптици (Мат. 17:14-23; Марк. 9:14-29; Лук. 9:37-42). Евангелистите Марко и Лука допълват евангелист Матей с някои твърде интересни подробности. Отнася се за един наистина тежък случай на заболяване, за едно момче обхванато от бяс. Свети евангелист Марко предава по-пълно проявите на болестта – момчето било обхванато от ням дух. Където и да го хванел, духът го тръшкал и момчето се запеняло, скърцало със зъби и се вцепенявало. Свети евангелист Лука ни дава още някои подробности – бесноватото момче крещяло и се гърчело. Очевидно в случая имаме проявление на демонична сила, която е овладяла нещастното момче, разтроила психиката и физиката му и се изявила в симптомите на съвременната епилепсия. Но по всичко личи, че причината на заболяването била външна – детето било обсебено от бяс, от нечист ням дух. А и самият начин на изцеление потвърждава това. Болният бил излекуван не чрез средствата и начините на тогавашната медицина, а чрез силата Божия. Иисус Христос запретил на нечистия дух и му казал: "Дух неми и глухи, Аз ти заповядвам: излез из него, и не влизай вече в него" (Марк. 9:25). Така Господ изцерил момчето и го предал на баща му (Лука 9:42).

Преди да дойде при народа и болното момче, Господ Иисус Христос бил на планината Тавор, където се преобразил пред тримата Свои апостоли - Петър, Иаков и Иоан. Свети евангелист Марк отбелязва, че когато се връщали от планината, целият народ се слисал: "И като се стекоха, поздравяваха Го" (Марк. 9:15). Явно е, че Спасителят все още е сияел с неземната Таворска светлина. А колко различен бил светът тук долу в полите на планината. Останалите Негови ученици се оказали безсилни да излекуват страдащото момче. Друг път те имали дарбата да лекуват. Сега книжниците и фарисеите използвали случая да ги осмеят в безсилието им. Това разказал на Христос и бащата на момчето, като настойчиво Го помолил: "Ако можеш нещо, смили се над нас и ни помогни!" (Марк.9:22). На това човешко "ако" Господ поставя като насрещно условие Своето божествено "ако" – "ако можеш да повярваш, всичко е възможно за вярващия" (Марк. 9:23). Вярата, иска да каже Богочовекът, е необикновена сила. Срещу нея нищо не може да устои. От нея единствено бесовете бягат и никога повече не се връщат в човека, след като тя е намерила място в неговата душа. Вярата е сила, която стига до Бога и низвежда с безкрайна щедрост милостта Му. Там, където е тя, бесовете не съществуват. Бащата веднага разбрал решаващата условна зависимост между двете “ако”, между чудото и вярата, между искането и изпълнението, и със сълзи извикал: "Вярвам, Господи! Помогни на неверието ми" (Марк. 9:24). Ето, в този умолителен стон, изтръгнал се от едно наболяло родителско сърце, е изречено в една наглед противоречаща си фраза истината за условната зависимост между вярата и нейния ефект, нейния плод. На човешкия стон се откликва Божието милосърдие.

Братя и сестри, случаят с чудесното изцеряване на бесноватото момче поставя пред нас въпроса за силата и възможностите на вярата. Вярваме ли в Бога и в Неговата всесъвършена сила? И ако вярваме, как вярваме? Защо Бог не изпълнява молитвите ни? Защо искаме, а не получаваме? Поради нашето неверие и защото зле просим (Як. 4:3). Защото нашата молитва не е била отправена с твърда, силна и несъмнена вяра! Вяра, молитва и пост – това са най-силните, най-ефикасните оръжия срещу "поднебесните духове на злобата" (Еф. 6:12), срещу болестите и изпитанията. Затова нека се въоръжим с тях, за да можем да устоим "против дяволските козни" и нападения (Еф. 6:11) и чрез силата на вярата си да постигнем спасение. Амин.

В рубриката "Съвременна Библия" – Ален Делон беше погребан до съществата, които истински са го обичали и които истински е обичал – неговите кучета. Нека се вгледаме в този модерен и динамичен процес, който тече в западната култура и бит! Любовта към животните разцъфтява, докато любовта между хората пресъхва. Какво кара човека да потърси утеха и радост в любвеобилната природа на кучето? Дали наистина не можем да открием "истинската любов"  в човешкия ни род? Всъщност, какво е "истинска любов"?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00